trafo sayisini azaltarak enerji tasarrufu saglanabilir mi?

cmess

Üye
elimizde iki adet 6kv/0.4kv 2000kva trafomuz var. iki trafoda aktif olarak calisiyor ve yuklu hallerinde birinden 1000a digerinden 1500a olcum aliyoruz. trafonun birini bosa cikararak kapatsam, onun uzerindeki yuku de digerine tasiyarak bir adet trafodan 2500a ceksem. iki trafonun calisarak bana sagladigi 2500a'i tek trafodan alsam, enerji tasarrufu ile ilgili nasil bir hesap yapmam gerekir. ilk aklima gelen; trafodaki kayiplar, kacak akim kayiplari vs iki trafodan bire inecegi icin buradan birseyler kazanabilirim. fakat ne nedir? ne degildir? bir fikrim olmadigi icin nasil hesaplayacagimi da bilmiyorum, bilgisi olan arkadaslardan beni bilgilendirmeleri konusunda yardim rica ediyorum. syg.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
şöyle bir hesap yapabilirsiniz. 2000 kva trafonun nominal akımı 2887A dir.
2 adet trafo için toplam kayıp= 1. trafonun boşta kaybı+ 2. trafonun boşta kaybı+ (1000/2887) ' nin karesi *1.trafonun yük kaybı + (1500/2887)'nin karesi *2.trafonun yük kaybı. ( yük kaybı değerleri etikette 75 C için yazar ama çok da mühim değil. yani mesela trafo sıcaklığı 60 C yi geçmiyorsa bu yük kaybı daha da azalır ama siz en kötü durum için yukardaki hesaba göre yapın daha kolay olur)

tek trafo çalıştığı zaman oluşacak kayıp= tek trafonun boşta kaybı + (2500/2887)' nin karesi*tek trafonun yük kaybı. hesap kafanızı karıştırdıysa. trafoların boşta ve yükte kayıp değerlerini yazın ben hesaplayayaım

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri