Trafo Merkezleri Genel Teknik ve Montaj Şartnamesi

swordfish

Üye
Trafo Merkezleri Genel Teknik ve Montaj Şartnamesi ile beraber diğer şartname ve yönetmelikler

İÇİNDEKİLER :

1-Metal Mahfazalı Alçak Gerilim Dağıtım Panoları Teknik Şartnamesi (Revizyon)
2-Metal Mahfazalı Alçak Gerilim Dağıtım Panoları Teknik Şartnamesi
3-AG Saha Dağıtım Kutuları (BOX) Teknik Şartnamesi
4-AG Saha Dağıtım Kutuları (BOX) Tek Hat Şeması
5-OG Metal Mahfazalı Modüler Hücreler Teknik Şartnamesi (Revizyon)
6-OG/AG Dağıtım Güç Transformatörleri Teknik Şartnamesi (Revizyon)
7-Orta Gerilim Kesicileri Teknik Şartnamesi (Revizyon) tedas-myd-95-008a
8-Orta Gerilim Akım Transformatörleri Teknik Şartnamesi (Revizyon)
9-Orta Gerilim Gerilim Transformatörleri Teknik Şartnamesi (Revizyon)
10-Alçak Gerilim Sigortalı Yük Ayırıcıları Teknik Şartnamesi
11-Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği
12-ENH ve OG/AG Elektrik Dağıtım Tesislerinde Topraklamalara Ait Uygulama Esasları (Topraklama El Kit.)
13-Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği Kuvvetli akım
14-Sekonder Röleler Teknik Şartnamesi (Revizyon)
15-AG kesici Teknik Şartnamesi (Revizyon)
16-OG Ayırıcı Teknik Şartnamesi (Revizyon)
17-OG Şönt Kapasitör Bankları ve Teçhizatı Teknik Şartnamesi
18-OG Sistemleri İçin Şönt Kapasitör Ölçü-Kumanda-Koruma Panosu Teknik Şartnamesi
19-AG Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcıları Teknik Şartnamesi (Revizyon)

Ekli dosyalar

• TRAFO MERKEZLERİ TEKNIK SARTNAMESİ.rar
    8.7 MB · Görüntüleme: 296
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selamlar arkadaşlar;
Güç trafolarının (O.G)yerleşiminde, duvarlar v.b gibi konulara mesafeleri belirten yönetmelik ve şartnameler haakkında bilgisi olan varmı, veya bu şartnameyi nereden bulabilirim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaslar, trafo tesisi yapilip yapilmamasi icin bir sart varmi?
Mesela, .. kw den fazla kurulu guclu meskenler yada vs. trafo tesisi olmak zorundadir falan

ve rafo tesisinin yapilip yapilmamasina kim karar veriyor?

400kVA e kadar trafolar için direk tipi trafo yapılabilirç,. ancak trafo gücü 400kVA den fazla ise monoblok kurulması şarttır.

trafo kurulup kurulmayacağına tedaş karar verir.projeler mevcut alçak gerilim hatlarının talep edilen gücü karşılamayacağı durumlarda özel trafo kurulması ile tastiklenir.

400kVA e kadar trafolar için direk tipi trafo yapılabilirç,. ancak trafo gücü 400kVA den fazla ise monoblok kurulması şarttır.

trafo kurulup kurulmayacağına tedaş karar verir.projeler mevcut alçak gerilim hatlarının talep edilen gücü karşılamayacağı durumlarda özel trafo kurulması ile tastiklenir.

yani su demek oluyor sanirim,

Atiyorum 400kw den az trafo tesissiz bir bina elk. projesi ciziyoruz diyelim, tedas projeyi inceleyecek onayini yapacak , daha sonra is binaya elektrik vermeye geldiginde diyecekki buraya trafo tesisi gerekiyor, sonrada trafo tesisi icin ilave proje yapilacak. yani 400kva ya kadar olmayan projelerde trafo tesisi cizmesekte olur.

Ayrica..

Cizdigimiz elk proje konut projesi olsun yada fabrika atolye her ne ise, 400kva dan buyuk oldugu zaman otomatik olarak tafo tesisinide proye cimemiz gerekiyor.

Dogrumudur?
Degerli bigileriniz icin cok tesekkur ederim.

sizin bölgede uygulama nasıl olduğunu bilmiyorum ancak buradaki tedaş; proje onayı sırasında kurulu güç 80kW ı aşıyorsa binanın branşman alınacağı alçak gerilim hattını kontrol eder. hat müsait değilse projeyi özel trafo kurulması şartıyla onaylar.
trafo gücü 400kVA den büyük ise monoblok köşk olarak tesis edilir.

sizin bölgede uygulama nasıl olduğunu bilmiyorum ancak buradaki tedaş; proje onayı sırasında kurulu güç 80kW ı aşıyorsa binanın branşman alınacağı alçak gerilim hattını kontrol eder. hat müsait değilse projeyi özel trafo kurulması şartıyla onaylar.
trafo gücü 400kVA den büyük ise monoblok köşk olarak tesis edilir.

Bu olay enerji müsadesiyle ilgili bir husustur. Enerji müsadesi için başvurursunuz tesis ve O.G./A.G. hat pozisyonu ve güç değerlendirmesi yapılıp netice size bildirilir ona göre projenizi revize edersiniz.
400KVA altıda isterseniz monoblok yapabilirsiniz örneğin 100KVA monoblok yapabilirsiniz bu konuda bir şart veya koşul yok yalnızca 400KVA üzeri direk tipi yapamazsınız.

Arkadaşlarım monobloğun ne demek olduğunu yanlış hatırladılar sanırım.Monoblok tabiri ,Hazır beton Trafo köşkleri için kullanılan bir terimdir(Monoblok beton köşk gibi).Transformatörler arkadaşlarımında doğru hatırladığı gibi belirli bir güce kadar direğe kurulabilmektedir.Ancak Transformatörler özel trafo binalarına,monoblok beton köşklere,Prefabrik Trafo binalarına,Sac köşkler içine ve elektrik İdaresinin izin verdiği bina içlerinede kurulabilir.Dolayısıyla;direge kurulmayan her trafo için monoblok yapın demek pek dogru değildir.

arkadaslar, trafo tesisi yapilip yapilmamasi icin bir sart varmi?
Mesela, .. kw den fazla kurulu guclu meskenler yada vs. trafo tesisi olmak zorundadir falan

ve rafo tesisinin yapilip yapilmamasina kim karar veriyor?

Eğer senin enerji alacağın noktadaki trafoda seni besleyecek kadar güçte kapasite TR. yoksa sen çizeceksin. Çizmezsen eğer bağlı oldugun işletmeye veye Yük Dağıtım Merkezine dilekçe ile başvuracaksın. Bana enerji vereceğin noktayı belirle diye. Bu komisyonda toplanıyor; eğer yeterli kapasitede tr varsa sana yakın ordan veriyor, yoksa TEDAŞ o bölge için ödenek ayırdı ise trafoyu kuruyor. Yoksa ne zaman kuracağı mechul.. Tabi bu yerleşim yerinden yerleşim yerine değişir. 5-10 abone için de trafoyu hemen kurmaz.

Sende enerjisisz iş yapamayacağından trafoyu çizip onaylatıyorsun. Gerekli prosedürler sonucunda. Sonra tesisi kurup ister devrediyorsun, istersende kendinin oluyor..

Biraz karmasık bir dururm bu trafo işleri...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri