trafonun fazla ses çıkarması

merhaba arkadaşlar elimizde 400 kVA lık bir trafomuz var ancak çok gürültülü çalışıyor.
boşta çalıştırdık ancak yine gürültü çıkarıyor. bu kadar gürültülü çalışmasının nedeni ne olabilir bana yardımcı olabilir misiniz.

400 kVA dağıtım trafosu, yağlı tip.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafonun kademe şalteri (vitesi) tam oturmamışsa eğer cızırtılı bir şekilde ses çıkarabilir. Bu olay trafoya zarar verir.

izolatörden mi trafodan mı geliyor ses ? İzolatörler kirlenmiş olabilir...

Trafonun gürültüsünün %80'i nüve yapısına bağlıdır.
Trafoyu ilk defa devreye aldıysanız; büyük ihtimalle nüve saclarını dizerken bir üretim hatası olmuş olabilir. Yada üretici maliyetten kısmak için daha kalitesiz bir sac kullanmış olabilir. Bu nedenlerden kaynaklıysa trafoyu boşta yada yükte çalıştırmanız halinde aynı gürültüyü duyacaksınız , ama yükte çalıştırmanız durumunda cok azda olsa artış olabilir.

trafolar bosta daha çok ses çıkarmaktadırlar , sesin tek kaynağı nüvedir boştaki kayıplarını kontrol etmekte yarar vardır . Ama size yüksek gelen ses seviyesinin kaç desibel olduğunu ölçmeniz gerekir , suandaki android telefonlara desibel metre yükleyebiliyorsunuz belki size yüksek gelen ses seviyesi standart değerler dahilinde olabilir o zaman yapacak bişey yok , ama standardın üzerindeyse üretici f,rmayla irtibata gecip trafonun değişimini talep edebilirsiniz .

Güç trafolarında %80 yükte çalışan bir trafodan ses gelmesi gayet normaldir.Hocam trafonun üzerinde ne kadar yük var ?

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri