transformatör nötr kaybı

EmreYGRTC

Üye
Sn arkadaşlar 160 KVA trafo ile iki adet yeraltı pompası çalıştırıyorum trafonun işletme topraklaması mevcut lakin kumanda panolarında bulunan nötr kablolarında enerji var ((kabloları değiştirdim , kontaktörleri değiştirdim )) lakin nötr kablosunda enerji halen mevcut trafo ölçümde sağlam gösteriyor ben ilave olarak işletme topraklamasını yeniledim ama sıkıntı giderilmedi faz faz arası 390 V faz nötr arası 320 V enerji mevcut birçok ölçüm cihazlarıyla ölçüm yaptım ama mantıklı bir çözüm bulamadım sıkıntı nereden kaynaklanıyor olabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn arkadaşlar 160 KVA trafo ile iki adet yeraltı pompası çalıştırıyorum trafonun işletme topraklaması mevcut lakin kumanda panolarında bulunan nötr kablolarında enerji var ((kabloları değiştirdim , kontaktörleri değiştirdim )) lakin nötr kablosunda enerji halen mevcut trafo ölçümde sağlam gösteriyor ben ilave olarak işletme topraklamasını yeniledim ama sıkıntı giderilmedi faz faz arası 390 V faz nötr arası 320 V enerji mevcut birçok ölçüm cihazlarıyla ölçüm yaptım ama mantıklı bir çözüm bulamadım sıkıntı nereden kaynaklanıyor olabilir

Benzeri bir problemi dağıtım şirketinde çalışırken bizde yaşamıştık.İşletme topraklaması olmasına rağmen monofaze yükler çalışıyor fakat düzensiz problemli çalışıyordu.Trafoya yakın noktada çeşme vardı ve bu çeşmedeki suya dokunan kişileri elektrik çarpıyordu.Trafo nötrleri bazen trafo buşing'inden trafonun iç kısmından kopabiliyor.Bunun tespitini şu şekilde yapabilirsiniz.İşletme topraklaması ana dağıtım panosundan alınıp toprağa gömülmüşse trafo nötr hattı ve işletme ayrı olarak ölçülebilir.Eğer trafoya monofaz yük bağlayıp trafoya dönen nötr hattında pensampermetre ile ölçüm aldığınızda akım sıfır ise trafo nötr hattınız buşing'in iç kısmından kopmuş demektir.Bu durumda monofaz yükün akımı işletme topraklaması üzerinden akmaya çalışacaktır.Bu şekilde bir durum varsa ve işletme topraklamanızda uygun omaj değerinde değilse faz-nötr arası gerilimi yüksek görme ihtimali oluşur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri