trafo kaybı

AG den ölçüm yaparsanız ve ag den hiçbir kullanıcı beslenmiyorsa AG sayacında bu kayıp değerini görmeyeceksiniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba, bildiğim kadarıyla sözleşme gücünüzün belli bir oranında tüketim yapmazsanız bir ceza ödüyorsunuz.

slm arkadaşlar benimde bir sorum olacak bu konuda

3245,79 tl fatura geldi bu faturanın içinde trafo kaybı adı altında alınan bir bedel var bu bedel neden alınıyor
aktif 401,39 tl
indüktif : 182,70 tl
kapasitif : 16,09 tl
bu yazdıklarım ceza değil sadece trafo kaybı adı altında alınan para
bilgisi olan varsa sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Özel bir trafo ile beslenen ve enerji ölçümü A.G. den yapılan tüketicilerde,Tüketilen enerjinin %3,5 oranındaki aktif ve reaktif enerji miktarı faturaya yansıtılır..
Bilgilerinize.

peki bu kaybı önleye bilirmiyiz

peki bu kaybı önleye bilirmiyiz

Enerji ölçümünü trafonun primer tarafından 15,8/31,5/36 kV kademelerinden yapıldığında TEDAŞ %3,5 trafo kaybını tahakkuk ettirmez.Primer ölçümde trafo kayıplarınıda sayaç kaydetmektedir.

İyi aksamlar arkadaşlar...
Aynı buna benzer bir sorunla karşılaştım.. Buradaki 1535 kwr enerji tuketimine karsilik trafo kaybı bedeli oranı neye göre hesaplanmıştır? Örneğin bir sonraki ay. 4000kw tuketim yaptıysam bu ayni oranda trafo kaybi bedeli olacak anlamina mi geliyor..? Tesekkurler..
bilgi Trafo 380kW gelen giriş voltajı 16000 V
61843

Son düzenleme:
Toplam aktif tüketimin %3,5 ğu hesaplanır.
Teşekkür ederim cevap için,ancak benim faturada %54 gibi görünüyor.. belirttiğiniz %3,5 seviyesine inebilmem için nekadar aktif tüketim sağlamam gerekiyor..?

Yanlış hatırlamıyorsam daha önceden trafo veya sözleşme gücüne bağlı olarak hesaplanıyordu, sekonder ölçümlerde bakır kaybı yukarıda belirtilen oranlarda alınıyor. Ancak trafo gücüne bağlı olarak belli bir kwh altında kullanım olduğunda aktif trafo kaybına ilave olarak reaktif kayıplarda ekleniyordu i. Ama son durumu bilmiyorum

Yanlışlık var.Değer % 3,5 olmalı.Tedarikçiniz-
le görüşmenizde yarar var.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri