Trafo reaktif güç

ceyran21

Üye
arkadaşlar trafonun ürettiği reaktif güç sabitmidir yoksa yüke göre değişkenmidir şöyle söyleyeyim 400 kva bir trafomuz var üzerindeki yük çok az burası daha önce soğuk hava depoları vardı bunlar kalktı şimdi depo olarak kullanılıyor sıkıntım şu elektrik sayacı og tarafında kompansazyon ise ag tarafında reaktif güşç kontrol rölesi teknik olarak trafodan sonra olduğu için trafonun ürettiği reaktif gücü görmüyor trafonun ürettiği reaktif güç sabitmidir yoksa yüke göre değişken midir sabit kondansatör kaç kvar kullanmalıyım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sabit kompansazyon için trafo gücünün %2-%3 'ü uygun olur diye biliyorum. Enerjisinin trafodan alacak şekilde 10 kvar kondansatör kullanabilirsin.

arkadaşlar trafonun ürettiği reaktif güç sabitmidir yoksa yüke göre değişkenmidir şöyle söyleyeyim 400 kva bir trafomuz var üzerindeki yük çok az burası daha önce soğuk hava depoları vardı bunlar kalktı şimdi depo olarak kullanılıyor sıkıntım şu elektrik sayacı og tarafında kompansazyon ise ag tarafında reaktif güşç kontrol rölesi teknik olarak trafodan sonra olduğu için trafonun ürettiği reaktif gücü görmüyor trafonun ürettiği reaktif güç sabitmidir yoksa yüke göre değişken midir sabit kondansatör kaç kvar kullanmalıyım

Trafolarda reaktif güç yüklenmeye bağlı olarak değişkendir.Yağlı trafolarda yüksüz halde iken yaklaşık trafo gücünün %1 kadar tam yüklenmede ise % 6 sı kadardır.

1,5 kvar bağlayıp takip edin.Tam emin olmak
için,sayacınızın 5.8.0 değerini 24 saatlik ola-
rak tesbit edip,24 e bölerek ( çarpanla çarpıp) bulduğunuz değer kadar kondansa-
tör koymanız daha isabetli çözümdür.Benim
gözlemim,trafo gücünün 5 / 1000 kadarı ol-
duğu yönünde.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri