Trafoya tersten gerilim vermek

arsima

Üye
slm arkadaşlar 220 ye 12 v bir trafoya tersden yani 12 v cıkış aldıgımız kısımdan 12 v versek 220 v alabilirmiyiz ve ne kadar dayanıklı olurr bunu acıklayabilicek bi arkadaş varsa sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım 12vac verip 220v ac elde edebilirsin ama 220 v tarafındaki güç küçük olacaktır.

örneğin primer: 220vac 0,5 amper
sekonder : 12vac 4amper

bir trafon var diyelim. sen bunu tersten 12v ile besleyip çıkışından 220 v alabilirsin ancak aldığın 220v ile gerilim olarak tek başına bir iş yapmaz yanında gücü de önemlidir. zira girişinden 12v 4 amperlik bir kaynak ile beslenirse çıkışından 220v ve 0,5 amper akım çekebilirsin. daha fazlasını istersen trafon yanar.

trafoların üzerinde giriş gerilimi ve akımı ile çıkış gerilimi ve akımı yazar. her iki şekilde de besleme yaparsan diğer taraftan etiketinde yazan gerilim değerini alırsın. ancak dediğim gibi eğer düşük voltajla besleyipte yüksek voltaj almak istersen girişine bağlayacağın 12 voltluk kaynağın gücünün büyük olması gerekir. ve yine unutmaman gereken bu oranlar tamamen trafonun etiket değerlerinin içinde olmalıdır. yukarıda tamamen örnek için verdiğim değerlerden mesela ben trafonun girişine 12v 6a lik bir kaynak bağlıyayımda çıkışından 0,5 amperden daha fazla bir akım çekeyim diyemezsin çünkü trafonun tel kesiti önceden ayarlanmıştır. etiket değerlerinden fazla yüklenirseniz trafonuz yanar.

Aşağı Yukarı alırsın herhalde. Dayanıklılığı Trafonun gücü ile alakalı. Yalnız Söylemekte fayda var.

12 V AC varmen gerektiğini biliyorsundur herhalde, Yoksa aküden falan 12 v DC vereceksen Bu iş olmaz.

trafoya tersten 12v ac verirsen 220v ac alırsın ama trafonun gücü örneğin 50w ise senin bağladığın alıcının gücüde 50w,ı geçmemesi gerekir.

Trafo gücü etiketinde yazan değer kadar güç alabilirsin 220/12 V trafoya 12v dc uygulayarak 220v ac elde edebilirsin bunun için trafo sekonderi 2x12v olmalı ve ortak uca +12 voltu bağlayıp diğer uçlara transistör üzerinden -12v multivibratör devresi ile uygularsan primerden ac 220v alabilirsin.

tabi araya yardımcı devre elemanı koyarsan dc voltajı ac olarak alabilirsin

arkadaşım hiç uğraşma bende denedim en iyisi ups 12v la çalışanını buldum idare ediyor en iyisi bu

---------------------------------------------------------------------

ama dikkat etmen gereken bazı ups ler elektirik olmadan çalişmıyor ona dikkat et yeter

Düzenleme: BuRçin.

Arka arkaya mesaj atmak yerine son mesajınız üzerinde bulunan Düzenle tuşuna basarak ekleme yapınız.

arkadaşlar şimdi ben şunu anlamadım 220/12 v luk trafoya tersden gerilim verince yani 12 v verince 220 alıyoruz pekii bu akım degerlerini ters mi okuyup da ayarlıyoruzz yoksa akım degerleri de normal olarak mı alıyoruz mesela sekonder akım degerini okuyup ona göre bir üretec mi ayarlıyoruzz mesela cıkışından 12v 4A veren bir trafodan ters gerilimi 12v 4A olarak mı vericez

ArkadaŞim bendenn Sana tavsİye ben lİsedeyken ÇÇok Çok denemİŞtİk yapardik
220/12 trafoya tersenacc 12 verİp ÇikiŞinda 220 gÖrÜrdÜk fakat bu gerİlİm gÜÇÜ Çok dÜŞÜktÜ trafon ne kadar buyÜkse gÜÇÜn ne kadar Çok sa akimin da o kadar fazla olurdu

sonra sonra Ögrendİkkİ 12 voltun ÖnÜne bİr osİlatÖr koydunmuydu daha da kararli bİr 220 volt aliydoduk

teŞekkÜrler

ben bu konu üzerinde bir calışma yapmıştım fakat istenen verimde çalışmadı...
Bu trafo normal trafo olmuyor troid olması gerekiyor en azından uygulmada böyle bir de trafo kayıpları var yani senin 12/ 220 bir kıyıcı devresi yapmak istediğini düşünerek konuşuyorum. Giriş ve çıkışlarda cok iyi bir gerilim regülasyondervresi tasarlaman gerekiyor bu bu tip devrelerde cok önemli
bir de bu devrede kare dalga kıymak için uygulabilirdin sinüs dalgası elde etmek icin daha karmaşık devrelere ihtiyac duyacaksın bu ilerki aşama...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri