trafo kaybı

enes4406

Üye
slm arkadaşlar ben yeni üye oldum öncelikle vereceğiniz bilgilerden ötürü tşkrlr.bizim eski fab da o.g abonesiyiz mevcut trafo gücü1000 kva olup ölçüm primerden yapılmakta fabrika taşındı şu anda boşta trafo kaybı fatura edilmiş aynı zamanda tek terimli tarife tarife kodu 5.01.1.0 güç sözleşmesinden dolayı böyle bir abonelikte trafo kaybı fatura edilebilirmi tşkrlr

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hiç elektrik kullanmasanız bile,güce bağlı olarak bir trafo kaybı bedeli ödersiniz.Forumumuz-
da bu konu ile ilgili olarak daha önce bilgilendirme yapılmıştı.Yani,kullandığınız güç,trafo gü-
cüne bağlı olarak tesbit edilmiş olan güçten daha az ise ( OG deki sayacın yazdığı ),arada-
ki kadar tüketim fatura edilir.Bu tüketim miktarını,tedarikçinizden öğrenebilirsiniz.

yanlız bazı araştırmalarımda ölçüm o.g tarafında yapıldığı .için boşta kayıplar fatura edilemez diye biliyorum yanlış mı? biliyorum acaba 2000 ytl lik bir faturaya 5000 ytl ödemek zorunda kalacaz

Benzer bir sorun büyük bir fabrikanın OG de olan sayacında yaşanmaktaydı. Fabrika çalışmıyor ama 500-600 tl ceza ödüyorlardı. OG de sabitleride olmasına rağmen bir türlü değer tuturmak mümkün olmamış en sonunda Elkomsis firmasından Ahmet bey özel yazılım içeren ve dengesiz yüklerede çok iyi cevap verek EKM 22.5 serisi bir cihazla sorunu giderdi referanslarda resmide görebilirsiniz [***].

Moderatör tarafında düzenlendi:
yanlız bazı araştırmalarımda ölçüm o.g tarafında yapıldığı .için boşta kayıplar fatura edilemez diye biliyorum yanlış mı? biliyorum acaba 2000 ytl lik bir faturaya 5000 ytl ödemek zorunda kalacaz

arkadaşlar trafo kaybı bahsettiğiniz o.g. ölçülen yerlerden alınmaz. fakat o.g. ölçülen yer devreye bağlı ve hiç tüketim yoksa bir bedel öder. o.g. ölçülen yerde tüketim varsa ve artı trafo kaybı bedeli varsa orda hatalı bir fazladan ödenen para vardır geriye dönük ödenen paralar bile geri alınabilir

Uyarı doğru.630 kva altı ( ölçümü AG den yapılan müşteriler ) için,kullanım olmaması halin-
de ödeme tahakkuk ettirilir.OG den yapılan ölçümlü müşterilerde, trafo kaybı ödemesi diye
bir konu yoktur.

slm arkadaşlar benimde bir sorum olacak bu konuda

3245,79 tl fatura geldi bu faturanın içinde trafo kaybı adı altında alınan bir bedel var bu bedel neden alınıyor
aktif 401,39 tl
indüktif : 182,70 tl
kapasitif : 16,09 tl
bu yazdıklarım ceza değil sadece trafo kaybı adı altında alınan para
bilgisi olan varsa sevinirim şimdiden teşekkür ederim

trafonun çekirdeğinin ve sargılarının sebep olduğu kayıp vardır. faturanıza bu kaybı yansıtmışlardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri