Transistörlü gerilim regülatörü kullanılan bir DC güç kaynağı tasarımı

Transistörlü gerilim regülatörü kullanılan bir DC güç kaynağı tasarımı yapınız yardımcı olabilecek var mı​

bende yardım amaçlı açtım zaten bunda bi art veya hatalı bir davranış görmüyorum.
1-Açılan konu yaklaşık 1 sene önce ve orda yeterli bilgi yok
2-Google araması yapmam sonucunda bu forumu buldum ve detaylı aramaya devam ediyorum
3-Yardım amaçlı açılan bir konu ve Elektrikle ilgili bir konu
4- Bu durum hakkında size hiç açıklama yapmama gerek yoktu fakat o uyanıklılık kelimesini yazmanıza neden olacak yaşlılığınızdan dolayı bunları yazdım umarım her olaya böyle maydanoz olmuyorsunuzdur.

Bende maydanoz değil kıvırcık olunmasına anlam veremiyorum keratin eksikliği diyorlar ama.

O halde hiçbirşeye anlam veremiyorsunuzdur. Kısa - uzun
zeki- aptal
güzel-çirkin
esmer-beyaz
vs vs vs kendinizce bişeylere müdahil olmak istiyorsunuz bence üsteki yaşlı dayının yorumu gibi.
bendee sizin bu tavrınıza pek bi anlam veremedim açıkçası.

O halde hiçbirşeye anlam veremiyorsunuzdur. ..

Evet nihilistim.

Konunuzu ödev bölümüne açmalısınız yoksa böyle çöp olur.
Bu dönemlerde ödevimi yapın ulen tarzında çok konu açıldığı için
açık bulduğumuzda yapıştırıyor yamalıyoruz,
şahsınıza özel bir şey yok.

Umarım elektroniği seven bizimle güzel başarı hikayeleri ve bilgiler paylaşacak
öğrenme hevesi ile dolu kendine ve çevresindekilere faydalı bir meslektaşımızsınızdır.
Öğrenelim öğretelim.

1.si benim o dediğiniz tavırda bir konu açtığımı düşünmüyorum ödevimi yapın ulen tarzına bir başlık veya açıklama yok sadece yol gösterme amacıyla bir yardım istiyorum
ve son olarak emin olun sizin tavrınızda bir meslektaşımla (hiç meslektaşım demekte içimden gelmiyor fakat cümle içinde söylemem gerektiğinde söylüyorum) paylaşıcak bir hikayem olduğunu düşünmüyorum.

Belli olmaz beni daha tanımıyorsun en iyi dostluklar kavgayla başlar klişe ama gerçek,
tanıdıkça @paskomya ustamızıda benide forumuda seversin belki.
Atara atar gidere gider senin gibi bir mühendis mesleğinin gereği gibi her problemi çözer.

Şimdi konuna gelelim,
nette konu hakkında çok fazla örnek ve bilgi var evet
burada senin takıldığın kısım nedir.

Daha soruda çok önemli eksikler var
bir güç kaynağının ilk tanımı
çıkış gerilimi ve çıkış akımı veya çıkış gücüdür,
ne değerlerde bir kaynak tasarlaman lazım belirtmemişsin.

Seri transistörlü mü
paralel transistörlü mü,
çıkış gerilimi sabit mi,
çıkış akımı sabit mi?
...

bende yardım amaçlı açtım zaten bunda bi art veya hatalı bir davranış görmüyorum.
1-Açılan konu yaklaşık 1 sene önce ve orda yeterli bilgi yok
2-Google araması yapmam sonucunda bu forumu buldum ve detaylı aramaya devam ediyorum
3-Yardım amaçlı açılan bir konu ve Elektrikle ilgili bir konu
4- Bu durum hakkında size hiç açıklama yapmama gerek yoktu fakat o uyanıklılık kelimesini yazmanıza neden olacak yaşlılığınızdan dolayı bunları yazdım umarım her olaya böyle maydanoz olmuyorsunuzdur.
biz de yardım amaçlı buradayız, ne açılan konuyu incelediğinizi ne de yaptığınız araştırma örneklerini belirtmişsiniz, kafanın takıldığı yeri de belirtmemişsin, açılan konu standart ödevimi yap konusu yeni kayıt olmuş bir üye , konunun açılış yeri hatalı ödevimi yap konusu. sen kendi derdini adam gibi anlat çizim- resim, takıldığın yeri yaz çiz, forum olarak biz yardımcı oluruz. 3 yaşındaki soru soran çocuk gibisin" bu ne bu" sorusunu bizler duymaktan ve cevap vermekten bıktık. sorgulayan araştıran bireyler olunuz lütfen. vasat orta öğrenim "anlamadım" diyen öğrenci olacağınıza, tahtaya kalk sorunu yaz çiz anlamadığın yeri öğretmenine sor. sor ki öğretmenin de sana açıklama yapsın. takıldığın yeri aşmana yardımcı olsun. tamam ben kabul ediyorum maydanozum. peki bu salatada sen nesin?

Son düzenleme:
Konuyu tam anlamadım ama, Teknik Lise elektronik bölümü dönem ödevi gibi bir proje. E yani hocalarda yılların kurdu ve hazırı hemen tanır.
Bu trafolu ve transistörlü regüleleri, seri yada lineer regülatör isimlendiriyorlar. Ben soba diyorum.
Nizami kurallarına uygun akım ve voltaj ayarlı bir tane yaptım.
Regüle de Ana kural, Yükte Voltajı düşürmemesi.
Hedefim ayarlandığı her voltajda sürekli 5 amper verebilmesiydi ama;
Teoride başladığımız iş pratikte öyle olmadı. İşin içine verim hesapları girdi, sahte devre elemanları girdi.
Teori başka pratik başka dedikleri doğruymuş.
Neyse ki ayarladığım her voltajda 3 ampere razı oldum. Proje Bu sonuçla bitti.

Piyasada hazır satılan 5 amper verdiği vaat edilenlerin de, vaat ettiği 5 amperi, ısınmadan uzun sürede veremeyeceğine eminim.
Hedeflediğiniz projenin tam özelliklerini detaylandı verirseniz size yardımcı olurum ve olurlar.
Başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri