Transistörlerin, regülatörlerin özelliklerini nasıl öğrenebilirim?

Herkese merhaba,

Elektronik ile amatör olarak ilgileniyorum. Elimde transistör mü regülatör mü ne olduğunu tam bilmediğim bazı devre elemanları var. Bu devre elemanlarını ileride yapacağım projelerde kullanmak istiyorum. Özellikle transistörlerin kod numarası ile özelliklerini (BJT, pnp, npn, MOSFET, kaç volt ve amper destekler gibi...) öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 9D3AB34A-082C-4988-B739-6968624DD1BD.jpeg
    9D3AB34A-082C-4988-B739-6968624DD1BD.jpeg
    541.9 KB · Görüntüleme: 13
Herkese merhaba,

Elektronik ile amatör olarak ilgileniyorum. Elimde transistör mü regülatör mü ne olduğunu tam bilmediğim bazı devre elemanları var. Bu devre elemanlarını ileride yapacağım projelerde kullanmak istiyorum. Özellikle transistörlerin kod numarası ile özelliklerini (BJT, pnp, npn, MOSFET, kaç volt ve amper destekler gibi...) öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.
Bir de bu elemanların sağlamlıklarını multumetre ile nasıl kontrol ederiz

youtube örnekleri var izlemeni tavsiye ederim, ve burada her türlü bileşenin bilgi kağıdına (datasheet) ulaşa bilirsin.

Datasheet lere ulaşabiliyoruz. Lakin;

10-20bin transistör ve komponent içeren.
OFFLİNE DATASHEET yazılımı yada pdf book dosyasına rastlamadım.

Unutmayalım. Bugün bunlar var. Yarın erişim ücretli olur. Başka birşey olur.

Elinde böyle bir datasheet programı yada pdf olan varmı?

Bu düşünce doğru değil, çoğu üretici ve toptan satıcısı ürünlerin özelliklerini online ücretsiz vermektedir. Bu sadece elektronik malzeme olarak değil her alanda hemen hemen boyledir. Hatta elektronik için konuşursak uygulama alanlarını ve örnek devrelerini de dahil paylaşmaktadır. Bunları vermeseler satışlarının ciddi boyutta olumsuz etkileneceğini düşünüyorum onlar da bunun farkında. Ürünlerini sadece tamirciler satın almamakta her alanda dünya çapında geliştiriciler var yeni ürünler yeni keşifler bu sayede ortaya çıkmakta.

Elbette program olanlar onerenlwr olacaktır bakalım deneyelim, eskiden bir kaç malzeme, muadil bulma programıyla karşılaştım fakat guncellemeye çok müsait değildiler.

Buna daha önce de rastlamıştım yalnız boyut büyük olunca vazgeçmiştim.
İndirip kurdum.Fena değil . PDF okuyucu gibi davranan bir yazılım,Lakin sırf pdf olsa idi daha iyi olurdu.Bulursanız kaçırmayın derim.
Yarın bir gün bu yazılım mesela win 11 yaygınlaşır çalışmaz . 256 bit işletim sisteminde çalışmaz.
Ama pdf bir dünya standardıdır ve baki kalır.

Buna daha önce de rastlamıştım yalnız boyut büyük olunca vazgeçmiştim.
İndirip kurdum.Fena değil . PDF okuyucu gibi davranan bir yazılım,Lakin sırf pdf olsa idi daha iyi olurdu.Bulursanız kaçırmayın derim.
Yarın bir gün bu yazılım mesela win 11 yaygınlaşır çalışmaz . 256 bit işletim sisteminde çalışmaz.
Ama pdf bir dünya standardıdır ve baki kalır.
lutfibet bulursan bana da haber ver ben en iyi çalışan bunu buldum. o zaman b2b yaygın değildi, şimdi aylık yada yıllık paralı üye oluyorsun sana bir kullanıcı adı ve şifre veriyor sitedeki veri tabanına tam erişim sağlıyor. zaten bu versiyonu kullandıysan farkedersin veri tabanı güncelemesi yapmıyor. şimdi ben üye olsam benim şifremle sen girsen ikimizde suçlu oluyoruz uluslar arası iletişim suçu

Bunada şükür. Gerçi 10 yıl sonra buda demode olur. Acilen Bir pdf çözümü şart. Yarın bir gün datasheet siteleride kapanırsa, (resmen bu dosyanın 2019 versiyonu için 49£ istiyorlar şu anda ki fiyat bu .) Güncel yada büyük çaplı bir pdf nin. Çaresine bakmak gerek.Çünkü bu dvd dosyası da yarın birgün çalışmaz hale gelecek.
Zaten dünya androide dönüyor. PDF gerek. Yoksa. İş biter biz seyrederiz.

Bu arada herşey paraya dönüyor. Örn; Bugün yıllardan buyana kullandığım mynet mailime veda ettim.Bildiğim tek Türk mail hizmeti idi ve o da paralı olmuş.
Bu "vonderfull life" günlerin değerini bilin.
İyi geceler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri