Trafomuzda kapasitif değer çoook yüksek

merhaba arkadaşlar.
dün de dediğim gibi sabit grubu devreden çıkardıktan sonra 1 gün içinde kapasitif değer okumadım. endüktif yük ise aktife göre %25 civarında. yani bu derece kapasitifin yüksek olması sabit grubun sürekli devrede olmasından kaynaklanıyormuş. çekilen aktif gücümüz yüksek olamdığı için de akım trafomuz yüksek olduğundan reaktif güç kontrol rölemiz devreye girmiyor. sabit grup dışında röle devreye kapasitif yük almadığı için reaktifim artmaya başladı. yeni sistemlerimiz devreye girene kadar bu şekilde devam edeceğiz sanırım. yoksa akım trafosu değeri 1600 KVA dan daha düşük trafolar için mi seçmek gerekirdi.. ne dersiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Akım trafolarından dolayı sorun yaşadığınıza kanaat getirirseniz, geçme akım trafoları mevcut piyasada, mesela Elektra dan, temin edebilirsiniz. daha küçük oranda 600/5 gibi bir yada üç adet temin ederek baralara geçirip kablo bağlantılarını kolayca yapabilirsiniz. Yükleriniz artınca bunları söker eskilerini kullanırsınız. Eskilerini şöntlemeyi unutmayın..
Sabitinizi tamamen çıkarmak yerine daha küçük bir sabit bağlamayı deneyin bu arada. Sabitiniz olmaz ise OG trafonuzun endüktif etkisi yazar..

merhaba arkadaşlar.
dün de dediğim gibi sabit grubu devreden çıkardıktan sonra 1 gün içinde kapasitif değer okumadım. endüktif yük ise aktife göre %25 civarında. yani bu derece kapasitifin yüksek olması sabit grubun sürekli devrede olmasından kaynaklanıyormuş. çekilen aktif gücümüz yüksek olamdığı için de akım trafomuz yüksek olduğundan reaktif güç kontrol rölemiz devreye girmiyor. sabit grup dışında röle devreye kapasitif yük almadığı için reaktifim artmaya başladı. yeni sistemlerimiz devreye girene kadar bu şekilde devam edeceğiz sanırım. yoksa akım trafosu değeri 1600 KVA dan daha düşük trafolar için mi seçmek gerekirdi.. ne dersiniz.

Dinamik arkadaşımızın dediği gibi daha küçük bir sabit grup kullanın.
röleniz cosq yi nasıl algılıyor?Eğer rölenizin ekranındaki cosq değeri ile, set değeriniz farklı ise, akım trafosundan çok,rölenin uygun bir kademe bulamayışı sorun olabilir.Tahminimce en düşük kondansatör grubunuz 40-50 kvardır( sadece tahmin) size daha küçük kondansatörler lazım demektir.Ancak set değerinizle , ekrandaki cosq değeri aynı ise, o zaman belki akım trafosundan söz edilebilir.Röleniz akımı da okuyorsa,doğru okuyup okumadığını kontrol etmenizi öneririm.
----------
Sonradan aklıma geldi;
İşletme yük harcamazken,sayacı okursunuz.ve mümkün olduğunca uzun bir süre sonra tekrar okursunuz.son endeksten ilk endeksi çıkarırsınız.Bunu trafo çarpanı ile çarpıp,trafonuzun o sürede,kaç kvar güç harcadığını bulursunuz.Sonra bunu toplam süreye bölerek ,saatlik tüketimini bulursunuz.Çıkan değer,size lazım olan sabit kondansatörün gücüdür.

Son düzenleme:
sayın mustafa bey. şu an için günlük ölçümleri yapıyorum.acaba çok uzun bir süre derken ne kadarlık bir zamandan bahsediyorsunuz.hangi süre en sağlıklısı olur. ayrıca tahmininiz doğru. kademeler 50 kvar.. dediğiniz gibi sabit kondansatör gücünü bulunca değiştireceğim. bu süre zarfında endüktif güç , harcanan aktif gücün % 20 sine gelmemesine de dikkat edeceğim.

sayın mustafa bey. şu an için günlük ölçümleri yapıyorum.acaba çok uzun bir süre derken ne kadarlık bir zamandan bahsediyorsunuz.hangi süre en sağlıklısı olur. ayrıca tahmininiz doğru. kademeler 50 kvar.. dediğiniz gibi sabit kondansatör gücünü bulunca değiştireceğim. bu süre zarfında endüktif güç , harcanan aktif gücün % 20 sine gelmemesine de dikkat edeceğim.
çok uzun değil,mümkün olduğunca uzun.1 saatte de belli olur,2 saatte de.Ne kadar uzun olursa,ölçüm hataları o kadar az olur.8-10 saat hemen hemen net bir bilgi verir.Hatta imkanınız varsa, bu 8-10 saatlik süre zarfında saat başı endeks alın.Sağlıklı bilgi açısından.
şimdi bence şöyle yapalım.Bir kere 1600 kva trafoyu düşük yükle çalıştırırken , kompanzasyonu düzgün yapabilmek problem.Kaliteli bir trafo için , normalde 48 kvar kadar bir sabite ihtiyacınız var.Kanımca sizin sabit ihtiyacınız 30-35 kvar civarı olmalı.50 fazla geldiğine göre.Hoş sabit gurubunuzu 60 ta yapmış olabilirler.
Şimdi röle ve kademe sayısı bilginiz lazım.röle inşaallah 3 fazdan ölçüm alıyordur.
tahminimce 50 şerlik 12 kademeniz vardır.röle de 12 kademedir.Keşke röle kademe sayınız fazla olsa.bir tane 5 kvar,2tane 10 kvar ,1 tane 20 kvar kondansatör aldırırsanız, 5-10-15-20-25-30-35-40 ve 45 kvar gerektiğinde bu kondansatörlerle röle işini görür.50 ve 50 nin katlarını ise diğer gruplarla halleder.ara değerleri de bunlarla halleder.4 tane yeni kondansatör geldiğine göre,4 grup sökeceğiz.yerine bunları takacağız.İleride bu gruplar yetersiz seviyeye gelecek kadar güç harcarsanız,zaten kompanzasyon sıkıntınız kalmaz,aktifiniz fazla olacağından başınız ağrımaz.O zaman da bu ufaklıkları söküp,eski kondansatörleri takarsınız.
Kondansatör alırken
1-kaliteli bir marka olsun
2-güçlendirilmiş kondansatör olsun( yani 440 volt.bu ileride reaktör kullanmanız gerekirse işinize yarayacaktır,harmoniklere karşı daha dayanıklı olacaktır)

Bir de yükleriniz dengesiz değilse, ne mutlu size.
bu kondansatörleri alıp bağladıktan sonra( amanın ha enerji varken hiç bir işlem yapmayın,rölenin bağlantılarına bile dokunmayın hatta panonun kapağını bile açmamaya gayret edin) gerekirse,sabit ayarlamasını bu kondansatörlerle yaparsınız.ne de olsa elimizde geniş bir kapasite aralığı var.Sizin trafoya da bizimki gibi gece hayaletler dadanmazsa :) ( gece bizde garip garip şeyler oluyor da) bu işten anlımızın akıyla çıkarız Evelallah)

öncelikle bu konuyla ilgilenen ve fikir yürüten herkese teşekkürlerimi sunarım. sayın mustafa bey. özellikle de size çok teşekkür ederim. genelde aynı fikirdeyiz ve sizin düşünceler beni teyit ediyor ve daha bir güven kazanıyorum. dediğim gibi ölçümler devam ediyor ve ilerde çözüme kavuştuğunda sizlerle paylaşacağım.
yeni konularda yeni fikir alışverişlerinde görüşmek üzere sağlıcakla kalın. iyi çalışmalar.

mustafa bey.
küçük kondansatör grupları kullandığımızda akım trafosunun yüksek olmasının sakıncası olacak mı. yani rölemiz düzgün çalışır mı bu durumda. malum çekilen güç az. röle akımı görmeyebilir.. ne dersiniz?

mustafa bey.
küçük kondansatör grupları kullandığımızda akım trafosunun yüksek olmasının sakıncası olacak mı. yani rölemiz düzgün çalışır mı bu durumda. malum çekilen güç az. röle akımı görmeyebilir.. ne dersiniz?

Rölenizin marka ve modeli neydi? bir de akım trafolarının sınıfı nedir? (CL ya da Class diye bir değer olmalı , bulamazsanız da sorun değil)

5 kvar kondansatör , faz başına 7,2 amper çeker.akım trafonuzun 2500/5 olduğunu varsayıyorum . 0,014 amper civarında bir akım okunmalı akım trafosundan.Bu hassasiyette okuma yapan röle var mı bilmiyorum.Bir ara 50 mA dan bahsediyorlardı ama.Yani akım trafonuz küçük olursa daha iyi olur.Ama değiştirmesi falan problem.Bence onu son çare olarak denemek lazım.

sayın mustafa bey. tekrar merhaba.
yaklaşık 10 gündür ölçüm yapıyorum. trafomuzdaki sabit grubu kapattığımda kapasitif yükü % 9 , endüktif yükü % 21 e indirdim. kapasitif gruplarımız çok yüksekti biliyorsunuz. aktif gücümüz yükseldikçe ya da yeni sistemlerimiz devreye girince sorunun çözüleceğine inanıyorum. ancak şu an reaktif güç kontrol rölesi ( entes ) % hatası yani kompanzasyon hatası veriyor. sanırım c/k ayarlarından. bunun nasıl düzeltileceği konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum. iyi çalışmalar.

röle modeli nedir?
aslında forumda hemen hemen tüm rölelerin kullama klavuzu var.oradan da yararlanabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri