Transistör ile GND Anahtarlama (Acil Yardım)

elmrace

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Benim çok ilginç bir sorunum var. (Yada bana ilginç geliyor). 12 volt ve 3 ohm olan bir bobini transistör ile gnd tarafından anahtarlamam gerekiyor. Röle kullanamıyorum çünkü 2 ms açık durum sonra 4 ms kapalı tutmam gerekiyor ve bu işlemi yaklaşık 5 dk boyunca tekrarlamam gerekiyor. Röle ile yaptım ama röle ms bazında bana sorun çıkardı.

Benim sorunum BC547 PNP transistör ile gnd tarafını anahtarlıyorum. oraya bir led bağladığımda led yanıyor. Fakat bobinlere gelince bobinleri çekemiyorum. böyle bir sorunu nasıl aşabileceğim konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorm. Şimdiden teşekkürler.

ssr röle kullanmayı denediniz mi? ssr röle bildiğim kadarıyla saniyede 100 kez çalışabiliyor.

benhur hocam, ssr röle ile saniye 100 kez açılabiliyor fakat ben saniyede 160 ile 350 kez açıp kapatmam gerekiyor. cevabınız için teşekkür ederim.

merhaba arkadaşlar.size fikir vermesi açısından bir tavsiyede bulunabilirmiyim.bahsettiğiniz konu,tv lerin horizantal çıkış devrelerine benziyor.burada yüksek frekans transistörleri ile anahtarlama yapılarak EHT trafoları çalıştırılıyor.dolayısıyle BU 508, S2000 gibi transistörleri denemeyi düşündünüzmü?kolay gelsin.

maalesef hakan hocam. denemediğim yol kalmadı. sanırım kafam durdu. bu işi bir iki gün askıya alıp daha sonra tekrar düşünsem iyi olacak. kafayı sıyırmak üzeryim de

Merhaba Arkadaşlar,

Benim çok ilginç bir sorunum var. (Yada bana ilginç geliyor). 12 volt ve 3 ohm olan bir bobini transistör ile gnd tarafından anahtarlamam gerekiyor. Röle kullanamıyorum çünkü 2 ms açık durum sonra 4 ms kapalı tutmam gerekiyor ve bu işlemi yaklaşık 5 dk boyunca tekrarlamam gerekiyor. Röle ile yaptım ama röle ms bazında bana sorun çıkardı.

Benim sorunum BC547 PNP transistör ile gnd tarafını anahtarlıyorum. oraya bir led bağladığımda led yanıyor. Fakat bobinlere gelince bobinleri çekemiyorum. böyle bir sorunu nasıl aşabileceğim konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorm. Şimdiden teşekkürler.

bc547 pnp değil npn transistordür. ayrıca bu transistorün gücü o bobinin akımını kaldırmaz. birde bobinler indüklendikten sonra enerjisiz kaldığında ters emk üretir bunun içinde diyot bağlaman gerekir. bdx53 diye bir transistör var bunu kullanırsan daha iyi olur.

dgjqt.jpg

main_loop hocam teşekkür ederim. bunu deneyeceğim.
size haber ederim.

arkadaşım ismini verdiğin transistörün akım değeri düşük olduğundan bobinin akıma ihtiyacı olabilir yüksek akımlı ve npn transistör kullansan daha ii olur kolay gelsin

MAIN_LOOP arkadaşımızın dediklerine katılıyorum aynen dediklerini yapmak lazım, biraz datasheet bakmak ve kullandığınız malzemelerin işinize uygunluğunu araştırmak lazım, devrenizde 3 ohm omik direnci olan bobinin tetikleme yapılmadan yani direk doğru akıma maruz bırakıldığında 12/3 4 amper çekebileceği görülüyor bu nedenle bc547 herhalde 100 mA civarı bir transistördü bu uygun değil, 2ms açık 4 ms kapalı buradanda, kabaca en iyisi 250 Hz in üzerinde çalışabilecek bir transistör seçmeniz gerektiği görülüyor, yine main_loop arkadaşımızın bahsettiği gibi bobin üzerine uygulanan gerilim kesildiğinde bobin üzerinde oluşan, endüklenen manyetik alan geri elektrik akımına dönüşür buradaki gerilim değeri 100 lerce volt olabilir (denedim oluyor :) ) bu yüzden şekildeki gibi veya bobine parelel ters bir diyot kullanıp oluşacak enerjiyi bobinden almak lazım. Bu gibi durumlara dikkat etme datasheet kullanma eğer alışkanlık haline getirirseniz zamanla oturur tabi bu söylediklerim standart prosedürler bende kendim bulmadım bazen araştırdım bazende sordum öğrendim, sizde yaptığınız gibi sormaktan çekinmeyin, başarılar.

hocam herkese çok teşekkür ederim. şuan çalıştırdım fakat bdx53 ısınmaya aşladı. bu bir sorun mu yoksa normal mi? daha büyük kapasiteli bir transistör mü kullanmamız gerekiyor?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri