Trafonun Yıldız Noktasından Çıkan İşletme Topraklaması...

akif81_

Üye
trafonun yildiz noktasindan cikan isletme topraklamasi iptal edildiginde.trafodan cikan ag iletkenlerine dokundigumuzda akima kapilirmiyiz yada zarar gorurmuyuz.?

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
trafodan çıkan işletme topraklaması iptal edilmese bile ag iletkenlerine dokunulur mu hiç. Allah muhafaza 400V u yersiniz.

İşletme topraklaması sökülmüş bir trafo;izole trafo gibidir.faz veya nötr kablolarından sadece birine dokunursanız kuramsal olarak çarpılmazsınız.uygulamada alıcı cihazların veya tesisattaki yalıtım hatalarından dolayı çarpılmanız mümkündür.birden fazla kabloya temas ederseniz sonuç zaten bellidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
iŞLETME TOPRAKLAMASI SÖKÜLMÜŞ BİR TRAFO;İZOLE TRAFO GİBİDİR.FAZ VEYA NÖTR KABLOLARINDAN SADECE BİRİNE DOKUNURSANIZ KURAMSAL OLARAK ÇARPILMAZSINIZ.UYGULAMADA ALICI CİHAZLARIN VEYA TESİSATTAKİ YALITIM HATALARINDAN DOLAYI ÇARPILMANIZ MÜMKÜNDÜR.BİRDEN FAZLA KABLOYA TEMAS EDERSENİZ SONUÇ ZATEN BELLİDİR.

bunu kuramsal olarak açıklayabilir misiniz lütfen. trafonun ag tarafına temas edecek kişi haliyle toprakla temasta olduğu için faz-toprak arızasına maruz kalmaz mı. kalmazsa bunu da kuramsal olarak nasıl açıklayabiliriz. bilgilendirirseniz çok memnun olurum

trafonun yildiz noktasindan cikan isletme topraklamasi iptal edildiginde.trafodan cikan ag iletkenlerine dokundigumuzda akima kapilirmiyiz yada zarar gorurmuyuz.?

İşletme topraklaması olmayan bir güç trafosunun; ag kablosuna dokunmayı bosverin trafoya yaklasmanızın hayati riski vardır.
Bir güç trafosunda sekonder sargısının nötrü herzaman topraklı olmalıdır.
İşletme topraklaması baglı olan trafo da faz-faz sekonder voltajı normalde 400 Volt civarı olacakken işletme topragı olmayan trafoda faz faz arası sekonder voltajı 480 Volt seviyelerine kadar çıkabilir. Bu durumda elektronik cihazların hepsi zarar görür.

di mi ya sayın abidin tortum

bunu kuramsal olarak açıklayabilir misiniz lütfen. trafonun ag tarafına temas edecek kişi haliyle toprakla temasta olduğu için faz-toprak arızasına maruz kalmaz mı. kalmazsa bunu da kuramsal olarak nasıl açıklayabiliriz. bilgilendirirseniz çok memnun olurum

İzalasyon trafolarında ki prensipte budur. Bence de kuramsal olarak çarpılınmaz.

Ama niye faz iletkenine ısrarla dokunmak istiyoruz oda ayrı bir konu.

Her meslektaşımızda ve kullandığımız bütün elektrikli makinalarda hata olasılığı vardır. Hatanın sonunda ölüm yada sakatlanma olabileceği düşüncesiyle böyle birşeyin yapılmamasını taysiye ederim.
İsterseniz bunu bir test devresiyle kontrol edin.

Arkadaşlar benim sizden bi ricam var.. Denizli - Adıgüzel HES' te çalışıyorum. Matlab' ta Senkron Generatörün Dinamik modellemesini yapıyorum. Bu simülasyonun bire bir yapılabilmesi için teknik verilerinde aynı olması gerekiyor. Generatöre ait teknik bilgilere ulaştım ancak güç trafosunun teknik verilerini bulamadım. Aşağıda etiket değerlerini verdiğim trafonun sargı parametrelerini isteyeceğim yada nereden bulabilirim... Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz...

Güç trafosu; 36MVA 154kV/13,8kV YNd11 tipi bir trafo..

Bu güç veya bu güce yakın bir trafonun sargı direnci (R, primer ve sekonder tarafı), endüktansı (L, primer ve sekonder tarafı) eğer mümkünse mıknatıslanma direnci ve endüktansıda olursa çok makbule geçer...

Unutmadan bu güç trafosunun 2-3 yılda bir DC izolasyon testleri yapılmış buradan elde edilen
direnç değerleri hemen hemen hepsinde aynı (Yg 0,0177 - Ag tam hatırlamıyorum). Bu değerler trafonun sargı direncini verir diyebilirmiyiz..

Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler...

Son düzenleme:
İzolasyon direnci değerleri Mohm hatta GigaOhm cinsindendir. mesela 25000 Mohm gibi sizin verdiğiniz 0,0177 DC direncidir.

İzolasyon direnci değerleri Mohm hatta GigaOhm cinsindendir. mesela 25000 Mohm gibi sizin verdiğiniz 0,0177 DC direncidir.

Emir hocam, o zaman bu trafonun sargı direncini elde ettim.. Peki güç trafolarının endüktansı ile ilgili veriler varmı elinizde.. Ya da reaktansı da olabilir. Keza XL=2.pi.f.L formülünden endüktans değerine de ulaşabilirim sanırım. Bu konuda bana biraz yardımcı olsanız...

Teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri