Transformatöre Uygulanan Testler

VLF cihazını üreten Alman firması bu cihazın kablo yalıtım testi için olduğunu yazmış broşürüne. TR temsilcisi benim isteğimi imalatçıya iletmiş, onlar da trafo ve generatör sargılarının testi için de kullanılır demiş ve kullanan müşterileri olduğunu belirtmiş. Neden broşürlerine bu konuyu eklemediklerini sormuş temsilci, onlar da trafo ve stator için standart bir norm olmadığı için broşüre yazamadıklarından bahsetmiş.

Cihaz da bu: http://www.cablejoints.co.uk/upload/Cable_Test_Set_VLF_28KV.pdf

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
birde trafo kazanının içi boyalı değilse veya paslanma için herhangi bir işlemden geçirilmediyse nem dolayısıyla kazan paslanır ve buda yağa karışarak yağı bozar.

alikemal kardeş öyleyse neden kazan içi galvanizli yapılmıyor malzeme fiyatlarının yukseklıgımi yoksa başka sebeplerdenmi

maliyeti yüksek. bunun yerine genelde epoksi astar atılır.

Arkadaşlar saolun yardımlarınız için ben aradığımı buldum gayet güzel ayrıntılı bir bilgi isteyen olursa burdan paylaşabilirim.. 8)

Saygılarımla
Merhabalar aynı konu hakkında trafolara uygulanan testler hakkında ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var konu hakkında yardımcı olurmusunuz?

Güç Trafosu Testleri / Power Transformer Tests ( Opsiyonel )
% PF Testi / % PF Test
İkaz Akımı Testi / Excitation current
DC İzolasyon Direnci Testi / DC Insulation Resistance Test
Sargı Direnci Testi / Winding Resistance Test
Oran Testi / Ratio Test
Yağ Testleri / Oil Tests
Fonksiyon Testi / Function Test

Merhaba Arkadaşlar,
Yeni konu açmak istemedim ve buraya yazıyorum. Gelecek ay, şantiyenin alacağı trafoların testlerine gideceğiz. Daha önce böyle bir tecrübem olmadı. Test sırasında ne yapmam gerekiyor? Nasıl sorular sorup, hangi test değerleri ölçülüp verilecek. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,
Yeni konu açmak istemedim ve buraya yazıyorum. Gelecek ay, şantiyenin alacağı trafoların testlerine gideceğiz. Daha önce böyle bir tecrübem olmadı. Test sırasında ne yapmam gerekiyor? Nasıl sorular sorup, hangi test değerleri ölçülüp verilecek. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Arkadaşlar, konu ile ilgili yardımlarınızı beklemekteyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri