Trafom kaç watt: (ölçüleri verildi) ÇOK ACİL YARDIM!!!

kado000

Üye
Arkadaşlar daha öncede açtım bu konuyu fakat terettüdde kaldım.yardımlarınızı bekliyorum.elimde bu trafodan var.daha önce açtığım konuda trafonun 70-80w olduğunu söylediler.ama ben bu trafo ile 25metre şerit ledi çok rahat yakabiliiyorum.ledlerde herhangi bir sorun olmuyor.

ledin çektiği akım metrede 0.4amper yani 25 metrede 10amper çeker.trafomun çıkışından 12 aldığım için 12x10=120w yapar.tabi bu doğrumu yani daha fazla olabilirmi yada trafo daha düşükte ledlerinde çektiği akımda düşükmü bi el atın size zahmet

Led bilgisi:
tip:tek çipli,silikonsuz,12v
renk:beyaz
model:ls101
led sayısı:1mtrede 60 led

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
70 VA. standart saç paketi.12 voltta 5 amper çekebilirsiniz.Saç paket 42 mm. olursa 90 VA.,55 mm. olursa 120 Va. trafo olur.Kolay gelsin.

Kado;

Bu konuyu forumda burada daha önce de açtın. İlgilenen arkadaşlar sağ olsunlar bir şeyler yazmışlar, orada yazılanlardan biri de özellikle trafo sarım nüvesinin kaç cm² olduğu soruluyordu. Siz de ısrarla yine aynı fotolarla aynı soruyu yeni konu açarak tekrar gündeme taşıyorsunuz. Fotolardaki ölçüler güç tayini için yetersiz, nüve (sarım bacağının sacı) en, boy ölçüleri, kesiti gerekli. Trafoların güçleri; nüve kesiti (E nin orta bacak kesiti) ve sacın özelliğiyle orantılıdır. Eksik bilgilerle hatalı / yaklaşık yanıt alırsın, tereddütte kalmaya devam edersin.

Not: şerit ledlerin 1 tanesinin 12 mA çektiğini biliyorum, buna göre;

1 mt. şerit led akımı : 60 x 12= 720 mA (=0,72 Amp.)
25 mt. şerit led akımı : 0,72 x 25 = 18 Amp.
Gerekli trafo gücü (en az) 12 x 18 = 216 (VA) watt

Gerekli olan 200 - 250 watt (VA)'lık bir trafo uygundur.
250 Watt bir trafonun da nüve boyutları : (√250) = √15,8 = 3,9 cm.
Buna göre trafo nüvesinin a ve b kenarları 3,9 cm. veya nüve kesiti 15,8 cm² olması gerekir.

Hesaplamada trafo sacının (manyetik akı yoğunluk) katsayısı dikkate alınmayıp 1 kabul edilmiş, formüle sokulmamıştır.

Sevgili kado000;üzerinde va,kva değeri yazmayan trafolarda,trafo ebat ölçüleri trafo gücü tayininde çok sağlıklı sonuç vermeyebilir,yanıltabilir,sn.digitalist bu konuda ayrıca çok da haklıdır,size sadece kaba bir fikir verebilir.Asıl kesin watt değeri kesin ölçümlerle,test sonuçlarıyla tam ve kesin olarak tayin edilip belirlenebilir.Bu testler öyle çok fazla zor ve karmaşık olan testler de değildir.Bazılarını söyleyip belirtmeye çalışayım.

1.Gerçek değeri bilinen ve 12 volt ac/dc de çalışan tüm alıcılar bu test için kullanılabilir.Testte nasıl davranacakları gözlenir.En baştan söylenirse eğer,trafo gücünüzün 216 watt'dan daha büyük watt. değerinde olduğu,25 metre şerit ledi rahatça yakması,hiç sönükleşmeden yakabilmesi nedeniyle kesindir.

Örneğin 12 voltluk dc/ac akımda 300 watt güç çeken 3 adet xenon far ampülü ( 90/100 vatt,12 volt) önce ikisi paralel olarak yakılır,farlar sönük olmadan parlak olarak yanıyorsa(Sizin trafo da 216 watt'dan daha fazla olduğu için yanacaktır.) bir üçüncü 100 watt.lık xenon flamanlı far devreye paralel olarak bağlanır.Hala 3 far bu trafoyla sönükleşmeden çok parlak olarak yanıyorsa eğer,trafo gücü en az 300 watt ve üstüdür diye söylersiniz.Yok 3. farda,lambalar birden parlaklıklarını yitirip sönükleşirse,bu defa 55/60 watt,12 voltluk normal standart bir flamanlı far ampülüyle denersiniz.Örneğin bu defa 100+100+60=260 watt.lık ampül gücünü,trafo çok rahat,parlak olarak yakarsa bu defa trafo gücünüzün 260-300 watt aralığında bulunduğunu anlamış olursunuz.Lamba testi bu şekildedir.

2.Kabloların çıkış uçlarını kısa süreliğine(12 volt ac.'nin uçlarını) kısa devre ederken,yanıp kopan çok damarlı kablo içlerindeki telleri sayarak yapılabilir.2 amper 0.75'lik 2'li çok damarlı kablonun,bir tek iletken telini(Yaklaşık 1 cm. soyulmuş uzunlukta) kızarıp kopararak keser.Örneğin ayni anda bu soyulmuş ve bu 1-1.5 cm. uzunlukta olan 8 kablo kızıl hale gelip yanarak yuvarlak kırmızı şerareler eşliğinde kopup ayrılırsa,trafonun 12 volt ac.'lik primer çıkışının, 8*2=16 amper olduğunu söyleriz.10 tanesiyse eğer,çıkış değeri 10*2=20 amperdir deriz.18 amperlik 6 voltluk,kurşun-asitli bir motorsiklet aküsü,uçları bu şekilde kısa devrede, 9 adet ince bakır teli koparıp kesmiş olacaktır.Bu ince çok telli bakır iletkenlerin yüksek akıma (Ampere) dayanım ölçüsü de benim,sadece geçmişteki eski tecrübelerime dayanılarak bu şekildedir.

3.Elinizde çalışır durumda olan ve en az 25-30 amper çeken,12 voltta,ac/dc'de çalışan bir üniversal elektrik motoru bulunuyorsa(Otomobil iç temizliğinde kullanılan bazı üniversal olan pratik elektrik süpürgeleri,10 amper,12 voltla çalışır,örneğin benim arabamda bir tane vardır.),motor trafoya direk olarak bağlanıp çalışırken,kablolardan birine bir pensampermetre kapatılıp,geçen akım şiddeti değeri okunur.Sözgelimi 18 amperlik bir değer,elinizdeki pensampermetreden okunuyorsa,trafo gücünüz P=18*12=216 watt,trafonun cos fi'si 0.85'se,örneğin 216/0.85= 254 va,yaklaşık P=0.250 kva'lıktır dersiniz.

4.Trafonun primer devre akımını girişte,çıkışta sekonder devreyle yüksek güçlü bir alıcı ile kuplajı sağlandığında,bir wattmetre ile birlikte 220 volt ac. de primerden geçen gücü watt. olarak ölçüp görerek,sekonderdeki watt çıkışını da,trafo kayıplarını göz önüne alarak kestirme bir hesapla bulmaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
binbaşım çok teşekkür ederim.çok yardımcı oldunuz.bu işlemlerden kolay olanını deniceğim.

Trafo 84 lük sac ile imal edilmiş. Genel olarak 84 lük sac kullanılan trafolar 100 VA geçmez. bir üst sac çeşidi 96 lık ve ya 120 lik tir. 84 lük sac 30VA.....100VA değerlerde kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri