trafolarda kademe değiştiriciler

cruzer

Üye
trafolarda yüklü ve yüksüz kademe değiştiriciler.Bu konu hakkında acil yardımmm.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Standart dağılım transformatörleri (+-)%5 gerilim ayarı yapabilecek şekilde dizayn edimektedir. Boşta gerilim ayarı transformatörün kapağıyla üst boyunduruk arasına yerleştirien kayar tip mekanizmalı kademe değiştiriciler aracılığıyla yapılmaktadır.

Kademe değiştirme işlemi, transformatör enerjisiz durumdayken kapak üzerine yarleştirilmiş çevirme düzeneği aracılığıyla yapılmaktadır. İstem halinde, yük altında kademe değiştirici ile kademe ayarı yapan transformatörler de üretilmektedir.

teşekkürler.Ama bana ödev şeklinde lazım.3-4 sayfa veya bir kaynak gösterirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
" off-circuit tap changer " ya da " on-load tap changer " şeklinde aratırsanız, yabancı üreticilerin trafo kademe değiştiricileri hakkında doyurucu bilgiler mevcuttur.
Örneğin; ABB marka bir kademe değiştirici

teşekkürler.Ama yeterli değil.

Son düzenleme:
Standart dağıtım transformatörleri ±5% gerilim ayarı yapabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Boşta gerilim ayarı transformatör kapağıyla üst boyunduruk arasına yerleştirilen kayar tip mekanizmalı kademe değiştiriciler aracılığıyla yapılmaktadır.
Kademe değiştirme işlemi , transformatör enerjisiz durumdayken kapak üzerine yerleştirilmiş çevirme düzeneği aracılığıyla yapılmaktadır. Talep halinde yük altında kademe değiştirici ile kademe ayarı yapan transformatörlerde üretilmektedir.
Transformatörlerde kademe neden değiştirilir örneklerle açıklamaya çalışacağım;
Şekildeki transformatör etiketimiz aşağıda yazılı olarak görülmekte;
PRİMER SEKONDER
1. 28500 V
2. 29250 V
3. 30000 V 400V
4. 30750 V
5. 31500 V

Etiketin bize söylemek istediği şu; Y.G. Şebeke gerilimi 30kV ise trafo 3. kademede ise sekonderden (A.G.) 400V alınır.
Sabit Y.G değerinde kademe düşürüldükçe trafo A.G. değeri yükselir.
Sabit Y.G değerinde kademe arttırıldıkça trafo A.G. değeri azalır.
örnek1;
Y.G. şebekemiz 30000V olsun, trafo 4. kademede(30750 V) olsun ;
30000.400/30750=390V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 390V olur.
örnek2;
Y.G. şebekemiz 30000V olsun, trafo 2. kademede (29250 V) olsun ;
30000.400/29250=410V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 410V olur.
Y.G. değerimiz artarsa;
örnek3;
Y.G. şebeke 31000V iken trafodan 400V almak için en yakın kademe 4.kademe olmalı.
Y.G. şebeke 31000V iken bu trafonun kademesi 30750 V'ta 4.kademede olursa ;
31000.400/30750=403,25V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 403,25V olur.

Konuyla ilgili yaşadığım bir tecrübe;

Genelde dağıtım trafoları enerji altında kademe değiştirilmez. Önce trafo koruma hücresindeki kesici açılır daha sonra ayırıcı ekstra güvenlik önlemi olarak açılmalıdır. Sizin anlattığınıza benzer bir olayı bende yaşadım kontrol mühendisine O.G hattındaki gerilimin değişken olduğunu kademe değiştirmemizin riskli olacağını söylememe rağmen yapmıştık ; 34,5kV'luk hatta 3-4 gün kadar 33kV'u görünce trafo çıkış gerilimi 360-370V'a düştü bizde kademeyi 5'den(34,5kv)'dan 4'e(33kV)'a indirdik. Trafo çıkışı 400V normale döndü, 4.günün sonunda Y.G gerilim 34,5kV'u geçince trafonun sekonder gerilimi 440V'lara dayandı. Olayın bir üniversitede tatil günü olmasından ve durumu erken fark etmemizden dolayı sıkıntı yaşanmamıştı.

SONUÇ;
Dağıtım transformatörlerinde kademe ayarı çok önemlidir. Standart dağıtım transformatörlerinde kademe ayarı yapmadan önce enerji mutlaka kesilmelidir gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yüksek gerilimdeki (geçici rejim) dalgalanmalar dikkate alınıp kademe değiştirilmemelidir, Y.G. iletim hattı kötü olan şebekelerde olası iyileştirmeler neticesi gerilimin artması ve sürekli aynı değerde kalması durumunda kademe değiştirilmesi uygun olacaktır. Aynı şekilde A.G. tarafında yükün bulunduğu noktalar trafo merkezlerinde uzakta olduğu için A.G. çıkışı 0,4kv ayarlanır.Mevcut Y.G. değerinde A.G. çıkışı 400V sağlanamıyorsa bir alt kademe değeri referans alınarak hesaplama yapılır elde edilen değer uygunsa kademe değiştirmeye karar verilir. A.G yüküm çok arttı trafoya olan mesafemizde çok fazla gerilim düşümü çok oluyor diye dikkatsizce yapılacak kademe değişikliğinden sonra yükün azalması durumunda trafo çıkış geriliminin yükselerek başta kompanzasyon sistemine kondansatörlere ve diğer yüklere zarar vereceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak kademe değiştirme işleminin stabil kararlı ve sürekli çalışma formatı için yapılan bir işlem olduğu bilinmelidir.

@analizor
Standart dağıtım transformatörleri ±5% gerilim ayarı yapabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Boşta gerilim ayarı transformatör kapağıyla üst boyunduruk arasına yerleştirilen kayar tip mekanizmalı kademe değiştiriciler aracılığıyla yapılmaktadır.
Kademe değiştirme işlemi , transformatör enerjisiz durumdayken kapak üzerine yerleştirilmiş çevirme düzeneği aracılığıyla yapılmaktadır. Talep halinde yük altında kademe değiştirici ile kademe ayarı yapan transformatörlerde üretilmektedir.
Transformatörlerde kademe neden değiştirilir örneklerle açıklamaya çalışacağım;
Şekildeki transformatör etiketimiz aşağıda yazılı olarak görülmekte;
PRİMER SEKONDER
1. 28500 V
2. 29250 V
3. 30000 V 400V
4. 30750 V
5. 31500 V

Etiketin bize söylemek istediği şu; Y.G. şebeke gerilimi 30kV ise trafo 3. kademede ise sekonderden (A.G.) 400V alınır.
Sabit Y.G değerinde kademe düşürüldükçe trafo A.G. değeri yükselir.
Sabit Y.G değerinde kademe arttırıldıkça trafo A.G. değeri azalır.
örnek1;
Y.G. şebekemiz 30000V olsun, trafo 4. kademede(30750 V) olsun ;
30000.400/30750=390V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 390V olur.
örnek2;
Y.G. şebekemiz 30000V olsun, trafo 2. kademede (29250 V) olsun ;
30000.400/29250=410V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 410V olur.
Y.G. değerimiz artarsa;
örnek3;
Y.G. şebeke 31000V iken trafodan 400V almak için en yakın kademe 4.kademe olmalı.
Y.G. şebeke 31000V iken bu trafonun kademesi 30750 V'ta 4.kademede olursa ;
31000.400/30750=403,25V Transformatörün A.G. çıkış gerilimi 403,25V olur.

Konuyla ilgili yaşadığım bir tecrübe;

Genelde dağıtım trafoları enerji altında kademe değiştirilmez. Önce trafo koruma hücresindeki kesici açılır daha sonra ayırıcı ekstra güvenlik önlemi olarak açılmalıdır. Sizin anlattığınıza benzer bir olayı bende yaşadım kontrol mühendisine O.G hattındaki gerilimin değişken olduğunu kademe değiştirmemizin riskli olacağını söylememe rağmen yapmıştık ; 34,5kV'luk hatta 3-4 gün kadar 33kV'u görünce trafo çıkış gerilimi 360-370V'a düştü bizde kademeyi 5'den(34,5kv)'dan 4'e(33kV)'a indirdik. Trafo çıkışı 400V normale döndü, 4.günün sonunda Y.G gerilim 34,5kV'u geçince trafonun sekonder gerilimi 440V'lara dayandı. Olayın bir üniversitede tatil günü olmasından ve durumu erken fark etmemizden dolayı sıkıntı yaşanmamıştı.

SONUÇ;
Dağıtım transformatörlerinde kademe ayarı çok önemlidir. Standart dağıtım transformatörlerinde kademe ayarı yapmadan önce enerji mutlaka kesilmelidir gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yüksek gerilimdeki (geçici rejim) dalgalanmalar dikkate alınıp kademe değiştirilmemelidir, Y.G. iletim hattı kötü olan şebekelerde olası iyileştirmeler neticesi gerilimin artması ve sürekli aynı değerde kalması durumunda kademe değiştirilmesi uygun olacaktır. Aynı şekilde A.G. tarafında yükün bulunduğu noktalar trafo merkezlerinde uzakta olduğu için A.G. çıkışı 0,4kv ayarlanır.Mevcut Y.G. değerinde A.G. çıkışı 400V sağlanamıyorsa bir alt kademe değeri referans alınarak hesaplama yapılır elde edilen değer uygunsa kademe değiştirmeye karar verilir. A.G yüküm çok arttı trafoya olan mesafemizde çok fazla gerilim düşümü çok oluyor diye dikkatsizce yapılacak kademe değişikliğinden sonra yükün azalması durumunda trafo çıkış geriliminin yükselerek başta kompanzasyon sistemine kondansatörlere ve diğer yüklere zarar vereceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak kademe değiştirme işleminin stabil kararlı ve sürekli çalışma formatı için yapılan bir işlem olduğu bilinmelidir.
Analizor olayı son noktayı koymuştur. Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri