Transistör ile Anahtarlama

krcsamet28

Katılımcı Üye
Herkese iyi çalışmalar.

Aşağıdaki gibi bir devre kurdum. Tristor ile bir optokuplörün led tarafını sürüyorum. Buraya kadar herşey normal çalışıyor. Optokuplörün transistör tarafı ile de 5 voltluk bir elektronik devreyi (lamba yerine bağlandığını düşünün) çalıştırmak istiyorum. Ancak transistör iletime geçmesine rağmen devre çalışmıyor.
Ek bilgi: Optokuplörün C ve E uçlarını kısadevre ettiğimde devre sorunsuz çalışıyor.
Bu konuda bilgisi olan birileri yardımcı olabilir mi...
devre.png

Devreniz ne kadar akim cekiyor? Opto 35 mA kadar bir akim verebilir. Optonuz gerekli akımı sağlamıyor olabilir. Optonuz iletime geçmiyor olabilir. Led üzerinde düşen gerilim kac volt?

" 5 voltluk bir elektronik devreyi (lamba yerine bağlandığını düşünün) çalıştırmak istiyorum "
Değerli Arkadaşımız, 2. Ve 3. mesajlara ilaveten ; 5V luk devreniz kaç amper çekiyor? Lütfen sorununuzu eksiksiz yazmalisiniz ( sema ,foto ile de olabilir) . Sır değilse , kolaylıklar.

Lamba yerine bağladığım devre şu pencerelere takılan hırsız alarm devresi. Sadece alarm çalması için kullanıyorum. 120mA civarı akım çekiyor. Devre şu an yanımda olmadığı için resim paylaşamıyorum.

Devreniz ne kadar akim cekiyor? Opto 35 mA kadar bir akim verebilir. Optonuz gerekli akımı sağlamıyor olabilir. Optonuz iletime geçmiyor olabilir. Led üzerinde düşen gerilim kac volt?
Opto iletime geçiyor. Bu arada optonun led girişine bağladığım direnç 470ohm. Şemada yanlış olmuş. Led üzerine 2V gerilim düşüyor. Lamba tarafına normal led bağladığımda led yanıyor. Dediğiniz gibi akım problemi olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri