trafo neden 2 fazla beslenir

m-usta-fa ustam kumanda elemanlarını korumak için izalasyon yapıyorlar diyorsun konuyu biraz açarmısın. kumanda elemanlarını korumak için illede trafo olması şartmı?2amperlik c2 v otomatı bu işi görmezmi ?anlayamadım beni aydınlatırsan çok memnun olurum saygılarımla

sigorta sadece aşırı akıma karşı koruma sağlar.O da daha çok,kendinden sonraki devreyi korur.
Trafoda ise bir izolasyon söz konusudur.İşin aslı teknik olarak nasıl bir örnek verebileceğimi bilmiyorum.ama arada elektriksel bir bağlantı olmaması,güç devresindeki problemlerden,kumanda devresinin etkilenmesini engelliyor diyebilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konu ile ilgili basıma yeni gelen bir olay anlatmak istiyorum izolasyon trafosu olan bir panoda makine start durumunda değil iken 0v klemensiyle toprak arasında bi gerilim okumuyorum fakat makine start aldığında 0v klemensinyle toprak arasında 175 v gerilim okuyorum bu trafoyla ilgili bilgileri yeni okudum bu normalmi

Selam arkadaslar..
- izalasyon trafosu su nedenle kullanılıyor bence.. bizim bir makinamızın beslemesi 3F1N di.. ısı kontrol cihazlarımız dogru deyerleri okumuyordu ( yani calısma esnsında stabil kalmıyordu degerler ..) ısı kontrol cihazlarının beslemelerini izalasyon trafosundan gecirip verdik.. normal calısma sekline donduler.... sebekeden gelen harmonik akımlardan kurtulmak icin yapılır.. cıkıslar 110 + 110 = 220 olur . ( bu sekilde hatırlıyorum suanda )

- 2. yararı ise benim kanatimce.. 3 faz 1 notr + toprak 5 kablo cekersin makinana.. ama girise izalasyon trafon varsa notr lazım deyil :) 4 X .... bi kablo yeterli.. sanırım biraz kablo masrafındanda kurtarıyor bizi..!

Saygılarimla

Değerli arkadaşlar verdiğiniz bilgiler dahilinde aklıma şu geldi trafo nun 2 fazla beslenmesinin nedeni herhangi bir faz kesildiğinde motorlar 2 faza kalmasın diye koruma olabilirmi ne dersiniz saygılarımla.motorlar bazen 2 fazdada çalışırya .saygılarımla

İzole ( gerilim ) trafo kullanmanın ana gayesi :
1-Besleme çıkışlarından bir tanesinin, herhangi bir noktaya temas etmesi halinde,devrenin
enerjisiz kalmasını önlemek,
2-Çalışanların,herhangi bir sebeple,iletkenlerden bir tanesine temas etmesi halinde,çarpıl-
masının engellenmesidir.
İzole trafo kullanılması halinde,çıkışlardan bir tanesinin bir yere değdiğinin tespit edilerek,
bu arızanın ,zamanında ve gecikmeden giderilmesi gerekir.Arıza olduğunu anlamak için de
"izolasyon kontrol röle sistemleri" nin ayrıca kurulması gereklidir.
İzole gerilim sistemleri,düşük güç ihtiyaçlarında monofaze,yüksek güç ihtiyaçları için,2 faz-
dan giriş yapılarak beslenecek şekilde tesis edilirler.

Değerli arkadaşlar verdiğiniz bilgiler dahilinde aklıma şu geldi trafo nun 2 fazla beslenmesinin nedeni herhangi bir faz kesildiğinde motorlar 2 faza kalmasın diye koruma olabilirmi ne dersiniz saygılarımla.motorlar bazen 2 fazdada çalışırya .saygılarımla

eskiden belki ,o da bir ihtimal koruma sağlar,yani trafoya gelmeyen faz kesilirse sağlamaz.ama günümüzde çok güzel faz koruma röleleri var ve günümüz makinalarında da izolasyon trafosu kullanılıyor

Arkadaşlar !
İzole trafoları girişi 380 v. olduğu gibi 220 / 220 trafolarda vardır. Bunlar kumanda devrelerinde arkadaşların yukarda anlattığı amaçla kullanılır.

Sevgili arkadaşlar ..
Nötr Sokağınızın ve ya fabrikanızın orta gerilim trafonuzun topraklama ucudur.
Panonuzun bağlantılarına gelen nötr aslında bir topraklamadır. Yani herhangi bir yerden panoya gelen topraklama hattı kopar ise Panonun nötürü siz olursunuz yada 3 fazın nötr le olan voltajının ölçümleri şöyle olur.

R-N=160 VAC
S-N=300 VAC
T-N=120 VAC

EĞER BU DURUMDA KALAN PANO NUN KUMANDA ELEMANLARI S-N=300 VAC YE DENG GELMİŞSE.
Bu durumda pano imalatçısı bi daha Trafosuz PLC panosu yapmıyacagına yemin edebilir.
Çünkü faz nötr le çalışan bütün kumanda elemanları gümler.
Nötr e güven olmaz

Ha bide ..
Avrupalılar umumiyetle faz nötrle çalışan Hız kontrol kullanmazlar.
Çünkü, Sistemde 110 kw gibi bir motor çalışıyorsa üçgen kontaktörü çektiğinde hız kontrol
toprağa kaçak hatası verebiliyor.
Sana şunu söyleyebilirimki nötr kullanmak ucuza kaçmaktır.
Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri