Trafo Nötr Noktası mı Zayıf?

ramoli35

Üye
arkadaşlar işyerimde telefon santralimiz var.faz-toprak arası 226 volt,faz-nötr arası 223 volt ölçüyorum.bağlantıda hata yok.santral binasının trafoya uzaklığı 400 mt civarında.bu ölçümü trafodan yaptığımda ise faz-nötr arası 227,faz-toprak arası 226 volt ölçüyorum.bağsettiğim santral binasının müstakil pano topraklaması var.ayrıca santral cihazınında kendi şase topraklaması var.nötr-toprak arası ölçüm yaptığımda 5 volt okuyorum,trafodan nötr-toprak arası ölçtüğümde 0,4 volt okuyorum.topraklamalarıda ölçtüm 2 ohm civarında.bu nötr-toprak arası 5 volt u nasıl düşürebilirim.tedaşın uygulamadaki değeri 2 volt.trafonun nötr noktasının topraklamasından şüpheleniyorum.bu konudaki yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    16.9 KB · Görüntüleme: 121
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
...ayrıca santral cihazınında kendi şase topraklaması var.nötr-toprak arası ölçüm yaptığımda 5 volt okuyorum,trafodan nötr-toprak arası ölçtüğümde 0,4 volt okuyorum....

Trafo tarafında nötrde sorun yok. Kendiniz yazmışsınız.
Binanın ana panosundan da işletme topraklamasına (nötüre) takviye kazık atın.
Ya bağlantılarda oksitlenme var.
Ya da dengesiz yük var.

Telefon santrali gibi spesifik ve korunması önemli olan cihazlarda özel topraklama yapılır.(imkan varsa)
Ayrıca telefon santrali firmaları nötr-toprak arası gerilim farkının, işletme gerilimin %3'ünden fazla olmaması gerektiğini belirtir.

trafo yıldız topraklamasında sorun var.topraklamyı kontrol etmen lazım.işletme topraklaması max 2ohm koruma topraklaması max 5ohm olacak.işletme topraklaması ile koruma topraklaması arası 20mt fazla olması lazım.

Son düzenleme:
genç arkadaşa katılıyorum trafo nötründe sorun yok zaten dediğine göre trafodan nötr toprak ölçmüşsün 0,4 volt okumuşsun bu normaldir hatta 1 volta kadar normaldir
ama sen diyorsunki ben pano yanından ölçtüğümde nötr toprak arasını 5v okuyorum
e buda demektir ki senin panonda bulunan işletme yani nötrle irtibatlı olan topraklamanda sorun var
gevşeklikten dolayı oksitlenme yapmış olabilir sen bi kontrol et
olmazsa diğer topraklamalardan bağımsız güzel bir topraklama yap ve panonun nötrüyle irtibatlandır sorunun inşallah çözülecektir

topraklama levhasının bulunduğu yeri kazarak oksitlemesine bakınız. oksitleme kesin vardır.topraklamanın üstüne tuz ve kül doldurarak kapatınız.

topraklama levhasının bulunduğu yeri kazarak oksitlemesine bakınız. oksitleme kesin vardır.topraklamanın üstüne tuz ve kül doldurarak kapatınız.

Tuz yerine, topraklama direncini düşürücü kimyasallardan kulanmak daha iyi olur...

S enerji aldığınız TEDAŞ'a ait elektrik direğinin nötrünü veya elektrik dağıtım panosunu nötrünü topraklayınız.

sn ramoli35
santral binanız tr den bihayli uzak sayılır. tr ile bina arasındaki mesafe direncide mevsimlere ve şartlra göre düşük veya yüksek olabilmektedir.toraklamanızı ne kadar iyi yaparsanız yapın, yakın mahelde meydana gelen kaçaklardan etkilenirsiniz. bu etkilenmeyi bertaraf etmek için bina girişinde dağıtımdan önce toprak hattıyla nötrü birleştirmektir. kolay gelsin.

sn ramoli35
santral binanız tr den bihayli uzak sayılır. tr ile bina arasındaki mesafe direncide mevsimlere ve şartlra göre düşük veya yüksek olabilmektedir.toraklamanızı ne kadar iyi yaparsanız yapın, yakın mahelde meydana gelen kaçaklardan etkilenirsiniz. bu etkilenmeyi bertaraf etmek için bina girişinde dağıtımdan önce toprak hattıyla nötrü birleştirmektir. kolay gelsin.

: Eğer nötr hattını daha çok kesite çekmek mümkün değilse yapılacak şey budur ..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri