Trafosuz voltaj düşürme devresi. (Yardım)

Merhabalar.

İnternette bulduğum trafosuz besleme devresini yapmak istedim. Amacım güç tüketimi maksimum 70mA olan başka bir devreyi beslemekti. Bulduğum devreye şu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.electroschematics.com/5678/capacitor-power-supply/
Çok pratik bir çözüm, fakat ben bir türlü başarı sağlayamadım.
IMG_20150109_200213.JPG
Resimdeki benim yaptığım devre. Anlamadığım yada anladığım kadarıyla X kapasitörü hem voltajı düşürmek hemde akımı ayarlamak için kullanılıyor. 2.2uf 225K 400V 150mA RMS verebiliyor hesaplamalarda bunu teyyit ediyor. Fakat köprü diyotun + ve - çıkışlarında 190V ölçüyorum(63V kapasitör ile), ben ise düşmüş bir voltaj bekliyordum. 63V ripple düzeltme kapasitörü kısa sürede şişiyor. Onun yerine 360V kapasitör bağladığımda ise 310V ölçüyorum. (Tüm bu anlattıklarım henüz zener diyot ve zeneri koruyan direnç olmadan. Daha sonra bu direnç ve zeneri bağladığımda (zener gs18 Iz=50mA) Zener uçlarında 18V gibi bir değer okurken bir yandan zener kavrulmaya başlıyor aynı şekilde 100 ohm direnç te çok ısınıyor. Anlayacağınız bir türlü işin içinden çıkamadım. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
Buda benzer bir devre.
transformerless-power-supply-550x321.jpg
Şimdiden yardımcı olamaya çalışan herkeze teşekkür ederim.

gec cevap ama yine de cevaplayayim belki lazim olur, bu tip devrelerde suni akim cok yuksek olur. bir direnc ile olcmek gerekir, ayrica kondansatorun de yuksek voltajli olmasi gerek, zaten cok yararli bir devre sayilmaz. bol ripple vs.,
led beslemesi icin ya da aku sarjiicin kullanilir buu devreler, ilk voltaj yuksek oldugu icin de kullanissizdir,

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri