Transfer Panosu şalteri 3 kutup mu 4 kutup mu olmalıdır?

Tek transfer panosu var,
Sebeke ve / veya generatör calısdıgında ona aıt kontaktör çeker, çıkışlar müşterekdir. Bu, çok bilinen bir uygulamadır. Neden hayretle karsıladınız ??
Tek transfer panosu ile nasıl yapılır Zeybek ustam.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayın @by lent, ben bulamadığım için yardım istedim. Buna kızma tepkisi verecek ne oldu ki?

Şalterde 4 kutup yada 3 kutup tercihinin hangi duruma göre yapıldığı ile ilgili yönetmelik, standart, arıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?
Hocam merhaba. 4 kutup olmasıyla alakalı TEDAŞ şartnamesi vs. resmi bir döküman bulabildiniz mi ?

abi öyle bir soru sordunki bakınca basit 2 cümle 2 cevap ama gel gör bu soru bizi boğar öldürür 10 gün çıkmayız ..tüm enerji sektörü birbirine girer kanlı bıçaklı olur

aslında 3kutup ve 4kutup arasında çok fark yok bana sorsan 3kutuplu derim TEDAŞ'a sorsan 4 kutuplu der
bunun bir sürü avantajı ve dezavantajı var. bu burda 3 5 cümle ile anlatılacak bir konu değil milyon tane kitap var ..milyontane görüş var anlayış var . yararı var zararı var ama şu kadarını söyleyeyim teoride 4 kutup iyidir . bu görüşe göre jeneratör de oluşan olumsuz durumun diğer Şebeke sistemine sirayet etmesini engellemektir.. ana fikir budur ..
biz neden 3 kutuplu diyoruz çünkü biz jeneratörün yıldız noktasını topraklamıyoruz yıllardır trafoların yıldız noktasının topraklamasını kullanıyoruz .
ŞİMDİ BAŞKA POLEMİK KONUSU --jeneratörün yıldız noktası topraklanmalı mıdır?
eğer yükün dengeli ise ilk bakışta gerek yok gibi görülüyor tüm akımlar dengeli tüm voltajlar dengeli
peki dengesiz olduğunda ne olur olduğunda dün nötr komsunda yazdığım şeyler olur yıldız noktası nötr olmaktan çıkar faz açılarına göre yıldız noktası kayar faz faz 340 450 310 gibi faz nötr 176 267 224 gibi rakamlara gelir eğer her hangi bir faza aşırı yüklenilirse . normalde bunu jeneratör kontrol cihazı korur ama sağolsun sık sık arıza verdiği için ustalarımız bu ayarı %60 %70 sınırına getiriler . nötr diyorum aslında orası nötr değildir yıldız noktasıdır.. YANİ 2 faz arasındaki potansiyel farkı 400v faz ile yıldız noktası arasındaki potansiyel fark 230 v olur peki nötr nerede?
DAHA BAŞKA BİR POLEMİK KONUSU nötr varmıdır yokmudur ? yada nedir ?

şimdi 3cihaz düşünelim
1 -yıldız noktası topraklanmamış jeneratörler
2 yıldız noktası topraklanmamış transformatörler
3 hastanelerde bulunan IT panolar
ilk bakışta herkesin bildiği hastanedeki it panodan gelen elektrik insanı çarpmaz . da neden çünki her hangi diğer ucuyla potansiyel olarak farkınız olmaz ancak iki uca birden dokunmanız gerekirki çarpsın .çarpsın deyimi biraz cahilce tanım oluştu bu üzerinizde ölüme sebiyet verebilecek elektrik şoku olarak algılansın.. çünkü zaten siz toprağa bağlı oluyorsunuz ozaman siz nötr oluyorsunuz.. zaten hastanelerin tabanlarındaki malzemeler iletken olduğu için özel bir kaplama malzemesi yalıtkan değil yani. çarpılma olmaz ... BUDA KAFANIZDA BAŞKA POLEMİĞE YOL AÇACAK . AMA NESE
şimdi şöyle bir deney yapalım. yıldız noktası boşta olan 34.5/0.4 1000 kva trafo ve yıldız noktası boşta olan 1000 kva bir jeneratör düşünelim . biz bu cihazların normalde faz çıkışlarının birisini toprağa çok sağlam bir şekilde bağlayalım .
SİZCE NE OLUR ?
hiç bişi olmaz sadece bağladığınız faz toprakladığınız faz nötr olur fazlar diğer tarafa kayar diğer fazlarda ve yıldız noktasında değişik voltajlar okursunuz
peki o zaman biz yıldız noktasını toprakladığımız anda orası toprağa bağlı olduğu için ve sağlam toprakladığımız için orası % 100 nötr dür diyebilir miyiz ?
peki bu sonuca göre 4 kutuplu kontaktör kullanmanın daha iyi olduğu ve şebekenin nötrünü kollanamadığımız için jeneratör yıldız noktasının topraklanması gerektiği sonucuna varabilir miyiz?
4kutuplu kontaktör kullandığımızda o zaman acaba fazın biri toprakla kısa devre yapsa acaba ne olur oda nötrümü olur acaba?
..
bazı yerlerde bazı kitaplarda 3faz uçları bağlanır nötr oluşturulur gibi saçma sapan ifadeler var .tamam biz orayı nötr dİYEe adlandırıyoruz ama orası yıldız noktası 3 fazın 0 dİye başladığı yerdir ama nötr ifadesi kullanmak akışkanlıktandır .. ama tam anlamıyla nötr değildir . topraklandığı an artık ona notr ifadesini kullanmamız yanlış olmaz ...
BAŞKA POLEMİK KONUSU . şimdi faz akımları arasında 120 derece vektör farkı var iki vektörün ortalaması diğer vektöre eşit olur . o zaman ıv1+ıv2+ıv3 =o olur orası da yıldız noktası olur ve biz orayı sıfır tutmak için topraklıyoruz ... buna da nötr diyoruz .
E ŞİMDİ BAŞKA SORULAR GÜNDEME GELİR .
Madem TEDAŞ böle bir yönetmelik ve böle bir topraklama sitemi tercih etmişse bunun mesnedi nedir ?
bize faydası nedir ?
neden koruma topraklaması ile işletme topraklamasını birleştirip sıfırlama yapmıyoruz? (TC ŞEBEKE)
TEDAŞ tüm dünyanın bilmediği neyi biliyor ?
tüm dünyamı yanlış yapıyor biz mi yanlış yapıyoruz .?
madem yıldırımı bile eş potansiyel barasına bağlıyoruz jeneratörü neden bağlamıyoruz ?
madem her şey eş potansiyel barasın bağlanıp potansiyel dengelenecek ups imalatçıları röntgen imalatçıları bizden Neden ayrı bir topraklama talep ediyorlar ?
neden TN şebeke kullanıyoruz ?
TC Şebekeden ne üstünlüğü VARDIR ?
YÖNETMELİK BÖYLE DEMEKLE OLMUYOR BU İŞLER . BİRİLERİNİN ÇIKIP BENİMGİBİ ZIR CAHİLLERE AÇIKLAMASI LAZIM MUHATABI KİMSE ..
TEDAŞ çıkıp eş potansiyel barası yapacaksın arkadaşım diyor ama nötrü oraya bağlatmıyor . her şey oraya bağlanacak diyor .
emo çıkıyor yönetmelik böyle diyor
yıldırımcı çıkıyor eş potansiyele bağlamam diyor
upsçi çıkıyor diyorki ben ayrı topraklama isterim
milyonlarca volt yani daha ölçmesi kısmet olmamış bitr voltajı eş potansiyele bağlıyoruzda trafonun nötrünü neden bağlamıyoruz .. dünya neden sıfırlama yapıyor ?
aramızda illaki okumuş bir adam vardır .. ve benim gibi bir cahile bir makale ile anlatabilir umudunu taşıyorum

gördün değil mi nerelere geldik boş boş öle

şimdi ben burada abusubuk bişiler yazdım belki .. belki bilerek bazı şeyleri yanlış yazdım belki hepsini yanlış yazdım .belkide hepsi doğru ...
ama samimi söylüyorum iinanın bu yazım bir şey ler anlatmak için değil.. verdiğim eğitimlerde insanlara bakıyorum alayı lay lay lom mesaiden kaçıp çay kahve içip arazi olayımda nasıl olurssa olsun tipler .
fakat aralarında kurtarılabilir 3-5 arkadaş bulabilirsem o zaman bayram diğerleini bırakıp kurtarılabilir olanlarla uğraşıyorum.. şimdide aramızda kurtarılabilir peşin sabit fikirli olmayan arkadaşları kurtarabilirsek ne ala bize . nemiş okumak lazım okumak lazım araştırmak lazım enerjiyi anlamak lazım
üç beş kişinin kafasında bir ışık yakarsak oda kar illaki mesnedi olmadan boş beleşcevap verende olacaktır artık katlanacağız.
gene çok ve boş konuştum sürçü lisan oldusa affola ...

BU KONUYA CEVAP YAZACAK ARKADAŞLARDAN İSTİRHAMIM javs gibi konuya atlamasınlar okusunlar araştırsınlar teori pratik test yapsınlar öle yazsınlar .. ne demek istediğimi anlasınlar yada benim anlatmakta eksik olduğum anlatamadığım yanlış bilidğim ne bilim öle işte

şimdi şöyle bir deney yapalım. yıldız noktası boşta olan 34.5/0.4 1000 kva trafo ve yıldız noktası boşta olan 1000 kva bir jeneratör düşünelim . biz bu cihazların normalde faz çıkışlarının birisini toprağa çok sağlam bir şekilde bağlayalım .
SİZCE NE OLUR ?
hiç bişi olmaz sadece bağladığınız faz toprakladığınız faz nötr olur fazlar diğer tarafa kayar diğer fazlarda ve yıldız noktasında değişik voltajlar okursunuz
peki o zaman biz yıldız noktasını toprakladığımız anda orası toprağa bağlı olduğu için ve sağlam toprakladığımız için orası % 100 nötr dür diyebilir miyiz ?
peki bu sonuca göre 4 kutuplu kontaktör kullanmanın daha iyi olduğu ve şebekenin nötrünü kollanamadığımız için jeneratör yıldız noktasının topraklanması gerektiği sonucuna varabilir miyiz?
4kutuplu kontaktör kullandığımızda o zaman acaba fazın biri toprakla kısa devre yapsa acaba ne olur oda nötrümü olur acaba?

topraklanan faz, toprağı faz potansiyeline getirir. 220V elde etmek için harici trafo kullanılması gerekir. toprak ile diğer fazlar arasındaki potansiyel 380V olacaktır. toprağa ya da gövdeye kaçak aslında fazlar arası kısa devreye dönüşecek. epey sıkıntılı bi senaryo...

134.jpg

Mesele aslında karışık kocamanusta o nötrü anlamak açısından dediğim bir deney
Ama asıl meselemiz piyasadaki kafa karışıklığı. Yönetmeliklerin sebeplerinin açıklanmaması

Avusturyadan gelen bir büyük cihazın adamın ıstarla nötr ve toprak hatını birleştirmek istemesi
Ve bizimkilein ısrarla. Reddetmesi
Reddetmekle beraber adama karşı bir tez sunamaması

Mesele aslında karışık kocamanusta o nötrü anlamak açısından dediğim bir deney
Ama asıl meselemiz piyasadaki kafa karışıklığı. Yönetmeliklerin sebeplerinin açıklanmaması

Avusturyadan gelen bir büyük cihazın adamın ıstarla nötr ve toprak hatını birleştirmek istemesi
Ve bizimkilein ısrarla. Reddetmesi
Reddetmekle beraber adama karşı bir tez sunamaması

mesajınızın alıntıladığım kısmında ''trafonun yıldız noktasının boşta bırakılıp fazlardan biri direkt toprağa bağlandığında ilgili faz nötr olur'' diyerek ne anlatmak istediğinizi anlamadığım için sorunuza cevap verdim. kısacası trafonun yıldız noktasının topraklanması ile fazın toprağa bağlanması senaryonuzda nötre vurgu yapıyorsunuz fakat ne yazık ki bunun konuyla alakasını kuramadım.

konuyla alakası şu eğer herkesin methettiği gibi transfer panosunu 4 kutuplu kullanırsan jeneratöründe yıldız noktasına da sağlam bir işletme topraklaması yapman lazım ... olmaz olmaz ama günün birinde bir faz toprağa temas ederse o zaman ne oluru anlatmaya çalıştım ... aslında nötrün olmadığını orasının yıldız noktası olduğunu ne zamanki oraya sağlam bir topraklama yapıp akımın toprağa akmasını sağladığında nötr olduğunu vurgulamaya çalıştım .. jeneratörün şalterini 4 kutuplu yapmanın
aslında yıldız noktası olmayan trafoyu devreye almakla aynı şey olduğunu anlatmaya çalıştım
trafonun yıldız noktasını topraklamazsanız fazın birinin kayıp yıldız noktasına kadar gelebileceğini yıldız noktasında çok yüksek gerilimler oluşabileceğini kadar bir gerilim oluşabileceğini monofaze cihazların sınırını bilmiyorum o anki dirence bağlı olarak yüksek gerilime maruz kalacağını 3 fazlı cihazlarında fazının birinin olmayacağını anlatmaya çalıştım ama anlatamadım .demek ki
demek ki okumak ile anlamak arasında ve bilmek ile anlatmak arasında dünya fark varmış . demek ki Türkçe önemli imiş demek ki bende o yokmuş .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri