Trafolar

Uzun süredir çalışan tesis bu problemi yeni yapmaya basladi

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uzun süredir çalışan tesis bu problemi yeni yapmaya basladi
IMG_20210619_094611.jpg

Bağlantı aynen bu şekilde sondaki 1250 A Ler jeneratör

IKı generatör sarteli ile, trafolara aıt , 1600 amp. salter arasındakı elektıki ve mekanik kilitlemeyi nasıl yaptınız..

sıstemde 630kva ıkı adet jenerator baglı jeneratorle besledıgım zaman yukler 300kw olarak ayırıyor ve amperde aynı sekılde bı sorun olmuyor sebekede neden oldugunu anlayamadım
trafo cıkıs voltajları aynı 410v yakın bır zamanda trafo gırıs te kablonun gevsemesı sonucu yanmıstı kablolar yapıldı voltaj kontrol edıldı ondan sonra boyle problem olmaya basladıTrafo ana salter, ana şalter bara arası kabloların dizilme seklı nasıl. Yakın zamanda, SAMİ İNCİ bey, kablo sıralama düzeneği diye bilgi paylaşdı, onu uygulamanızı öneririrm..

Jeneratör transfer panosu var senkronize calisiyor

Kompanzasyon akım trafoları ve kom-
panzasyon nerede ?Bu şalter bolluğu !
nedeni nedir ?
2tanesi trafo çıkışı bir tanesi kablolar kısa geldiği için araya ttransfer şalteri koydum diğer ikisi de jeneratör transfer panosunda ve en sonda pano icerisinde
Akım trafoları trafo girişlerinde yeni değişti kompanzasyon da trafo çıkış şalterleri in çıkışında bağlı sorun kondansatörlerden kaynaklana bilir mi onları ölçmedim hic
Akım trafoları trafo girişlerinde yeni değişti kompanzasyon da trafo çıkış şalterleri in çıkışında bağlı sorun kondansatörlerden kaynaklana bilir mi onları ölçmedim hic
Kompanzasyon da sıkıntı olduğunda böyle problem yapar mı hiç bilmiyorum

Bır cevabınızda, kabloların değiştigini okudum gibi ama, bir daha göremedım. Sorunlu trafo ıle şlater ve dagıtım panosu arasındakı 240 mm kabloların dizilm ( yanyana/ grup vs) d,izilim nasıldır. Sn Sami İNCİ beyin bir kaç gün önce paylaşdıgı kabloların dizilim seklı ıle ilgili göresli inceleyin, uygunmu bakın.

Dediğin gibi, konpansazyon sisteminin işlerliğinide kontrol edin..

Değişen kablo trafo giriş kablosu akım trafosu yukarıda değişim yapılırken temas olmuş kabloya enerji verdiğimizde kablo gevsemeden dolayı yanmış değişen kablo o
Değişen kablo trafo giriş kablosu akım trafosu yukarıda değişim yapılırken temas olmuş kabloya enerji verdiğimizde kablo gevsemeden dolayı yanmış değişen kablo o
Kablo dizilimi derken her salterden 2 adet 4x240 mm kablo çıkıyor ve direk panoya gidiyor ikiside aynı saltere giriyordu ben 2 adet 630kv jeneratör ekledim kablolar yetmediği için araya transfer salteri koydum ve jeneratör transfer panosuna girdim çıkışlarda yine panodaki saltere bağladım bir sorun olduğunu düşünmüyorum faz hatası olsa çakışma yapardı diye düşünüyorum

Kondansatör grubu 10ar li 2grup şekilde bağlı akımlarını olctugumde 4tanesinde amper yok diğer grupta da aynı şekilde
IMG_20210621_123258.jpg

Tek Trafo tek salter çalışırken akım 700A civarı diğer şalteri kurduğumda direk akım ona geçiyor ilk şalteri olctugumde akım 250 300 A civari
IMG_20210621_123417.jpg

IMG_20210621_123413.jpg

Hala bir sorun çözemedim trafo neden bütün yükü üzerine cekiyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular