Trafonun etrafındaki plakalar iletken, çarpar mı?

Affansen

Katılımcı Üye
Trafonun etrafındaki plakaları iletken değil diye biliyordum ama ölçünce iletken olduğunu fark ettim. Normalde 1 yüzü verniklenmişti, ben birazını sökebildim ama şimdi geri yerine takmam gerekiyor. Takarken de üzerine metal bir tabaka koyuluyor ve direkt olarak metal gövdeye bağlı. AC girişler ile direkt olarak teması yok sanırım, ölçtüğümde buzzer ötmedi ama yine de çarpma ihtimali var mıdır? :D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafonun etrafındaki E ve I şeklinde levhalar vardır Bunlar birleşince köşeli bir 8 oluşur. Bir tarafında primer onun yanında da izole olarak seconder sargı olur. Bazen yanyana değil üstüste de olabilirler. Bu ikisi birbirine değmediği gibi dıştaki levhalara da değmezler. Dıştaki levhaların amacı primerin manyetik alanını düzgünce secondere iletmektir. Arasında hava olan iki bobin de birbirini görebilir fakat metal levha olduğu zaman bu daha efektif olur. Zaten bobin telinin dışı da emaye kaplıdır. Eğer bir hasar söz konusu değilse nötr ve fazla bir bağlantı yoktur kısaca.

Trafonun etrafındaki E ve I şeklinde levhalar vardır Bunlar birleşince köşeli bir 8 oluşur. Bir tarafında primer onun yanında da izole olarak seconder sargı olur. Bazen yanyana değil üstüste de olabilirler. Bu ikisi birbirine değmediği gibi dıştaki levhalara da değmezler. Dıştaki levhaların amacı primerin manyetik alanını düzgünce secondere iletmektir. Arasında hava olan iki bobin de birbirini görebilir fakat metal levha olduğu zaman bu daha efektif olur. Zaten bobin telinin dışı da emaye kaplıdır. Eğer bir hasar söz konusu değilse nötr ve fazla bir bağlantı yoktur kısaca.
Teşekkürler, içini rahatlattınız. Çarpılmaktan korkuyordum. :D

O zaman sorun trafoda değil sanırım. Çünkü sekonder ve primer omajları olması gerektiği gibi. Devrede 2 mercimek kondansatör ve 2 tane de ismini bilmediğim komponent var. Onların resimlerini atsam yardımcı olur musunuz?

Bildiğim bir şeyse tabi ki fotoları atın herkes bakar. Trafo çıkışını AC kademesinde ölçerek anlarsınız aslında çalışıp çalışmadığını.

Trafo çıplaksa metal levhalara toprak kablosunu iliştir. Bakır tellerin kaplamasında bi hasar olursa en azından topraklama seni garantiye alır.

Trafo çıplaksa metal levhalara toprak kablosunu iliştir. Bakır tellerin kaplamasında bi hasar olursa en azından topraklama seni garantiye alır.
Topraklama yok ama aklımda gövdeye bir kablo lehimleyip diğer ucuna krokodil lehimlemek gelmişti. Sizce mantıklı mı?
Bildiğim bir şeyse tabi ki fotoları atın herkes bakar. Trafo çıkışını AC kademesinde ölçerek anlarsınız aslında çalışıp çalışmadığını.
Tamamdır çekip atacağım. Teşekkürler.

Bu arada metal gövdeye neden topraklama koymamışlar diye en başından beri düşünüyorum. Gerek duymamışlar o zaman galiba. :D

1621844271035.png

1621844288655.png

1621844309721.png

1621844323478.png

Şu siyah şeyler. ICP1 ve ICP2 yazanlar. İki bacaklı, ne olduklarını anlamadım. :D

Önündeki şeyler de sanırım mercimek kondansatör, ama kısadevre konumunda biri kısadevre diğeri değil. Acaba bunlardan biri mi bozuk yoksa o ICP2 yazanlar mı?
@Evdeki Tamirci @FakirMaker

@Evdeki Tamirci @FakirMaker @paskomya

Bu trafo normal 220 yi 9-12 gibi volta çeviren besleme trafosu değil sanırım giriş ve çıkışta birçok bacak var. O devre elemanı https://www.google.com/search?q=wha...ECAEQAw&biw=1745&bih=852#imgrc=aPKZbbStDVtJaM bunun benzeri bir şey sanırım devre koruma elemanı diyor. Üzerinde illaki adı vardır kazınmamışsa ki zannetmiyorum.

Bu devre neyin kartı ve sıkıntı ne? Bunu başkaları yardımcı olabilsin diye soruyorum bundan sonrası beni aşar muhtemelen.

çoklu çıkışı olan bir besleme trafosu, arızayı bulmuşsun işte , arızalı kısa devre olan parçayı değiştir sonra çalışmazsa sor. düz mantık

Bu trafo normal 220 yi 9-12 gibi volta çeviren besleme trafosu değil sanırım giriş ve çıkışta birçok bacak var. O devre elemanı https://www.google.com/search?q=wha...ECAEQAw&biw=1745&bih=852#imgrc=aPKZbbStDVtJaM bunun benzeri bir şey sanırım devre koruma elemanı diyor. Üzerinde illaki adı vardır kazınmamışsa ki zannetmiyorum.
Evet adı var. Hatta attığınız resimdeki gibi bir model numarası var. F63 yazıyordu sanırım. Trafoyu takınca göremiyorum şu an.

Technics CD çaların besleme ünitesi. Sorun trafoda sanıyordum ama trafo sağlam çıkınca bunlardan şüphelendim.
1621846988900.png

Alet bu.
çoklu çıkışı olan bir besleme trafosu, arızayı bulmuşsun işte , arızalı kısa devre olan parçayı değiştir sonra çalışmazsa sor. düz mantık
Sorun kısa devre yapan kondansatörde mi? Bir de elimde aynı değerde yoktur muhtemelen, yerine başka bir değerde taksam olur mu?
Bu trafo normal 220 yi 9-12 gibi volta çeviren besleme trafosu değil sanırım giriş ve çıkışta birçok bacak var.
Evet, 110-127-220-240 Volt giriş var ama çıkışlarını bilmiyorum. :D

Sorun kondansatörde mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri