Transistörle Grup Led Sürmek!

s.a arkadaşlar.Led tabela yapacagım tabiki devresinide hazırladım pic1684a kullnadım
c dilinde kodlarınıda yazdım ama bi sorun var.Picin 1 bacagı ile 300 e yakın led sürücegeim bunu için ledlerin anotunu ortak yaptım bc547 transistör kullandım picicn çıkılşna transistörün base sini bagladım ve ledlerin katotunuda transistörün bir ucuna bagladım transistörün diger unucuunda şasese ye verdim.Sizce bc547 300 adet ledi sürebilirmi yada pic ile direk tetikliyebilcegim başka bir transistör varmı.
Şimdididen herkese teşşekür ederim.

A.S. Kardeşim, BC547 nin 200mA peak akımı var. Ancak 5-10Ad led veya 100mA bir röle çektirerek bunu yaptırabilirsin. BDX53 kullanabilirsin ama röle kullansan daha iyi olacak derim.

MOSFET Kullanabilirsin. Nerdeyse röle gibi. Ama IRL serisi olması lazım. Mosfetlerin iç direnci cok düşük olduğu için miliohm seviyesinde , ısınmadan yüksek akımlar akıtablirler.

röle çektirmeyi düşündümde biraaz yavaş olur gibi geldi ve masraflı.Birde devrenin arzalanması yüksek ihtimal.Çünkü 1 dk da en az 1 röle 100 kere çekip bırakıcak.
Mosfeti araştıracagım teşeşkkürler.
Daha başka hangi tür transistör kullanabilirim arayuış devam ediyo :D

Saolun arkadaşlar derdime çare buldum çaresi bdx53 yada ırfz 44 ikiside güçlü transistörler

Moderatör tarafında düzenlendi:
IRFZ44N i direkt pic ile sürersen cayır cayır yanar, demedi deme. BDX53 300 ledi karşılamaz. Led konfigurasyonun ve voltajın da önemli. Tüm ledleri paralel yapıp 12V düşünüyorsan unut.

4 led seri ve direncle 12v dersen BDX53 karşılar bunu.

röle çektirmeyi düşündümde biraaz yavaş olur gibi geldi ve masraflı.Birde devrenin arzalanması yüksek ihtimal.Çünkü 1 dk da en az 1 röle 100 kere çekip bırakıcak.
Mosfeti araştıracagım teşeşkkürler.
Daha başka hangi tür transistör kullanabilirim arayuış devam ediyo :D

Kadir sana reed röleden bahsetmiyorum, Solid State Röleler den bahsediyorum kardeşim, istersen saniye 100 kez çektir, sorun olmaz. SSR lerin içinde zaten MOSFET vardır. En sorunsuz SSR çalışır çok pahalı ürünler değil. Veya ilk baştada dediğim gibi BDX53 kullanacaksın.

IRFZ44N i direkt pic ile sürersen cayır cayır yanar, demedi deme. BDX53 300 ledi karşılamaz. Led konfigurasyonun ve voltajın da önemli. Tüm ledleri paralel yapıp 12V düşünüyorsan unut.

4 led seri ve direncle 12v dersen BDX53 karşılar bunu.

zaten 1 bdx ile 300 led sürmem gruplarım.Nette 1 kaç devre gördüm ırz44 ile sürülen ledler direc pic ile besleniyor tabi arada direnç var ve yıllar geçsede bişey olmuyor.bu arada bir gruba 150 ve 180 adet led düşüyo ledleri paralel baglamam lazım tam regule 12 volt güç kaynagım bdx 53 karşılmazmı bunu ?
cevap için teşekkürler

Kadir sana reed röleden bahsetmiyorum, Solid State Röleler den bahsediyorum kardeşim, istersen saniye 100 kez çektir, sorun olmaz. SSR lerin içinde zaten MOSFET vardır. En sorunsuz SSR çalışır çok pahalı ürünler değil. Veya ilk baştada dediğim gibi BDX53 kullanacaksın.
Skysea kardeşim sagolasın sayende bişeyde ögrenmiş oldum birde dün aklıma optukuplör geldi acaba grup olarak led sürebilirmiyim bi gruba 150 180 arası led düşüyo pic ile tetikleyip sürücem.
cevap için teşekkürler

hocam iyi akşamlar bende ledlerle Türk bayrağı yapıcağım, tam olarak tristörü ne seçmeliyim + bağlantıyı nasıl yaparım 1 porta 3-6 arası led bağlıyacağım şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri