trafoların R-C üniteleri

arkadaşlar sorum şu trafoların 380/34.5 gibi 34.5 tarafındaki R-C ünitelerin görevi nedir...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım ilk başta 380 / 34,5 trafo olmaz 380 / 154 ve 154 / 34,5 olur R-C ünitelerindeki kastın ne açıklarsan cevabını elimden geldiği kadarı ile vereyim

bende bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterim bilgisi olan arkadaşlar detaylı anlatırsa sevinirim teşekürler

R_C ünitesi dediğin kaplin kapasitör mü muhabere sistemimi yani kranportör mü nedir değilse trafo merkezlerinde R-C ünitesi diye bir şey yok

380/34,5 trafo olmazmı...sen görmemişsin,neyse soruya geliyorum biraz açıklıyayım genellikle trafoların 34,5 tarafında Parafudr kondansatör ve dirençlerin birbirleriyle bağlantısıdır.yani bu işte hiç gören yokmu.

trafo merkezlerinde R-C diye bişey yokmu emin olmadan konuşmayalım bilen çıkar elbet ozaman sende bende öğrenmiş oluruz

madem bu kadar biliyorsun neden soruyorsun 380 / 34,5 trafo ben hiç görmedim eğer gören varsa lütfen söylesin 380 de 154 e düşer 154 den de 34,5 düşer o parafudurların başta çalışması için gerilimle alakası yok önce parafudurların çalışmasını ve nerelerde kullanıldığını öğren ikincisi dirençlerde gerilimle alakalı değil trafonun yıldız noktasındaki ucu akım trafosundan geçerek nötür direncine gelir trafo merkezlerinin kondansatörle ancak kapasitörlerden dolayı ilgisi var bu saydıkların gerilimlerini gerilim trafolarından alırlar

Elektrikte gerilim dağılımının 380 -->154-->34,5 gibi bir sıra ile olması gibi bir zorunluluk yok. TEIAS ve TEDAŞ elektriği iletirken ve dağıtırken bu tür bir sıra izliyor olabilir. Ancak kendi şalt merkezi olan büyük tesisler direk olarak 380/34,5kV trafo kullanarak tesislerini 380KV iletim hattı üzerinden besleyebiliyorlar.

R-C sistemi ile ilgili soruyu pek anlamadım. Ancak paradur çok baka bişeydir. Acaba bahsedilen büyük tesislerde, özellikle demir çelik gibi tesislerde, 34,5 tarafta SVC kompanzanyon sistemi bulunabiliyor. Bu sistemin içerisinde reaktörler, direnç grupları ve kondansatör üniteleri bulunuyor.

sayın sapmaz görmediğiniz trafo hiç olmayan trafo değildir. 380 /34,5 kv trafo vardır.

şöle sölim trafonun 34.5 kv çıkış baralarına paralel bağlı yıldız ve üçgen bağlı parafudr ve devamında 34.5 kv kondansatör ve direnç bulunuyor.basit bişey ama tam olarak görevi ne olabilirki...trafoyu korumak desem bisürü koruması var zaten

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri