Trafo koruma ve işletme topraklaması 5 ohm mu? 2 ohm mu?

arkadaşlar herkese selam
Fabiramızda bulunan topraklama ölçüm değerlerinin olduğu bir döküman var
bu dökümanda trafo koruma ve işletme topraklamaları ölçülmüş ve 5 ohm dan küçük uygun denilmiş
yanlız ben 2 ohmdan küçük olması gerekli diye biliyorum
bu değerlerin ne olması gerektiği yazılı olan bir yönetmenlik aradım bulamadım
yardımcı olabilirseniz sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
5 ohmdan küçük olmalı... yazılı bi kaynak sunamıyorum size ancak devamlı TEDAŞ yetkilileri ile projelerimizin geçici kabullerine gidiyorum ve her defasında kurulan tesisin topraklamasını megger ile ölçümünü alıyorum ve her defasında TEDAŞ yetkilileri 5 ohm dan küçük çıkmalı diye hatırlatıyor...

Bizim Medaş işletmesi 5 ohmdan küçük olmasını yeterli görmekte işletme topraklamasını. Komşu şehirdeki Medaş işletmesi 2 ohmdan küçük istemekte. Olay ilden ile değişiklik gösterebiliyor. Ama her ikisindede koruma topraklaması sınırı 5 ohm.

Bizim Medaş işletmesi 5 ohmdan küçük olmasını yeterli görmekte işletme topraklamasını. Komşu şehirdeki Medaş işletmesi 2 ohmdan küçük istemekte. Olay ilden ile değişiklik gösterebiliyor. Ama her ikisindede koruma topraklaması sınırı 5 ohm.

hocam eski çalıştığım fabrikada emo dan ölçüm istemiştik arkadaşlar gelip ölçtüler ve sonuçları 2 0hm dan küçük olanlara okey verdiler
parafudurlara ise 5 ohm
bunun yazılı bi yönetmeliği nasıl olmaz aklım ermiyor

elek arkadaşım.Bizde,yönetmelikler,lisan bilenler tarafından çevrildiği ve o lisan bilen-
ler,konuyu az bildikleri için,3 defa da okumak az geliyor.O nedenle,bizim yazacaklarımızın,
soruyu soran arkadaşımızı kesmeyeceğini ve ilave soruların geleceğini tahmin ettiğim için
o şekilde cevap verdim.Aspirin bilgiler,bazen insanları yanlış yönlendirebiliyor.En doğrusu,
bu konuyu iyice araştırarak karar vermeli diye düşünüyorum.

İsmail hocam,şahsen tanıştığım ve bu konu ile ilgili olarak beraberce seminer
düzenlediğim
bir isimdir.Konu hakkında,dünya çapında uzmandır.Yazmış olduğu kitapların hepsi elimdedir.
Yönetmeliğin hazırlanma safhasında,hocanın bırakma noktasına geldiği ve çok eziyet çek-
tiğini de biliyorum.Ona rağmen böyle olmuştur.Maalesef, tüm yönetmeliklerimizde benzer
hatalar vardır ve bu hatalar,söylediğim durumdan kaynaklanmaktadır."Elektrik mili " ni
" elektrik ağacı " diye tercüme eden mühendis arkadaşlarımızın varlığını kabul etmek,bizim daha fazla hata yapmamızı engeller.Tedaş'ın,yönetmeliğin ne ka-
darını uyguladığını da araştırmanızı tavsiye ederim.Hocanın tüm isyanına ( hak-
lı ) rağmen,yönetmelik ,herkesin anlayabileceği lisanla yazılmamıştır.Hoca,yan-
lışlıkların çok olduğunu ve bunun düzeltilmesi için artık yardımcı olmayacağını
( çektiği eziyet nedeniyle ) söylemektedir.Konuyu çok iyi bilmek farklı şeydir,
anlaşılır şekilde anlatmak farklı şeydir,yazılı hale getirmek farklı şeydir.Kapalıca
bunu söylemeye çalışmıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/temel-topraklama-ne-için-yapılır.17918/

Sn.kagakadirim,alıntılar Fahri Yetiş Bey'in linkteki paylaşımındandır.
Ne yazık ki şu anda yürürlükte bulunan Topraklamalar yönetmeliği bir ucubedir.Kimse tarafından anlaşılamamakta ve uygulanmamaktadır.Uygulamada eski bilgiler ve yeni yönetmelikten bir kaç husus ile kimin ne yaptığı belli değildir.Son yönetmeliğin getirdiği sadece levha yerine kazık,Temel topraklaması ve direnç hesaplamasıdır.Temel topraklaması TOKİ ve çok büyük projeler dışında uygulanmamaktadır.Topraklayıcı kazık da dik değil yan kullanılmaktadır.
o sizin aradığınız şunun için şu kadar ohm gibi bir çetele yeni yönetmelikte yok.

