Trafo Nüvesi topraklanir mi?

belki okuduğu ders kitabının o konuyla ilgili sayfası eksikti doğaçlama yaptı vatandaş yada elektronikçi metal kasa diye topraklama bağlantı yeri olarak tarfo'nun vidasını kullandı mühendis dedi yaptı...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Screenshot_2017-09-10-10-55-03.png

Trafo nüvesi birçok noktadan dış sacı ile temas halinde olduğundan gövde de topraklı olduğundan topraklanmış oluyor zaten
nuve zaten saclardan ibaret. Ш şeklinde ve uzeri sargilar. O nuveyi tanka yerlestirirken altina dielektrik madde yerlestiriliyor. Yani normalde tankla her hangi bir temas yok. Dis sac derken neyi kastetdiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Burdaki videoya dikkat et nüve birkaç noktadan gövde sacına bağlı dielektrik maddede gözükmüyor. Ek olarak kuru tip trafolarda dış gövde yok direk sacın üzerinde reçineli bobinler monte edilmiş şekilde geliyor.Gövde topraklaması gene var.

videoda da aynı trafo yanlarındaki uzun çubuklar nüveye bağlı oda gövdeye bağlanıyor.

Son düzenleme:
abi, doğru soyluyrsun. ama trafo nuvesini saclari cok ince metal yapraklardan ibarət. ve o yapraklarin arasi ve uzeri izolasyan maddeyle kapli. Yani metal olan nokta govdeye temas etmiyor ben bildigim kadariyla.
bilgilerin için təşəkkür edirəm

abi, doğru soyluyrsun. ama trafo nuvesini saclari cok ince metal yapraklardan ibarət. ve o yapraklarin arasi ve uzeri izolasyan maddeyle kapli. Yani metal olan nokta govdeye temas etmiyor ben bildigim kadariyla.
bilgilerin için təşəkkür edirəm

Trafolarla ilgili nüvesinin ayrı olarak topraklanmasını veya topraklanmamasını gerektiğini hiç bir yerde görmedim duymadım ve bunun nasıl teknik bir izahatı var ve neden böyle düşündüğünü bilmiyorum.Bildiğim bir şey var gördüğüm trafoların tamamının nüvesi gövdeyle irtibatlı gövdede ayrı olarak topraklı sana tavsiyem kuru tip trafoları incele nüvesinde özel bir yalıtım olmadığını göreceksin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri