trafo noturu faz olmuş

daglar

Üye
arkadaşlar bir arkadasımın bendedn yardım istedi sulama için kullanılan trafosunu cıkışında notur hattı faz olmuş bununsebebi nedir biligisi olan arkadaslar paylaşırsa sevinirim (kablolar kontrol edilmiştir trafonda bir faz çalışmıyor.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayin daglar,cok buyuk bir ihtimalle trafonuzun notr iletken-topraklama baglantisi kopmus veya buyuk derecede hasar gormus olmali...Bu durumda fazlardan cekilen akimlar esit degilse, gecen akim farki kendisini notr uzerinden dolasarak gosterecektir.Size tavsiyem, isletme topraklamasini once goze ile kontrol etmeniz, ardindan meger ile direncini olcmeniz, ve olcum sonucuna gore gerekirse bu topraklamayi islah etmenizdir...
Eger notr isletme topraklamamda hic bir sorun yok diyorsaniz da geriye kalan en yuksek ihtimal, sargilarinizin sadece bir tanesinin kavrulmus oldugudur...
Tum bunlari yapmadan once ilk yapmaniz gereken, notr ile topragi ana panoda birlestirmenizdir...( sizin tesisinizde notr topraklamasi ile normal koruma topraklamasinin ayrik oldugunu dusunuyorum) ..Sistemi cozunceye kadar bu sekilde kalirsa notr uzerindeki tehlikeli akimlari topraga akitip sistemin can ve mal guvenligini saglamis olursunuz...
Kolay gelsin

Trafonun o.g. fazlarını da kontol ederseniz iyi olur. Belki trafonuzun o.g. sigortası atmıştır.

Sn.daglar ;
Arkadaşların yorumları çok yerinde,bunları gözden geçirirseniz sonuca ulaşacagınızı ümit ediyorum.
Sorun çözüldükten sonra bizimlede paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla;

ilgilendiğiniz için tesekurler. baktırmış trafo sargıları yanmış

Sn "hicbirsey" bu arıza ile ilgili yorumunuzu doğru bulmadım. çünkü trafoda bir faz çalışmıyor denmiş. yapılacak ilk şey çevirme oranı testi eğer bu testten geçerse meger testi bilgi verebilir ama çevirme oranı testinde belli olabilir yanıp yanmadığı. ama siz çalıştırmaya devam etmesini söylüyorsunuz bu çok tehlikeli

vala sargıları yanan trafo nasıl çalışmaya devam ediyo?merak ettim doğrusu?

yorumlarınız çok doğru..

arkadaslar kompanzasyon dengesız olursa yanı fazla kondansator varsa oda etkılıo benım bıldıgım kadarıyla notrde elektrık olmasını yada dedıgı gıbı arkadasımızın işletme topraklaması yetersız

Nötr de elektrik olmasının tek sebebi primerde. fazın birinin gelmemesidir .Bu olay yıldız kaymasına sebep olur .Fazın biri yanıksa ve ya tedaş tarafından gelmiyorsa bu olay yasanır bunun baska bir nedeni yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri