Transformatörlerin Sarım Sayısı

FevziTiras

Üye
Sarım sayısı bilinmeyen bir transformatörün sarım sayıları nasıl tesbit edilebilir? Bu işlem için gerekli uygulamalar nelerdir?

Detaya girmeden özetlersek U1/U2= N1/N2=I1/I2 formülü vardı. Ama yinede giriş çıkış gerilimlerini ve sekonder yada primer sargıdan bir tanesinin sarım sayısını bilmek gerek förmülde yerine koymak için.

Teker teker sayarsan bulabilirsin.

Başka bir yol varsa ben de duymak isterim.

Amacımız her birinin sarım sayısını bulmak olduğu için dönüştürme oranından bir şey gelmiyor.

Ben de tam bilmiyorum ama yardımcı bobin ekleyerek falan diye duymuştum fakat nasıl olacağımı bilmiyorum

Sarım sayılan bilinmeyen bir transformatörde, sarım sayılarının bulunması için, transformatörün bobinlerinden biri üzerine sarım sayısı bilinen bir yardımcı bobin sarılır. (Nüve kesitleri farklı transformatörlerde, her nüve üzerine ayrı yardımcı bobinlerin sarılması gerekir) Primere normal gerilimi uygulanır. Primer, sekonder ve sarım sayısı bilinen yardımcı bobinin gerilimleri okunur. Yardımcı bobindeki "sarım sayısı başına volt" veya "volt başına sarım sayısı" bulununca, diğer sargıların gerilimlerinden yararlanılarak sarım sayılan bulunabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri