Trafomuzda kapasitif değer çoook yüksek

jeffryy

Üye
merhabalar.
arkadaşlar 1600kVA TRAFOMUZ var ama henüz tam olarak faaliyete geçmediğimiz için aylık güç harcamamız fazla değil. örnek 5 ayda 50000W atif güç harcamışız. ancak kapasitif 62000 ve indüktif 1300 .. kapasitif çok yüksek. ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen. kompanzasyonu devreden mi çıkarayım. acil yardım lütfen...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba;
Sisteminiz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Bu kadar kapasitif yazdıran şeyin ne olduğunu öğrenmemiz lazım.
Aklıma gelen ilk şey(kompanzasyon sisteminde her şeyin sağlıklı çalıştığını varsayarak) işletmede kullanılmayan kısımlara giden kabloların kapasitif etkisi.Kullanmadığını birimlerin ana şalterini kapatırsanız,sorununuz ortadan kalkar diye düşünüyorum.Bu işlemi yapmadan önce,sayaç endeksi alıp,şalterleri kapattıktan 1-2 saat sonra yeniden sayaç okuyun ki, ortaya net bir şey çıksın.
Şimdilik sabit grup varsa devreden çıkarın.Kompanzasyonun durumunu kondtrol edin.Acaba cosinüsq kaç.ve bu kadar kapasitif yazıyor olmasına karşın , röle kademe devreye alıyor mu?
Röle devreye kademe alıyorsa ve sistem sağlıklı çalışıyorsa, trafonuzun beslendiği XLPE kablonun , ya da trafo-ana pano arası kablonun ( varsa) kapasitif etkisinden de söz edebilirz.
şu da olabilir, işletmedeki güçlü bir ups ya da kullanılan enerji tasarruflu lambalar da,kapasitif etki oluşturabilir.

Siz sisteminiz hakkında mümkün olduğunca ayrıntı yazarsanız, size yardımcı olmaya çalışırız.
kolay gelsin

merhaba.
bizim yerimiz normal bir bina.kurulu gücü 200kw ancak dediğim gibi aylık en fazla 10-15kw güç harcayan bir bina. 1600kVA trafo ilerde yapılacak binalar hesaba katılarak seçilmiş. trafodan beslenmeyen yerimiz yok şu an. ama gücümüz az. acaba bir süre kompanzasyonu devreden çıkarsak , bunun sisteme bir sakıncası olur mu. ölçümleri bir süre de böyle takip etsek. endüktif yükün artış hızına göre kompanzasyonu devreye alsak nasıl olur.

bakımcı oldugum fabrikanında makinaları calısmayınca bizde kapasitife giriyoruz.sanırım sayın mustafanın dedigi gibi kablolardan olabilir.ama makinalar calıstıgı zaman trafo kendini topluyo.bende size kullanmadıgınız zaman kesici ile kesmenizi oneririm.en yakın zamanda bende bunu deneyecegim.makinalarım durdugu zman ana kesiciden baglantıyı kesecegim.durumu gozlemleyiğ size haber veririrm...
saygılarımla

merhaba.
bizim yerimiz normal bir bina.kurulu gücü 200kw ancak dediğim gibi aylık en fazla 10-15kw güç harcayan bir bina. 1600kVA trafo ilerde yapılacak binalar hesaba katılarak seçilmiş. trafodan beslenmeyen yerimiz yok şu an. ama gücümüz az. acaba bir süre kompanzasyonu devreden çıkarsak , bunun sisteme bir sakıncası olur mu. ölçümleri bir süre de böyle takip etsek. endüktif yükün artış hızına göre kompanzasyonu devreye alsak nasıl olur.
kontrollü bir şekilde yaparsanız ( yani endüktif / aktif ve kapasitif / aktif oranlarını gözeterek) sakıncası olmaz.Kompanzasyonun kapalı olmasının başka bir sakıncası yoktur gibi bir şey.Yanlız ben kurulu güç olayını anlamadım.200 kw mevcut kurulu gücünüz değil mi? sözleşmedeki kurulu gücünüzün o kadar olması mümkün değil.
Bir de eğer kullanmadığınız tesisat yoksa, haliyle oradan olamaz.Varsa sadece sabiti kapatırsanız, daha kontrol altında olur kompanzasyon.Sabit yoksa da, dediğiniz gibi kompanzasyonu durdurabilirsiniz.

Bir arkadaşımız da kesiciden trafo enerjisini kesmekten bahsetmiş.Bu , kullanmadığınız zaman trafonun boşuna elektrik sarfetmesini de önler.Fakat ben şahsen bu tip işlere hiç girişmem.OG ile uğraşmak benim işim değil.Korkarım yani :) Eğer riskli bir iş ise, bırakın öyle kalsın.Sadece kapasitif yazma kısmını, şönt reaktör kullanarak halledebilirsiniz.Ama boşuna trafo aktif yazmasın derseniz, ona bir şey diyemem.Bu konuda ehliyetliyseniz ve becerebiliyorsanız, kanaatimce iyi olur.Trafonun kapalı olması ve sarfiyat yazmaması konusunda, elektrik dağıtım kurumu açısından da sakıncası yoksa, uygulanabilir.

sayın mustafa. ben kesici ile ayıralım derken trafoyu kastetmedim.bizdekinde trafodan kablolar ile güc panosuna gidiyo guc panosundaki lg marka ana kesici war.ordan kesersem kabloların kapasitifini onlemıs olabilirim diye dusundum.yoksa ana ayırıcıdan trafoyu ayırmayı devanmlı olarak bende goze alamam :D

sayın mustafa. ben kesici ile ayıralım derken trafoyu kastetmedim.bizdekinde trafodan kablolar ile güc panosuna gidiyo guc panosundaki lg marka ana kesici war.ordan kesersem kabloların kapasitifini onlemıs olabilirim diye dusundum.yoksa ana ayırıcıdan trafoyu ayırmayı devanmlı olarak bende goze alamam :D

Eğer o şalterden önce,sabit grubunuz yoksa, bu sefer de trafonun harcadığı endüktif güç başınıza bela olur

sabit grubu devre dışı bırakıp günlük takibe başlıyorum. bakalım ne olacak

trafonuz1600kva tüketiminiz10-15 gibi çok küçük ise sisteminiz akımı hissetmiyordur.Muhtemelen 2500/5 akım trafonuz vardır.Bu durumda aslında indiktüf yazmalı.Bizde de ilk yıllarda benzer sorun oluyordu.Yük azlığı için ayrı bir akım trafosu kullanıp kademeleri buna göre değiştirdik.Eğer ana panonuzdan çıkışları keserek kablo kaynaklı kapasitifi kesebilirseniz öyle yapın.Kompanzasyonu kapatmak bir yere kadar çözümdür.Proje büyüklüğü ile fiili durum uygunsuzsa bu gibi sorunlar olabilir

Çözümü kompanzasyonunuzu kapatmakla bulabileceğinizi düşünmüyorum, yapışan kontaktör vs yoksa tabii. Öncelikle buna bakın, sonra trafo sabitlerinize bakın, UPS iniz varsa o da kapasitif etki yaratabilir..
Son olarakta AG den OG kompanzasyonu yaptırmayı düşünün. Mevcut sisteminizle paralel çalışabilecek, küçük güçte bir EKM yada EKT serisi cihaza OG den akım bilgisi taşıyarak kısmen kapasitif yüklerinizde olsa kesin çözümler sunabiliriz.

merhabalar.
arkadaşlar 1600kVA TRAFOMUZ var ama henüz tam olarak faaliyete geçmediğimiz için aylık güç harcamamız fazla değil. örnek 5 ayda 50000W atif güç harcamışız. ancak kapasitif 62000 ve indüktif 1300 .. kapasitif çok yüksek. ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen. kompanzasyonu devreden mi çıkarayım. acil yardım lütfen...

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri