Trafonun devri olur mu ?

cank

Üye
Merhaba arkadaşlar bağ evimizde şahsımıza ait 25 kwlık özel trafomuz mevcut. Çevremizdeki arsalarda bulunan 4-5 farklı komşumuz bizden elektrik almak istiyorlar. Süzme sayaç vermek istemiyoruz, resmi olarak yardımcı olmak istiyoruz.
Komşularımızdan biri ilgili kuruma gidip müdürle görüştüğünü söylüyor ve buna istinaden ; Bizim izin vermemiz durumunda trafoyu elektrik kurumuna devretme şansımız varmış ve yine söylediklerine göre kurum trafo bedelini belirleyip tarafımıza ödüyormuş.
Çekecekleri tesisatın masrafını, abonelik yaptırmak isteyenler kendileri karşılayacaklar. Böyle bir durum var mı ? Kurum bize trafo devri için bir bedel öder mi ? Öderse ne kadar ödeyeceğini nasıl belirliyor ? İş tamamen resmi mi olur ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Saygılar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağlantı sistem kullanım yönetmeliğine göre
özel trafodan talep gelmesi durumunda 5 kullanıcıya kadar ortak trafo, 6cı kullanıcı gelmesi durumunda yanlış bilmiyorsam kamulaştırmaya gidiliyor ve kurum trafosu oluyor.
AG proje v.s. tabiki her kişi kendisininkini karşılayacak
ödeme hangi şekilde ne kadar ve ne sürede olur bilmiyorum. dağıtım şirketi ile görüşmeniz daha iyi olur.
illaki amortisman, v.s. düşülecektir
işlem tabiki resmi olacak.

Bağlantı sistem kullanım yönetmeliğine göre
özel trafodan talep gelmesi durumunda 5 kullanıcıya kadar ortak trafo, 6cı kullanıcı gelmesi durumunda yanlış bilmiyorsam kamulaştırmaya gidiliyor ve kurum trafosu oluyor.
AG proje v.s. tabiki her kişi kendisininkini karşılayacak
ödeme hangi şekilde ne kadar ve ne sürede olur bilmiyorum. dağıtım şirketi ile görüşmeniz daha iyi olur.
illaki amortisman, v.s. düşülecektir
işlem tabiki resmi olacak.
Yanıt için teşekkür ederim.
Ortak trafo terimini biraz daha açar mısınız lütfen ?

Kısacası bu durumda trafo kuruma devredilmiyor, bedelini ortak ettiğim komşularımdan mı almam gerekli ?
Özel trafoda süzme sayaç yasak değildir. Siz dağıtım şirketine parasını ödedikten sonra başkasına bedava veya parayla vermenize ve ücret tarifenize karışmaz (trafo onun değil çünkü).
Önemli olan 25kw güç yetecek mi 4-5 yere..

kendi düşünce enerji şirketine devretmeniz daha iyidir , tüm Bakım masraflarından kurtulmuş olacaksınız
tabiki devir anlaşmasının içeriğini tam bilği sahibi olmanız !!! ( enerji kurumundan bilği edinmeniz )
diyelim trafo yandı özel olduğunda tüm masraflar size ait .
sonradan enerji alanlar şanslı durumda olacak bu durumda .

şöyle bir durumda aklıma gelmiyor değil .
gelen hat ve trafonuz tarlanızı bölüyor mu ? uyğunsuz yerde trafonuz konumlandırmışsanız sorun ?
eğer bağ eviniz herhalde tarla yüksek gerilim geçen yerler kamulaştırma olabilir mi ?
yada
daha sonra ileride bu yöreye ve tarlanıza kadastro parseli ve imar parseli olma durumunda
niteliği verilme durumunda ( olursa )
yüksek gerilim hattı size sorun yaratır mı ? ( uyğunsuz parsel oluşması )
normal veya yüksek bina kat yapılmak istendiğinde yüksek gerilim mesafeleri sorun olur mu ?
ileride buralara enerji getiilecektir kanımca .
bence bu durumda diyelim trafonuzu kaldırdğınzda ve hat iptalınızda yerinizle problem yaşamassınız .
devir olursa çok iyi bilği ve almanız gerekir

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak.

Özel trafoda süzme sayaç yasak değildir. Siz dağıtım şirketine parasını ödedikten sonra başkasına bedava veya parayla vermenize ve ücret tarifenize karışmaz (trafo onun değil çünkü).
Önemli olan 25kw güç yetecek mi 4-5 yere..
Bu konuda emin misiniz ? İleride kaça elektrik verildi diye başım ağrımaz mı ?

kendi düşünce enerji şirketine devretmeniz daha iyidir , tüm bakım masraflarından kurtulmuş olacaksınız
tabiki devir anlaşmasının içeriğini tam bilği sahibi olmanız !!! ( enerji kurumundan bilği edinmeniz )
diyelim trafo yandı özel olduğunda tüm masraflar size ait .
sonradan enerji alanlar şanslı durumda olacak bu durumda .

şöyle bir durumda aklıma gelmiyor değil .
gelen hat ve trafonuz tarlanızı bölüyor mu ? uyğunsuz yerde trafonuz konumlandırmışsanız sorun ?
eğer bağ eviniz herhalde tarla yüksek gerilim geçen yerler kamulaştırma olabilir mi ?
yada
daha sonra ileride bu yöreye ve tarlanıza kadastro parseli ve imar parseli olma durumunda
niteliği verilme durumunda ( olursa )
yüksek gerilim hattı size sorun yaratır mı ? ( uyğunsuz parsel oluşması )
normal veya yüksek bina kat yapılmak istendiğinde yüksek gerilim mesafeleri sorun olur mu ?
ileride buralara enerji getiilecektir kanımca .
bence bu durumda diyelim trafonuzu kaldırdğınzda ve hat iptalınızda yerinizle problem yaşamassınız .
devir olursa çok iyi bilği ve almanız gerekir

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak.

Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla yeterli sayı olmadığı için kuruma devir edemiyorum, devir ettikten sonra her önüne gelen abonelik alır benim bahçemden sürekli hat geçer vs bunlarla uğraşmak bahsettiğiniz gibi çok mantıklı değil. Yıllık bakım patlama çatlama vs durumlara karşı yapacak bir şey yok neticede kul yapısı :) Komşulara yardımcı olma niyetindeydim ancak çok fazla ortaklılık ileride başımı ağrıtabilir düşüncesiyle vazgeçtim.

Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla yeterli sayı olmadığı için kuruma devir edemiyorum, devir ettikten sonra her önüne gelen abonelik alır benim bahçemden sürekli hat geçer vs bunlarla uğraşmak bahsettiğiniz gibi çok mantıklı değil. Yıllık bakım patlama çatlama vs durumlara karşı yapacak bir şey yok neticede kul yapısı :) Komşulara yardımcı olma niyetindeydim ancak çok fazla ortaklılık ileride başımı ağrıtabilir düşüncesiyle vazgeçtim.

çelişkili yazı yazmşsınız .

özür
komşunuzu durumu !!!
bu yazımla kafaları bulandırdığım için .
takibiki son karar sizin .

Trafo devri mümkün ama alacak komşularınızın yapılarının hepsi ruhsatlı olacak sulama yapacak kuyu kullanacaksa ruhsat şart eğer sizin trafo tarifeniz örnek veriyorum sondaj içinse 5 kişiye kadar ruhsatlı sondaja enerji verebilirsiniz trafo kayıp bedeli 5e bölünür faturalarda devretmek içinse yine talebe göre konumuna göre değerlendiriliyor ve bildiğim kadarıyla 50kw altı devir işlemi yapılmıyor siz zaten vazgeçmişsiniz ama bilgi olsun die yazdım ha bide süzme yasak bir uygulamadır ama fatura ödendiği sürece hiç kimse problem yapmıyo kaldıki binlerce süzme kullanıcısı var
Merhaba arkadaşlar bağ evimizde şahsımıza ait 25 kwlık özel trafomuz mevcut. Çevremizdeki arsalarda bulunan 4-5 farklı komşumuz bizden elektrik almak istiyorlar. Süzme sayaç vermek istemiyoruz, resmi olarak yardımcı olmak istiyoruz.
Komşularımızdan biri ilgili kuruma gidip müdürle görüştüğünü söylüyor ve buna istinaden ; Bizim izin vermemiz durumunda trafoyu elektrik kurumuna devretme şansımız varmış ve yine söylediklerine göre kurum trafo bedelini belirleyip tarafımıza ödüyormuş.
Çekecekleri tesisatın masrafını, abonelik yaptırmak isteyenler kendileri karşılayacaklar. Böyle bir durum var mı ? Kurum bize trafo devri için bir bedel öder mi ? Öderse ne kadar ödeyeceğini nasıl belirliyor ? İş tamamen resmi mi olur ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri