Transistortlü Kart Hk.

Bu kartin nasil calistigini bilen varmi ustalar plc den 24 dc volt veriyorum ancak cikis vermedi ss yazan bolume 24 + mi 24 - vermeliyim orda takildim tetikleme voltajim 24 + ciks olarak transistorden 24 + olmasi gerek katr npn ve pnp olarak calisiyor ancak nasil ayarlanir onu bulamadim yardimci olurmusunuz

Ekli dosyalar

• 20171203_115356.jpg
    20171203_115356.jpg
    310.4 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Kart ile ilgili üreticisinin sitesinde bile bilgi yok :) Ama resimden anlaşıldığı kadarıyla girişlerin/çıkışların hem artısını hem eksisini klemenslere veriyor esneklik için.

Sol alt köşede 24V yazan yere 24 V güç kaynağını bağlayın. Aşağıdaki klemenste 1, 2, 3, 4 transistörlerin kollektörleri. 5, 6, 7, 8 de emitter'ler muhtemelen. Emiterlerin hepsini birleştirin ve şaseye bağlayın. Kollektörlere de bir lamba takın, lambanın diğer ucu da +24V a gitsin.

Sonra da üst klemenste 1,2 ye 24V verin. Lamba yanarsa 24V un 1,2 ye bağlanış yönü doğrudur. Yanmazsa 24V u ters çevirip gene 1,2 ye verin. Lamba yanarsa doğru yön budur.

Lamba gene yanmazsa o zaman ya kart arızalı, yada çıkıştaki transistörler NPN değil, PNP transistördür. PNP transistör ise o zaman emitter'ler +24V a bağlanacak, kollektörlere lamba takılacak ve lambanın diğer ucu da şase olacak.

Teknik bilgi olmayınca iş biraz böyle denemeye kalıyor. Ama merak etmeyin. Kart şimdiye kadarki denemelerde arızalanmadı ise, bu denemeler kartı yakmaz.

S/S girişi nedir belli olmuyor. Baskı devreden takip edip bulabilirsiniz. Belki de şase veriyor oradan.