• Beğen
Tepkiler: Y.M
elek arkadaşım.Bizde,yönetmelikler,lisan bilenler tarafından çevrildiği ve o lisan bilen-
ler,konuyu az bildikleri için,3 defa da okumak az geliyor.O nedenle,bizim yazacaklarımızın,
soruyu soran arkadaşımızı kesmeyeceğini ve ilave soruların geleceğini tahmin ettiğim için
o şekilde cevap verdim.Aspirin bilgiler,bazen insanları yanlış yönlendirebiliyor.En doğrusu,
bu konuyu iyice araştırarak karar vermeli diye düşünüyorum.

düzenlediğim
bir isimdir.Konu hakkında,dünya çapında uzmandır.Yazmış olduğu kitapların hepsi elimdedir.
Yönetmeliğin hazırlanma safhasında,hocanın bırakma noktasına geldiği ve çok eziyet çek-
tiğini de biliyorum.Ona rağmen böyle olmuştur.Maalesef, tüm yönetmeliklerimizde benzer
hatalar vardır ve bu hatalar,söylediğim durumdan kaynaklanmaktadır."Elektrik mili " ni
" elektrik ağacı " diye tercüme eden mühendis arkadaşlarımızın varlığını kabul etmek,bizim daha fazla hata yapmamızı engeller.Tedaş'ın,yönetmeliğin ne ka-
darını uyguladığını da araştırmanızı tavsiye ederim.Hocanın tüm isyanına ( hak-
lı ) rağmen,yönetmelik ,herkesin anlayabileceği lisanla yazılmamıştır.Hoca,yan-
lışlıkların çok olduğunu ve bunun düzeltilmesi için artık yardımcı olmayacağını
( çektiği eziyet nedeniyle ) söylemektedir.Konuyu çok iyi bilmek farklı şeydir,
anlaşılır şekilde anlatmak farklı şeydir,yazılı hale getirmek farklı şeydir.Kapalıca
bunu söylemeye çalışmıştım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/temel-topraklama-ne-için-yapılır.17918/

Sn.kagakadirim,alıntılar Fahri Yetiş Bey'in linkteki paylaşımındandır.
Ne yazık ki şu anda yürürlükte bulunan Topraklamalar yönetmeliği bir ucubedir.Kimse tarafından anlaşılamamakta ve uygulanmamaktadır.Uygulamada eski bilgiler ve yeni yönetmelikten bir kaç husus ile kimin ne yaptığı belli değildir.Son yönetmeliğin getirdiği sadece levha yerine kazık,Temel topraklaması ve direnç hesaplamasıdır.Temel topraklaması TOKİ ve çok büyük projeler dışında uygulanmamaktadır.Topraklayıcı kazık da dik değil yan kullanılmaktadır.
o sizin aradığınız şunun için şu kadar ohm gibi bir çetele yeni yönetmelikte yok.

hocam verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim bunun bir standardı olmaması gerçekten bir ayıp diye düşünüyorum
neye göre uygun veya değil diye düşünücez topraklamamız bir muamma hyani 5 ohm 2 ohm yarın biri çıkar 10 ohm der :) böyle gider yani bu iş

hocam verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim bunun bir standardı olmaması gerçekten bir ayıp diye düşünüyorum
neye göre uygun veya değil diye düşünücez topraklamamız bir muamma hyani 5 ohm 2 ohm yarın biri çıkar 10 ohm der :) böyle gider yani bu iş

Düşük olsun da yüksek olmasın :)

düzenlediğim

Bu konuda TEDAŞ'ta çalışan bir Elektrik Mühendisi arkadaşla konuşmuştum. Bana verdiği cevapta; Türkiye'de 4 tane profesör çağırıldı ve her biri birbirinden farklı görüş ortaya koydular dedi (İsmail Hoca da onlardan biri). Birisi x ohmda işletme ve koruma topraklaması birleştirilir derken diğeri yıldırımdan koruma da o dirençte birleştirilir, vs. gibi şimdi hatırımda olmayan konuları anlatmıştı. Yani bu işin duayenleri arasında da bir fikir birliği yok ve çalışmalar ilerlemedi dedi. Onlar da bir tane hocayı (savunduğu görüşlerinin teknik ve pratik anlamda TEDAŞ'ın geçmişten gelen tecrübelerine daha yakın görerek) tercih edip yollarına devam etmişler.

Siemensin hazırladığı bir nükleer santrala ait güvenlik analiz raporunda koruma+işletme ve paratoner topraklamasının birleştirileceği yazıyor. Ama hangi şartlarda olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. Belki standartlarda belirtilmiştir. Santral iç tüketimi yaklaşık 65 MW.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri