Transformatör yapmak istiyorum.Yardım ederseniz sevinirim.

İyi günler ben 220 voltu 24 volta çevirecek bir trafo yapmak istiyorum fakat tromatik programında bunu yazınca bana primer sargı kat sayısı 8 olarak veriyor ama internetten izlediğim bir video da bir tane yaşlı amca bunu 2 kat sarımla yaptı.Kafam karıştı benim de bir de nüve olarak ne kullanabilirim sac levhalar gerekiyorsa illa bunu internetten almak zorundayım.Unutmadan bir de transformatör de primer ve sekonder sargıları üst üste sarmıştı adam ben de öyle mi yapmalıyım?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Transformatörler aslında çok derin bir konudur, ve birçok çeşiti vardır bunun için transformatör hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız daha iyi olur yani bu işi yapmak istiyorsanız transformatörün temel parametrelerini ve eşitliklerini anlatan kaynakları en azından birkaç haftanızı ayırıp incelemeniz yazıp çizmeniz size burada yazılabileceklerden daha fazla bilgi verecektir. Yok benim birdaha tafo sarmak ile ilgim olmayacak diyorsanız başka çözümlerde sunabiliriz bunun için niçin trafo sarıp nerede kullanacağınızı, trafonun ne kadar akım verebilmesi gerektiğini yani gücünüde yazarsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Ben şu anda bir trafo fabrikasında staj yapıyorum da trafo mantığını öğreniyorum.Bunun yanında bir de küçük trafo yaparsam kendime iyice pekiştirmiş olurum diye düşündüm.Bu yapmak istediğim transformatörü evde kulanacağım 220 AC giriş 24 AC çıkış olsun istiyorum.Güç değerini ise tam bilmiyorum şu anda neye göre seçilebileceğini.Teşekkür ederim.

Elektrik makinaları dersinde işleniyor aslında bu dersi almadınızmı henüz? Yani şuanda yazmayı hiç istemiyorum sözlü olsa anlatırdım, elektromanyetik alanlada çok sıkı ilişkili bir konu fakat bunu derslerde anlatmış olmaları lazım hatta biraz lise fiziğide bu konudan bahseder üniversitenin ilk senesindeki fizikte sorduğunuz sorulardan transformatörün temel çalışma prensibini bilmediğinizi düşünüp trafo yapmak için bu bilgilerin gerekli olduğunu söylemek istedim. Transformatörden çıkışta alınabilecek maksimum akıma ve gerilime bağlı olarak bir güç çekebilirsiniz bu transformatörü nerede kullanacsanız ona göre seçilir çıkışta alınacak akım giriş akımı ve transformatörün dönüştürme oranıyla ilişkili dönüştürme oranı sizde 220/24 oluyor (yüzdeyüz verimle çalışıyor desek) siz girişteki akımı sınırlamak için giriş sagısınız omik direncini(ölçü aletiyle ölçtüğünüzdeki direncini) sarım sayısına bağlı olarak ayarlayabilirsiniz bahsettiğiniz yaşlı amcanı yaptığı buradan geliyor yani girişi 2 sarım çıkışı 10 sarım olan trafoyla girişi 4 sarım çıkışı 20 sarım olan trafonun (aynı teller kullanarak sarılmış) gerilim değerleri hemen hemen aynıdır fakat çekilecek akımlar farklıdır ayrıca sarım sayısı arttıkça oluşturulan mantetik akı daha iyi olacağından trofonun verimi artar fakat bu söylediklerim böyle basit şeyler değildir size bahsettiğim kaynakları iyice incelemeniz lazım ben temel basit birkaç şey söylemeye çalıştım iş trafo yapmaya gelince hesaplanması gereken daha birçok parametre var bu bilgilerle trafo yapabilirsiniz ama sağlıklı olmaz, bende burada trafo ile ilgili bütün detayları anlatamam zaten anlatmak istesemde bilmediğimden anlatamam, hobi amaçlı trafo için en iyisi joule thief deki trafoyu yapın daha çok zevk alısınız detaylı açıklamayı "talking electronics joule thief" diye googleda aratırsanız bulabilirsiniz(ingilizce).

Ben şu anda bir trafo fabrikasında staj yapıyorum da trafo mantığını öğreniyorum.Bunun yanında bir de küçük trafo yaparsam kendime iyice pekiştirmiş olurum diye düşündüm.Bu yapmak istediğim transformatörü evde kulanacağım 220 AC giriş 24 AC çıkış olsun istiyorum.Güç değerini ise tam bilmiyorum şu anda neye göre seçilebileceğini.Teşekkür ederim.

Trafolar konusunda kendi hayatımdan örnekler vererek sizi yönlendirmeye çalışacağım.Tamamen kendi üretiminizle ve sargı hesaplamalarından muaf olarak, hobi amaçlı trafoların kendiniz tarafından yapılması da mümkündür.Ben de eskiden sizin gibi trafo yapmayı düşünmüştüm,ama sıfırdan değil,trafo prensiplerine tamamen bağlı kalarak, sarım sayısını arttırıp primeri daha fazla volt değeri çıkışında olan trafoları yaparak(Tadil ederek) bir nevi yeni trafolar oluşturmuştum.Trafolarda 1/22 ,1/18 gibi yazan ifadeler primer/sekonder arasındaki voltaj dönüşüm oranını verir.

Çok büyük,orta büyük ve küçük trafoların,kullanılan saç paketi ve bobin makarası büyüklüğüne göre(Yani trafo gücüne göre) primer,sekonder sarımları(Spir sayıları)tamamen farklılık gösterir.Çok küçük minyatür trafolarda 220 volt ac.Şebeke primer giriş sarımı daha fazla,ebatı ve bobin makarası ölçüleri büyüdükçe,yani trafo büyük güçlere doğru çıktıkça,220 volt ac. şebeke girişi,yani primer devre sarım sayısı daha az sarımlı ve daha kalın kesitli emaye bakır tellerle yapılır.Tabi bunda trafonun ortadaki bobin makarası kesitinin kare veya dikdörtgen şekilli olmasında da,yine ayni şekildeyine sarım sayılarında değişiklikler olur.Ama sonuçta sarım sayısı ne olursa bu primer devre 220 volt ac.ye boşta ve belirli bir sekonder çıkış yükünün çekilmesine de dayanaklı olacak, kısa devre olup yanmayacak şekliyle hesaplanmış bulunur.

220 volt sargısı şebekeye,içindeki saç paketli nüve ile komple olarak dayanabilen(Yalnızca 220 v.ac. bobin sargısı,içinde nüve bulunmadan birkaç saniyede yanar.) bir mağnetik dirençtir.Bu sargıların sarım sayısı trafo gücü(Büyüklüğü) ile sabittir,azaltılıp çoğaltılamaz(220 voltta devamlı çalışırken) ama,sekonder sarımları sizin tarafınızdan da azaltılıp çoğaltılabilir ve bu yolla tadilatlı(Aslında yeni özellikte trafo yapıldığından,yeni trafo yapmış sayılırsınız.) 220 volt sargısı gelişigüzel elle makara sarar gibi düzensiz sarıldığında,bu düzensiz sargılar birbirlerine ters etkiler yapabilir ve trafo kısa sürede yanarak kullanılmaz hale gelebilir.Bu ince sargılı şebeke sarımları(Primer) mutlaka bir makina ile,yan yana ve çok düzgün olarak sarılmalıdır ki şebekeye direnç gösterebilip,ısınıp da kısa sürede yanmasın.Hatta günümüzde hazır sarılmış sargı grupları, bu amaçlar için üst üste getirilimekte,220 v.ac. bu şekliyle de daha basit olarak oluşturulabilmektedır.

Elinizde çıkış voltajını beğenmediğiniz trafoların primer sarımlarını değiştirmeden sekonderleri ile oynayarak daha yeni özellikteki trafoları kendinizin yapması da mümkündür.Zaten bu türden başlangıç aşamalarında bunu yapmanız da en uygunudur.

220 v ac giriş ve 6 v.ac çıkışı olan 4-10 watt aralığındaki bir trafonuzu 220 v. ac. giriş ve 24 v.ac çıkışı olan bir trafoya dönüştürelim.Bunun için ilk etapta saç nüveyi oluşturan saçları sökmeniz gerekli.İlk saçı almak için,bir keski ve bir çekiç yardımıyla,diğerlerini de eğer saçlar yapışık halde ise,aralarındaki yapıştırıcıyı bir bıçakla açarak,tüm saç levhaları bu şekilde kaldırabilirsiniz.Hepsi kaldırıldıktan sonra elimizde yalnızca bir bobin kalacak.Bu bobinde genellikle üst kısımda daha kalın telli sekonder sargı(Sizin besleme devrenizde kullanacağınız devre sargısı)bu sargıların altında ise çok daha ince ve çok sarımlı primer sargı(Şebeke giriş sargısı) yer alır.Yapacağınız tadilat burada olacak,sarım sayısını elinizle sarıp arttıracaksınız,yani yapacağınız tadilat yalnızca bu olacak.

En üstte sargıları kapayan yalıtkan kartonu açıyoruz,sanra karşımıza çıkan az sarımlı bobin tellerinin, en üstteki son sarımla çıkışa lehimlenmiş ucunu bulduk.Tüm sarılan bobin telini açarak başka bir ruloya sarıyoruz.Sonra bunun kaç metre olduğunu dikkatle ölçüyoruz.Mesela 9 metre çıkmış olsun(Yani 1.5 metre başına 1 volt ac. hesabı diyelim.).Biz şimdi 24 volt ac. elde etmek için bunun dört katı boyunda ayni kesitteki(İncelikteki) bobin telini saracağız.Yani 9*4=36 metre bu incelikte bir bobin telini sarıp yeni bir tarafo yapmış olacağız.Ama sardığımız yerde de, sonradan üstüne geçecek saç paket dilimlerine engel olmaması,yeterince bir derinlikte sarım yeri olması gerekiyor.Bu yer azsa eğer,36 metreyi daha az kesitte,daha alt standartlarda olan bobin teli ölçüleriyle bu işi yapacağız.Bu işlemleri yapıp bobinimizi 36 metre sarıp en üstte ve en altta sarım başlangıcında kalan uçlarını, yine çıkış terminallerine bağlayıp lehimledik.Sıra nüveyi tekrar oluşturmamıza geldi.Söktüğümüz saç paketlerini,bükmeden fazla hasar vermeden yine üzerine,aralarda boşluk kalmayacak şekilde(Boşluk kalırsa güç faktörünü düşürmüş,trafonun mağnetik kayıplarını bir miktar arttırmış olursunuz,dikkat edin) En üste kendi sardığımız bu sekonder sarımı da muntazam,paralel sarımlar halinde yan yana sarmaya çalışın ki,hem az yer kaplasın,hem de çapraz olarak birbirlerini etkileyip de mağnetik ek bir direnç yaratmasınlar.Bu şekilde işlemi bitirdiğinizde 24 v.ac çıkışı bulunan bir yeni trafoyu başarıyla yapmış olursunuz.Eski trafomuzun esas temelini kullandık ve yeni kendi isteğimize göre bir trafoyu sarmış ve yapmış bulunduk.

Çocukluğumda antika bir radyodan(Lambalı) çıkma bir trafonun,sekonder devresi 6 volt'luk motosiklet akümü şarj etmeyeceği için bunu,trafonun saç paketlerini açmadan(Çünkü zift yedirilmişti ve açılması oldukça güçtü)üzerine ek 3 voltluk, harici kalın telli emaye bakır teli, elimle boşluklardan geçirip sararak,neticede 6+3=9 volt ac.lik bir sekonder gerilim çıkışını akü şarjım için bu şekilde elde edebilmiştim.

Trafo giriş gücü=Kayıplar+trafo çıkış gücüdür.Kayıplar genel hatlarıyla;cos fi(Güç çarpanı),histerezis(Malzeme),eddy-current(Fuko,türbülanslı,burgaçlı geçen akımlar),bakır(Elektrik direnç kayıbı)mağnetik kaçak(Nüve boşlukları)dır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim yardımlarınız için benim biraz daha araştırmam gerekiyor anlaşılan =) çok sağolun

bence bir eskiciye git orfa 100 150 va cıvarında eski bir trafo al.evde onu sök.primer ve sekonder devrelerine kaçar spir sarılmış emaye bobin telinin çaplarını ölç ilk adımı böyle başlamış olursun.primer ve sekonder sargıları illa üst üste sarılacak diye bir kaide yok.ama ekonomik ve verimli olması açısından üst üste sarılır.şöyle düşün kare şeklinde sac paketlerinin olduğu trafonun her yerine sarım yapabilirsin.önemli olan sargılar(primerin)oluşturduğu manyetik alan sekonder sargısını etkilemesi yani manyetik alan içinde bulunması gerekir

100 watt.lık tabanca tipte havyalarda(Amatör-pratik lehim işleri için) dönüştürücü bir trafo kullanılır.İkinci (Sekonder) sargı hem çok kalın telli emaye bakırdır,hem de yalnızca 5-7 sarımdır.Çıkışta oluşan yüksek akım(Lehim ısısı için bize yüksek akım burada ayrıca gereklidir) bağlı olduğu lehim ucunun iç direnci sayesinde rahatça ısınır,lehim telini eritir.Burada primer-sekonder sarımlar birbiri üzerine değil,ayni mağnetik kuplaj içinde kalacak şekilde, bir mağnetik devreyle karşılıklı olarak farklı yerlerde sarılmıştır.Bunun amacı,verimin biraz düşük olması yanında,sekonderin 5-7 sarımlık bakır emaye sarımlarında çalışma sırasında oluşan yüksek sıcaklıktan primeri muaf tutabilmek amaçlıdır.Üst üste sarılsaydı,oluşan yüksek sıcaklıklarla primer tarafın yanması biraz daha kolay olabilirdi.Elektronik besleme devreleri ve elektroteknikte kullanılan trafoların saç nüveleri "E" ve "I" şekilli ince saçların bir defa altta,bir defa üstte birleşerek,boşluksuz kapalı bir mağnetik nüve oluşturması şeklinde teşkil edilmiş şekliyle kullanılırlar.

Mağnetik devrenin mutlaka saçtan oluşması da şart değildir.Silisyumlu saçta kullanılan mağnetik özellikli olan malzeme, ince tel demeti şeklinde iki ayrı bobinden kapalı bir devre oluşturacak şekilde, yani mağnetik akı,yine bobinlerden dolaştırılıp bu şekilde başka tür bir trafo da oluşturulabilir.Ancak "E" ve "I" profilli saçların oluşturduğu nüveye göre daha az verimli bir yapı şekli(Mağnetik akıdan daha az yararlanıp da,daha az verim alınabilen), bu şekilde elde edilmiş olur.

Verimi yüksek bir trafoda,mağnetik akıdan nasibini alamayıp açıkta kalan,yani indüklenemeyen sargı sayısının(Sayın ŞEF'imizin son 1000 watt.lık alternatör test örneğindeki gibi,sargıları mağnetik akıya karşı tamamen aktif sarımlı şekline getirerek)olabildiğince trafo nüvesi sınırları dışında fazla da kalmaması gerekir.Bu şekilde yüzde yüze yakın yüksek verimli ve olası kayıpları daha da minimize edilmiş trafolar teşkil edilebilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kaynak makinesi için 1354 VA BİR TRAFOYU SEKONDER 12V 110 A BİR DEĞER ALABİLİRMİYİM 110 İÇİNDEKİ 10 A KAYIBA GİDERMİ 120 W KAYIP OLUR ORTALAMA KAYIP NE KADARDIR TABİ BU BAKIR KAYBI

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri