Transistör ile gerilim yükseltme

Qx5252 yi bir incele. Bahçe solar aydınlatmasında kullanılıyor.
Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için işime yarayacaktır.

5mV gibi bir gerilim ile hemen hemen hiçbir yarı iletkeni iletime sokamazsınız.
Günümüz yarı iletkenlerin iletime geçme seviyeliri 0.6-0.8V yani 600-800mV tur.
CASCADE denilen sistem ile gerilim yükseltebilmek için ise 5mV seviyesinde iletime geçebilen diyotlar gereklidir.
Bahsettiğiniz sistemle alakalı hic bir fikrim yok ama diyot halledilir germanyumlarla.

5mV luk ya da daha düşük bir kaynak olduğunu varsayarsak bunun gerilimini yükseltme şansımız varmı diye merak ettim ileride işe yarar diye düşünüyorum şuan bir fikrim olmasada,sonuçta çok çok düşük bir gerilimden bahsediyoruz illaki bir gün faydalı olacaktır bilgi birikimi diyelim. Daha önce tek transistör ile ekstra bir güç kaynağı kullanmadan 1voltu 12 volta çevirdim voltaj yükseltici kartlarda olduğu gibi girişten aldığı 1v luk gerilimi 12v olarak çıkardı fakat 5mV çok düşük değer olduğu için bunuda yükseltme şansımız varmı diye merak ettim bu transistör ile olabilir her transistör aynı değil sonuçta,hazır kartlar olabilir varsa böyle bir şey ya da daha farklı yöntemler olabilir.
Bu işin hesabı vardır kullanılacak parçalar farklıdır veya değişik yöntemleri vardır diyerekten tecrübeli kişilerle paylaşmak istedim.
1voltu 12 volta tek transistör ile yükselttiğin devreyi atabilirmisin lütfen acill şimdiden teşekürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri