Trafolarda demant (sözleşme gücü)

antepli

Üye
Arkadaşlar foruma yeni katıldım. Demant, Güç sözleşmesi ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. trafo 1600 KVA,.demant çarpanı 1890,yapılan sözleşme 960 KW, bu güne kadarki en yüksek demant 0,308 yani 582,12 KW sözleşme gücü çok yüksek değil mi? sözleşme gereği tedaşa ne kadar para ödediğimi bilmiyorum ve faturadan göremiyorum.sözleşme gücünü düşürmeye değecek kadar bir miktarmı dır acaba?

yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çift terimli tarifeden elektrik almıyor iseniz,sözleşme gücü ile işiniz yok.Şayet çift terimli tarifeden elektrik alıyor iseniz,tarifeyi değiştirmenizde yarar var.Bu fiyatları,Tedaş internet ana sayfasından bulabilirsiniz.

http://www.tedas.gov.tr/39,2005_Yili_Tarifeler_Index.html sayfasından Güvence Bedelleri

Güvence Bedelinin Hesaplanması

Madde 2- Şirket ile sözleşme yapacak müşteri, bağlantı gücünün kW’ı başına abone grupları itibarıyla belirlenen güvence birim bedelleri üzerinden Şirkete güvence bedeli verir.

Hesaplamalarda;

1. Özel trafolu müşterilerde kurulu güç trafo gücü olarak alınır.(cos φ=1 kabul edilir.)
2. Bağlantı gücü, kurulu gücün 0,60 (kullanma faktörü) katı olarak alınır.
3. Kurulu güç ile bağlantı gücündeki kesirli sayılar aynen dikkate alınır.
4. Bağlantı gücü, 3 (üç) kW’ın (dahil) altında olamaz.

Sizin trafonuz 1600KVA cosfi=1 durumunda %60'ı 960 KW yapar.
Güvence bedeli hesaplaması da 2007 tarifesine göre:

http://www.tedas.gov.tr/202,2007_Tarifeler.html
960x25,60=24.576,00 YTL

arkadaşlar ben bu konuda biş eyler buldum. trafom demant sözleşmeli değilmiş. puantlı tarifeye tabiiymiş.960 kw benim max yapabileceğim sözleşme gücüymüş. ama demant sözleşmesi yaparsam daha karlı oluyorum.tabi bu her ay birbirine yakın oranda güç çekmeyi grektiriyor. yani 40 bin YTL civarı bir fatura ödeyen trafo için yıllık 24 bin YTL gibi azımsanmayacak bir tasarruf sağlıyor. sözleşme greği tedaşa aylık 4 bin YTL ödüyorsunuz.(650 KW lık bir sözleşme için) gündüz,puant ve gece birim fiyatları daha ucuzluyor. ayrıca yılda dört defa güç değişiminize göre sözleşmeyi yenileyebiliyorsunuz. ceza durumu ise yapılan sözleşmeden daha fazla demant çekerseniz, çektiğiniz fazla gücün fiyatını iki katından ödüyorsunuz. yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri