Transitör ile ses yükseltme

iyi forumlar öncelikle.

Uzun zaman önce youtube da bir video denk gelmişti. Arkadaş transistör yardımıyla ses yükseltiyodu fakat pil kullanmiyordu. Transistörle gerilim yükseltmeye benziyordu yani giristen aldigi sesi yukselterek cikariyodu.

Tabi profosyonel birsey degildi sadece mevcut sesi azda olsa yükseltiyordu.

Pil ile olanı biliyorumda pilsiz nasil oluyo aradim videoyu bulamadim.

Gerilim yukseltmek için transistor ile yaptigim basit bir düzenek vardi(1.5v ile şerit led çalıştırmak için yapmıştım) ona bağladım hiç ses gelmedi.
Gerilimi yükseltiyo ama sesi yükseltmiyo

Ikisinin arasindaki fark ne ?

Ses nasıl oluşuyor motora bir güç verince çalışıyoda orneğin bir teyibin ses çıkışına baglandığında motor hoparlör gibi ses veriyor.(Benim gibi acemi biri şöyle dünür ikisindede bir güç var ses yükseldikce motorunda dönmesi gerek)

Biliyorum tecrübeli hocalarıma komik gelecek belki ama merak var bu konularda fazla bir bilgi yok ortaya böyle birsey çıkıyo maksat öğrenmek.

insan kulağının duyabileceği yüksek frekans aralığındaki sesi hoparlör yardımıyla çıkartan elektrik ses sinyali bu iş için yapılan hoparlör bobinini titreştirdiği için diyaframı ile bu sesler çıkar, motor bobinlerindede titreşim yaparsada uğultular vb duyulabilir en fazla, yüksek frekanslı vede düşük güçlü olduğundan hiç bir cihazı motor lamba vb çalıştırma yapmaz, amacı bu değildir..

gerilim yükseltmede boost devreleri vardır ama bunlarda pwm ve yüksek frekans kullanırlar ve sonra DC çevrilirler, yani oldu da sesi benzer bir düzenekle yükseltsek bile pwm frekanslar karışır ses bozulur..

pilsiz transistör çalıştırmak, ses yükseltmek vb youtube çok sayıda bulunan tıklama arttırma videolarına benziyor..

Son düzenleme:
insan kulağının duyabileceği yüksek frekans aralığındaki sesi hoparlör yardımıyla çıkartan elektrik ses sinyali bu iş için yapılan hoparlör bobinini titreştirdiği için diyaframı ile bu sesler çıkar, motor bobinlerindede titreşim yaparsada uğultular vb duyulabilir en fazla, yüksek frekanslı vede düşük güçlü olduğundan hiç bir cihazı motor lamba vb çalıştırma yapmaz, amacı bu değildir..

gerilim yükseltmede boost devreleri vardır ama bunlarda pwm ve yüksek frekans kullanırlar ve sonra DC çevrilirler, yani oldu da sesi benzer bir düzenekle yükseltsek bile pwm frekanslar karışır ses bozulur..

pilsiz transistör çalıştırmak, ses yükseltmek vb youtube çok sayıda bulunan tıklama arttırma videolarına benziyor..
Böyle bir şey yapılabilirmi yani ses bozulsada ilk adımı gerçekleştirmiş oluruz. İlla ses olayına takılmayalım farklı projeler geliştirilebilir. Ses bozulzasa ilk adım için iyi yükseltilebiliyorsa. Öneriniz varsa denerim.

Tabi olur. Hem MOS hem de BJT transistörle ses yükseltilebilir.

Örneğin BJT için şu iletiye bakabilirsiniz.

Nasıl olduğuna gelince hem DC, hem de ses sinyalini içeren bir giriş gerilimi veriyoruz.

Örneğin MOSFET'i doyum bölgesinde ('saturation region') çalıştırmak gerekiyor. Bozulmayı önlemek için ne kadar DC gerilim vermemiz gerektiğinin bir hesabı var.

Hatta bu hesabı yapmadan ufak bir örnek veriyorum. Burada Mosfet'in eşik gerilimi 1V ve K sabiti 1 olarak verilmiş. Görebileceğiniz üzere giriş sinyali 0.1 V'lar seviyesinde küçük bir sinyal. Bu sinyal bir sinüs sinyali, ses sinyali herhangi bir sinyal olabilir.

55393

Son düzenleme:
Tabi olur. Hem MOS hem de BJT transistörle ses yükseltilebilir.

Örneğin BJT için şu iletiye bakabilirsiniz.

Nasıl olduğuna gelince hem DC, hem de ses sinyalini içeren bir giriş gerilimi veriyoruz.

Örneğin MOSFET'i doyum bölgesinde ('saturation region') çalıştırmak gerekiyor. Bozulmayı önlemek için ne kadar DC gerilim vermemiz gerektiğinin bir hesabı var.

Hatta bu hesabı yapmadan ufak bir örnek veriyorum. Burada Mosfet'in eşik gerilimi 1V ve K sabiti 1 olarak verilmiş. Görebileceğiniz üzere giriş sinyali 0.1 V'lar seviyesinde küçük bir sinyal. Bu sinyal bir sinüs sinyali, ses sinyali herhangi bir sinyal olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 55393
Teşekkür ederim ama benim aradığım pilsiz bir düzenekti. Daha önce bir videoda görmüştüm transistör girişten aldığı sesi yükselterek çıkarıyordu. Videoyu bulamadım o yüzden burada bir danışayım dedim ustalara böyle birşey yapılabilirmi diye.

Pilsiz olmaz, boşuna arama,
pil değilde, daha doğrusu, bir besleme, güç kaynağı olmadan olmaz.

Pilsiz radyolar var.Orta ve uzun dalga için ve kristal kulaklık gerekli.En azından topraklama ve uzun bir anten ile dinleme yapılıyor. Transistör kullanılmıyor bildiğim kadarıyla.
Bu kesin ve M.G.Marconi' den bu yana bilinen bir devre uygulamasıdır.

Banada pek mantikli gelmedi pilsiz ampli. Transistor genligi yukseltmek icin daha yuksek bir genlikteki kaynaga ihtiyac duyar.

radyo falan hepsi güzel ama ;

Hamdi arkadaş bedava elektrik arayanlardan, anlayacağanız ondan soruyor, elindeki küçük dinamoyla üretip, gerilim falan yükseltip evimi falan besleyebilir miyim araştırmaları yapıyor şu an..

Lutfi bahsetdiğinle transistörlü amfinin bit alakası yok,
güneş paneliyle oluyor demek gibi bir şey,
senin örnekteki anten zaten güç kaynağı oluyor. Asıl kaynak verici tabiki.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri