Transistör ile gerilim yükseltme

acemi1111

Üye
Hayırlı akşamlar dilerim öncelikle

Bilindiği üzere transistörler ile gerilimi yükseltme şanşımız var.

Peki giriş gerilimi mV seviyesinde olursa yine de yükseltme şansımız olabilirmi?

Örneğin 5mV gibi küçük bir gerilimide transistör yardımıyla ya da başka yöntemlerle yükseltebilirmiyiz ?

Opamp ile istersen 5 mikrovoltu yukselt
Daha önce duymadım Op amp diye birşey. Internetten baktım LM entegresi falan kullanılmış. Bilmediğim birşey olduğu için şema falan atarsanız sevinirim boşuna uğraşmamış olurum diye düşünüyorum.

Bu op amp dediğiniz şeyde voltajın bir önemi yokmu yani 2mV olsa bile yükseltirmi ?

Opamp dışardan bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyormuş anladığım kadarıyla. Bana voltaj regülatörü gibi birşey lazım yani girişteki voltajı yükselterek cıkaracak.
Regülatörler 1.5v-3v-5 volt gibi aralıklarda çalışıyor.
Bana girişi daha düşük lazım 5mV gibi.

Bu opamp öğrendiğim iyi oldu bu arada teşekkür ederim. Daha önceden bir çalışmam vardı role falan kullanmıştım bilseydim opamplarda işimi görüyomuş..

Siz ne yapmak istediginiz amacinizi yazarsaniz bizde size olup olmayacagini oluyor ise nasil olacagi hakkinda bilgi aktarabiliriz.

Bu yukseltmek kelimesi elektrik ve elektronikte bir cok anlama gelir. Gerilim yukseltme , sinyal yuksltme biri guc devresinde digeri see sinyali gibi cok düşük seviyelerdeki sinyalleri yükseltmekte kullanılabilir.

Transistor yada opamplar gerilimi yada sinyali yoktan va etmez. Disarudan guc girisi gerekmektedir. Keza transformatorlerde gerilimi degistirirken bazi temel ilkelere guc ve verim gibi dayanarak dönüşüm saglarlar.

Amaciniza gore sizi yoblendirelim.

Siz ne yapmak istediginiz amacinizi yazarsaniz bizde size olup olmayacagini oluyor ise nasil olacagi hakkinda bilgi aktarabiliriz.

Bu yukseltmek kelimesi elektrik ve elektronikte bir cok anlama gelir. Gerilim yukseltme , sinyal yuksltme biri guc devresinde digeri see sinyali gibi cok düşük seviyelerdeki sinyalleri yükseltmekte kullanılabilir.

Transistor yada opamplar gerilimi yada sinyali yoktan va etmez. Disarudan guc girisi gerekmektedir. Keza transformatorlerde gerilimi degistirirken bazi temel ilkelere guc ve verim gibi dayanarak dönüşüm saglarlar.

Amaciniza gore sizi yoblendirelim.
5mV luk ya da daha düşük bir kaynak olduğunu varsayarsak bunun gerilimini yükseltme şansımız varmı diye merak ettim ileride işe yarar diye düşünüyorum şuan bir fikrim olmasada,sonuçta çok çok düşük bir gerilimden bahsediyoruz illaki bir gün faydalı olacaktır bilgi birikimi diyelim. Daha önce tek transistör ile ekstra bir güç kaynağı kullanmadan 1voltu 12 volta çevirdim voltaj yükseltici kartlarda olduğu gibi girişten aldığı 1v luk gerilimi 12v olarak çıkardı fakat 5mV çok düşük değer olduğu için bunuda yükseltme şansımız varmı diye merak ettim bu transistör ile olabilir her transistör aynı değil sonuçta,hazır kartlar olabilir varsa böyle bir şey ya da daha farklı yöntemler olabilir.
Bu işin hesabı vardır kullanılacak parçalar farklıdır veya değişik yöntemleri vardır diyerekten tecrübeli kişilerle paylaşmak istedim.

Aradığının genel adı Boost Converter,
giriş kaynak gerilimini daha yüksek bir gerilim olarak çıkışa veren devreler.
Misal 12V u 5V a düşüren değil,
5V u 12V a yada 12V u 220V a çıkaran devreler.

Senin aradığın özel tipi ise
Energy harvesting adıyla geçen devrelerde bulunur.
Güneş paneli, çok küçük hava akımları, çok küçük mekanik hareketler vs.
gibi kaynakları kullanıp
küçük miktardada olsa enerji üreten sistemler.
Genellikle 300 milivolt, 600 milivolt tan daha yüksek gerilimleri yükseltir.
Misal çayıra salınan ineklerin nerede olduğunu yarım saatte bir bir merkeze ileten bir devre
bu yöntemlerle elde edilen enerjiyi kullanabiliyor.

Bu şekilde bir avuç büyüklüğünde bir devre ile
ancak miliwatt seviyelerinde güç üretilebiliyor.
Eskiden bilekte sallandıkça kendini kuran saatlerin bu günkü elektrik versiyonu.

Şu videodaki modullere bakabilirsin:

Videolardakinden biri:
https://hackaday.io/project/160376-solar-harvesting-into-li-ion-battery

Aradığının genel adı Boost Converter,
giriş kaynak gerilimini daha yüksek bir gerilim olarak çıkışa veren devreler.
Misal 12V u 5V a düşüren değil,
5V u 12V a yada 12V u 220V a çıkaran devreler.

Senin aradığın özel tipi ise
Energy harvesting adıyla geçen devrelerde bulunur.
Güneş paneli, çok küçük hava akımları, çok küçük mekanik hareketler vs.
gibi kaynakları kullanıp
küçük miktardada olsa enerji üreten sistemler.
Genellikle 300 milivolt, 600 milivolt tan daha yüksek gerilimleri yükseltir.
Misal çayıra salınan ineklerin nerede olduğunu yarım saatte bir bir merkeze ileten bir devre
bu yöntemlerle elde edilen enerjiyi kullanabiliyor.

Bu şekilde bir avuç büyüklüğünde bir devre ile
ancak miliwatt seviyelerinde güç üretilebiliyor.
Eskiden bilekte sallandıkça kendini kuran saatlerin bu günkü elektrik versiyonu.

Şu videodaki modullere bakabilirsin:

Videolardakinden biri:
https://hackaday.io/project/160376-solar-harvesting-into-li-ion-battery
Teşekkür ederim vaktim yoktu onun için geç yazabildim. Peki bu Boost Converter dediğiniz şey tüm güneş banellerinde olurmu alltaki resimdeki gibi bir panelde mesela.
Screenshot_2019-07-26-22-48-14.jpeg

Qx5252 yi bir incele. Bahçe solar aydınlatmasında kullanılıyor.

5mV gibi bir gerilim ile hemen hemen hiçbir yarı iletkeni iletime sokamazsınız.
Günümüz yarı iletkenlerin iletime geçme seviyeliri 0.6-0.8V yani 600-800mV tur.
CASCADE denilen sistem ile gerilim yükseltebilmek için ise 5mV seviyesinde iletime geçebilen diyotlar gereklidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri