Transistorle triyak surmek

uguremekli

Üye
herkese selamlar
ben ardunyonun pinleri ile transistor(veya ne olmalı ise) triyakları tetikleyip ardunyonun pvm sinyallerini kullanmak istiyorum triyakları optokuplor ile tetikliyorum ancak optokuplorun gecikme suresi cok fazla pvm den verim almak imkansız
bir devre seması veya onerisi olan varmı acaba
(triyaklardan 220 volt gececek motor veya ışık kontrol edecek)

Öncelikle basit bir dimmer devresi yapın ya da hazır satın alın. Dimmer devresindeki potansiyometrenin milini bir servo motora bağlayın. Arduino ile servo motoru ve dolayısıyla da potansiyometrenin milini arzu edilen açıda döndürüp gereki faz gecikmesini sağlarsanız istediğinizi yapmış olursunuz.

Örnek devre şeması:
dimmer.jpg

Örnek devre fritzing şeması:
fritzing_dimmer_bb.png

Örnek devreye ait video:

Örnek devreye ait kod:
Kod:
#include <Servo.h> 
Servo myservo;     
int gelen_bilgi;     

void setup(){
  myservo.attach(11); // Servomuzu bağlayacağımız pini belirledik.
  Serial.begin(9600);
}
void loop()
{
   if(Serial.available())
    {
      int gelen_bilgi = Serial.read();
      delay(50); 
      Serial.println(gelen_bilgi);
      myservo.write(gelen_bilgi);
    }
}

Gerekli olması durumunda örnek devreye ait dosyaları domiweblog.com sitesinden indirebilirsiniz. Kolay gelsin.

bolu beyi kardesim cvp icin tesekkur boyle bir sistem zaten var ancak ben pvm sinyallerini kullanmka istiyorum

Pwm ile triyak kontrol edilmez. Sıfır voltaj geçişi algılanır. 0 ile 10 msn gecikme yapıldıktan sonra triyak optokuplör 20 mikrosn ateşlenir.
Optokuplör gecikmesi bir kaç mikrosn den fazla değildir.
Triyak optokuplörü her açıda ateşleyebilmek için kullanacağınız optotriyak zerocross olmamalıdır.
Zc optolar sadece sıfır geçişinde diyottan akım geçiyorsa ateşleme yapar. Sıfır geçişinden 100usn önce yada sonra ateşleme yapmaz.

kesmez hocam cok tesekkur ederim cvp icin
pekl triyak yerine nasil bir devre hazirlamaliyim ki pvm yi kullanayim

Pwm ile olmaz. En azından ben bilmiyorum.
Dijital inputlardan birini zc detect için dijital çıkışlardan birinide opto triyağı sürmek için kullanın.
Bir analog inputuda potansiyomete bağlayın ve adc ile ayarladığınız potansiyometre gerilimini ölçün. Potansiyometre ve adc den elde ettiğiniz sayısal bilgiye göre ateşleme açısını 0 ile 10 msn arasında değiştirin.
Zero cross detect ile ilgili internet araması yapın.
ac akımda triyak ve tristör kullanılır. bunlarlada pwm olmaz.
yüksek voltajlı mosfet ile dc voltaj ve akımda pwm ile yapabilirsin.

Son düzenleme:
Pwm ile olur.
Zc ile başlangıç belirlenir. 10mS pwm
çözünürlüğüne bölününerek duty ayarlanır.
Zc içermeyen opto-triak kullanılır.
MOC serisi uygundur.

Pwm. ile kontrol için Mosfet ile yapılan devre araştırırsanız istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz.Kolay geksin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri