Trafoda kademe düşürme faturayı etkilermi?

ephasus

Üye
Çalışmakta olduğum fabrikada faz-nötr arası voltaj 240 V.Fazlar arası 400'ün üzerinde.Trafodan kademe ayarını düşürmek istiyorum ama faturaya nasıl yansır bilmiyorum.şimdiden görüşleriniz için teşekkürler.

haliyle çekilen akım çok azda olsa artacagı için elektrik faturan az da olsa yukselır ama sistemin saglıklı çalışacagı için onemsiz kabul et sen bunu

güç formülü gereği akım x gerilim x cosq oldugunu düşünürsen.
watt sabit ise akım düşerse geriklim yükselmeli,yada tersi olmalıdır.
bir de sayaçların akım prensibine göre çalıştığını düşünürsen. bir örnek soru ile daha anlaşılır yapalım.
1000 watt ısıtıcı için düşünelim ve lşimdilik cosq yi devre dışı bırakmak için 1 diyelim ve hesaba başlıyalım. önce 240 volt için sonra 210 volt için hesap yapalım

watt= akım x gerilim

akım=watt/gerilim
gerilim 240 için akım= 1000/240 akım=4.17 amper olacaktır

gerilim 210 volt için akım =1000/210 akım =4,7 amper

bunu 240 voltta kaç wat a denk geldiğini buldukmuydu zannedersem sorunun net bir cevabı olmuş olacak

240 x4.7=1128 watt

yani 240 da iken daha avantajlı olrsun yani kaba hesabımla 128 watt kadar,
inşallah açıklayıcıolmuştur. :)

peki sık sık motor yanması,powersupply lerin nakault olması gibi arızalar voltajın yüksek olmasındanmıdır acaba.

Hayır arkadaşlar faturaya hiç bir etkisi olmaz. Harcanan güç sabittir.
Trafo voltajını azalttığımız vakit, çekilen akım artar: P=U.I.cosfi
Sayaçtan geçen akımın artması veya azalması değildir tek etken. Bir de sayaca uygulanan voltaj vardır. Akım artarken sayaç voltajı azalacak ve yine aynı gücü kaydedecek.

Sn. muammer ayan, sanıyorum siz fabrikadaki voltajın yüksekliği sebebiyle kademe ayarıyla voltajı azaltmak istiyorsunuz. Gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz bunu. Faturaya hiç bir etkisi olmaz.

Bu arızaların sebebi yüksek voltaj olacağı gibi farklı sebeplerde olabilir.

Son düzenleme:
arkadaşlar kademe ayarı trafonun gücünü etkilemez. Ancak trafodaki kademe cetveline bakarak geriliminizi 220/380 V kademesine almanız gerekir. Eğer bu kademeye alınmazsa yani 240/410 V kademesinde kalırsanız sisteminizde yük varsa gerilim düşümü olabilecek noktalardaki tüketicilerinizin gerilim düşümü problemini çözmüş olursunuz. Eğer sistemde ciddi bir yok yada çok az ise sisteminizde motor gibi hareketli mekanizmalarda titreşime sebep olabilir gerilimin yüksekliği.

Her zaman yapılan bir hatanın tekrarı...

Güç sabit değildir.Yükünüz , akıllı bir yük değilse , gerilim değişiminden etkilenir.
Matematik ifade ile güç , gerilime bağlı fonksiyondur.

Akıllı yük uygulamada çok ender görülür.

---------
Sayaçlar sadece akıma göre değil gerilime görede hesap yapar !
Yoksa Wattmetre değil Ampermetre derlerdi ...

----------------

Kademe ayarını , nominal çıkış gerilimine göre ayarla.
Anlattığına göre faturan düşer.

Basitce örnekler :
Lambalarınız(akor telliler) ısıtıcılarınız ( yani rezistif yükleriniz , 240 V yerine 220V de daha az güç çeker.Tabiiki daha az aydınlatır-ısıtır , bu aydınlatma size yetiyorsa devammm.Zaten 220V için yapılmamışlar mı ?

Motorlar için , bir motor uygulanan gerilimden çok , milindeki yüke bağlı olarak güç çeker.Ancak bakır , saç ve vantilasyon kayıpları gerilim düşmesi ile çok az bir miktar düşer.Bu miktar tasarruf mevzuu olacak düzeyde değildir.
Motorlar için örnek sayısı çoktur.Fan gibi şeylerde artan ve ya azalan gerilime göre motorun devri değiştiği gibi yaptığı iş de değişir.Bu gücün değişimi demektir.

Motor bir hidrolik sistemi takrik ediyor olsun.Gerilim düşümü ile birlikde devirde düşer ve sitemin hareket hızı azalır.YÜKÜ belirli hızda hareket ettirmek için gereken güç sabittir , evet , ama hız düştüğü için güç daha az gerekir.

Motorun hesaplarındaki nominal değerlerden daha aşağı düşme ile motor yanar ve denirki milindeki güç sabit olduğu halde gerilim düştü akım onu karşılamak için arttı motor yandı....
Özellikle asenkronlarda bu tip problemlerde kayma olayı unutulur ve böyle yorumlar yapılır....

Not : Yukarıdaki cümlelerden , motor devri gerilimle ayarlanır gibi bir mana çıkarmayın ! :rolleyes:

arkadaşlar trafonun etkilenmesinden bahsetmiyoruz sayaçlar alçak gerilimde ölçüm yaaparlar ve sayaçlar akım prensibine dayalı çalışırlar buda gerilimin yüksek veya düşük olması halide sayacın yazdığını değiştirir
yukarıda hesaplarla gösterdim.
musallim arkadaşımız zannedersem santrallerde kullanuılan 10000dolardan başlayan sayaçlardan bahsediyor.
bana piyasada satılan elektronik veya mekanik sayaçların gerilişmide ölçtüğünü ispatlarsan ben bu mesleği 20 senemde bırakacağım.orda yazan yaşa bakmayın sakın neredeyse o kadar mesleki hayatım var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri