Transistör Uçları

Transistör uçlarını ölçüm yapmadan nasıl anlarız.Yani Elimizdeki bir transistörün emiter beyz ve kllektör uçlarını neye göre tespit edebiliriz.örneğin ortadaki uç ne pnp ve npn transistörler için soruyorum.Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

ölçüm yapmaktan daha kesin olanı transistör katologuna bakmaktır.
orda ayaklar ve extra özellikler yazar
katolok ben de yok ünv iken görmüştüm.
netten üretici firma sitesinde bulursun belki kolay gelsin

en güzeli transistör uçlarının avometre ile ölçmesini öğrenmektir. zor bir iş değil, birkaç transistör ölçtünmü öğrenmiş olursun zaten.

avometrelerin kazanç ölçüm kademesinden de uçlar bulunabilir.

laysu arkadaşın dediği gibi transistörün isminin yanına datasheet yazarak arattır, pdf dosyası olarak bulursun fakat ingilizcedir yinede ordan anlayabilirsin gereken bilgileri Hadi kolay gelsin

arkadaşlar herkese selamlar öncelikle kolaylıklar dilerim. Benim transistörler hakkında bi sorum var. Bi transistörün üzerinde örneğin BC307 yazıyor yada başka kodlar ve ben bunun bir bakışta BJT mi yoksa JFET mi yada başka bi transistör grubunda olup olmadığını anlayabilirmiyim? Yada nasıl neye göre anlarım? Bu konuda beni bilgelendirecek bi arkadaş varmı acaba? Saygılar...

ornegın bc 307 datasheets yaz ordan hem uclarını hem kullanılabılecek akım gerılım degerlerını gorursun transıstor yada ne oldugunu anlarsın

Sevgili enfanatolia senin istediğin gibi bir yol yok. yani sadece dış görünüşüyle transistörün özelliğini anlayamazsın. ölçüm yapmadan anlayabilmenin tek yolu numarasına göre katoloğa bakmaktır. yeni isen onuda yapamayabilirsin, o zaman transistörün numarasını google'a yaz bütün özelliklerini datasheet şeklinde bulursun. Ama yine de sana tavsiyem ölçüm yöntemine alışman. Üstelik bu yöntem elektronikte kendini geliştirmene yardımcı olacaktır. Ayrıca transistörü ölçerek uçlarını bulmak veya sağlamlık kontrolünü yapmak çok kolaydır. Başarılar...

christopsafak kardeş senin söylediğin gibi BC307 numaralı elemanın veya başka bir elemanın ne olduğunu ilk bakışta anlayabilmen için bu konuda tecrübeli olman gerek. yani birçok elemanı kullanmış olman gerek. Örneğin ben BC307 transistörünün PNP olduğunu ve bacaklarının yazılı taraftan okuduğunda kollektör beyz emiter şeklinde sıralandığını biliyorum. çünkü bunu daha önce birçık kez kullandım. senin şu aşamada yapman gereken kullanacağın elemanın özelliklerini kataloglardan veya internetten öğrenmen. zaman geçtikçe sende birçok elemanın özelliklerini öğrenirsin. Neyse sana da başarılar dilerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
B harfi silisyum transistör olduğunu,C harfi ise ses frekans alçak güç olduğunu belirtir.
İlk harf A olsaydı germanyum transistör olurdu.

arkadaşlar nasıl bilmediğimiz birşey hakkında konu açıyoz yardım edebilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri