Transformatör nüve hesabı...

merhaba arkadaşlar. elektrikli bir ısıtıcı için 3000watt gücünde bir invertör almaya karar verdim, fakat fiyatların çok yüksek olduğunu gördükten sonra, invertörü kendim yapmaya karar verdim. zaten elektrik bölümü mezunuyum. fakat nüve hesabı hakkında bilgiye sahip değilim.
çekirdek tipi bir nüve yapmayı düşünüyorum fakat büyüklüğü, kullanılacak malzeme, hesabı yapmasını bilmediğim için yardıma ihtiyacım var.
trafonun primer gücü: 12 volt 1,5 ah
trafonun sekonder gücü: 220 volt 13,5 ah olacak. olacak olmasınsa ama nüve hesabı yapmasını bilmiyorum. nüve hesabı konusunda bilgiye ihtiyacım var. ne kadar büyük olacak, ölçüleri nasıl olacak, hangi malzemeden olacak?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
araba aküsüyle elektrikli soba yakıp ısınacak mısınız

evet, güzel tahmin.. fakat tam olarak değil.. araba olmucak ama akü olacak..

3000 watt invertör devresini internetten mi buldunuz, kaça mal olur

devreyi kendim kurdum...
bir flip flöp devresinin kondasatör değerlerini değiştirerek, kuru bir aküden, kare dalga alternatif akım elde edecek bir devre çizdim.
trafo spir sayısı hesaplamalarını yaptım..
sadece nüve hesabı kaldı.. nüve hesabı yapmasını bilmiyom...
malzemeleri almadığım için para hesabı yapmadım......

flip flöp devresi çok tutmaz belki
misal en boy 20 cm olsun, çekirdek tipi nüve fiyatları ne kadar oluyor, teli falan ne kadardır

misal en boy 20 cm olsun, çekirdek tipi nüve fiyatları ne kadar oluyor
siz biliyormusunuz nüve hesabı yapmasını..
ben saçtan bir çekirdek nüve yapmayı düşünüyom... bana lazım olacak hazır bir nüveyi piyasada bulamayacağımı düşünüyom..
kendim yapçam yani..
nette gayet rahat erişiliyor, kaldı ki online programlar da var;

http://diyot.net/transformator-sarim-hesabi-2/
verdiğiniz linlkte nüve hesabı yapılıyor fakat, nüvenin cinsi mantel nüve. ben çekirdek nüve yapmayı düşünüyom. ayrıca internetteki bu bilgiler bazen yanlış oluyo. o yüzden böyle bilgilerde anlatılanı anlamak gerekiyo. formül ezberlemek olmuyu bazen yani....
internette bir program buldum fakat, program kurulumda hata veriyor....
başka program biliyormusunuz....

flip flöp devresi çok tutmaz belki
misal en boy 20 cm olsun, çekirdek tipi nüve fiyatları ne kadar oluyor, teli falan ne kadardır
bilmiyom.....
siz niye sordunuz?

Son düzenleme:
trafo sacları özel alaşımlı ve tek tarafı vernikli diye biliyorum..
invertör masrafı yenisinden daha çok tutmasın diye sordum

trafo sacları özel alaşımlı ve tek tarafı vernikli diye biliyorum..
invertör masrafı yenisinden daha çok tutmasın diye sordum
ban lazım olan bir invertör emişn değilim ama 5 bin 6 bin cıvarında fiyatı var. kendim yapsam bu kadar tutmayacasğına eminim.... en fazla 500tl 600 tl falan tutar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri