transformatörlerin testi

cillop2006

Üye
arkadaşlar bugün bi müşterimde jeneratör durmuyor die arızaya gittim ancak baktım ki
fazın biri yok nese seksiyonelden sigortadan şüphelendim ölede oldu 3 kez aynı sigortayı değiştirmeme rağmen sigorta attı yok parafodurları kestim gene olmadı ama dağın başında elimde ölçü aletiyle ölçüm yapamadım tahmini olarak yanmış die yolladık servise şimdi konuştum trofo yanmış ii ki yanmış yoksa onca emek ve yol boşuna olacaktı ancak

1- ben bu trafoyu ölçü aletiyle kabaca neden ölçemiyorum varsa nasıl?
2-bu trafo durduk yere neden yanar
3-işletme yapılırken bir tek topraklama yapılmış trafoya oda parafudur topraklaması nötr topraklaması yok yada kopuk bu yüzden mi yandı acaba olmasa ne olur
4-seksiyonel sigortalaının takıldığı bıçaklar küflüydü bu yüzden mi yandı acaba

cevaplarsanız sevinirim....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
parafudur topraklamasının olmadığını söylüyorsun .yıldırım düştüyse topraklama olmadığı için yanmıştır .

trafo arızalarını iki yonlu incelemek gerekir. 1. trafonun kendisinden kaynaklı bir ic arıza 2. dısardan gelen bir darbe sonucu trafonun hasarlanması..
.. Parafudr ve notr topraklamasının olmaması zaten büyük bir noksanlıktır. gelen asırı gerilimlere karsı trafo korumasız kalıyor bir bakıma. sonra sigortalar uygun amperaj degerindemi ona bakmak gerekir gücle kullandıgın sigorta uygun olacaktır. ayırıcının kontaklarının temiz olmamasının trafo arızalanması ile bir alakası yok sadece kontakların tam kapanmaması kontakların hasarlanmasına neden olur ark meydana gelir bu yüzden temizliginede dikkat etmek gerek

trafo ölçümü yapmak için önce trafo ölçüm cihazları vardır kendine özel yada basit şekli ile ohm ölçerek bi kanıya varabilirsin...o şekli ilede kesin bi sonuç bazen alamıyabilirsin özellik le 250 kva dyn trafoların alt versiyonlarında..... niye yandıgına gelirse 10 larca hatta abartmayım 100 lerce sana sebeb söyleyebilir fabrika veya tamir eden firma..AMA sen yanmış trafo nun iç resimlerini gönderebilirsen sana bi yol yani yorum yapabilirim....sadece yorum çünki fabrika nın yaptıgıda sadece bi yorumdur kesin degildir.....

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri