trafo kaybı için net kondansatör hesabı

teomanbr

Üye
Sayın Arkadaşlar.

630 kVA Trafom var.24 saatte 45KW tüketim var.Kendinden başka hiç bir tüketim yok.Ölçü OG. de.Dolayısıyla sayaç trafo tüketiminden kaynaklı entüktif reaktifi de yazıyor.Bilindik yaklaşımlar ile %2-%3 sabit kondansatör bağladım.Ancak bu durumda da endüktif ile birlikte kapasitifte yazmaya başladı.

Her faz için monofaze kondansatör mü bağlamalı?Eğer böyle olacaksa ihtiyaç kondansatör hesabını nasıl yapacağım?

Desteğinizi rica ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şebekenizin yük karakterisliği ne yönde ise sizde onun tam tersi hareket edin ki her iki kotanın limitler içerisinde kullanılmasını sağlayın.
Normal çalışmanız az ise seçiminiz reaktif ceza tarafında olmalıdır.
Şayet orta yoğunlukta bir çalışmanız var ise kapasitif ceza tarafında, yüksek yoğunlukta ise reaktif ceza limitlerinizi kullanın.
Bunlar ne demek ?
Trafonuza bağlıyacağınız sabit kondansatörleri belirlerken tesisinizin yük oranı ve tipi ile direk bağlıdır.
Traoların üç aşşağa beş yukarı faz kayıpları birbirine yakındır. Bu noktada monofaze kullanmak pek akıllıca değildir.
Her ikisinden de yazması demek kompanzasyonunuzda monofaze kademelerin bulunmadığı anlamına gelir(Varsa da yetersiz).
Kesinlikle tesis trafoya bağlı kapasitörlerle dengelenmez. Çünkü bunu kontrol etmek sizin elinizde değildir(Malum sabit kondansatör !)

sayaçdan bu bilgiyi edinebilirsiniz yani indüktif değerini sayaç çarpanınızla çarpın

ör: sayaç indüktif değeri 0.25kvar/saat sayaç çarpanı 13800 1 günlük değer varsayarsak

13800x0.25=3450 kvarh eder buda saatte yaklaşık 143.7 kvar saat eder yani 145 kvar civarı kondansatör bağlamak lazım rakamları kafadan verdim siz kendi sayaç çarpanınıza göre hesaplarsınız

Sayın Arkadaşlar.

630 kVA Trafom var.24 saatte 45KW tüketim var.Kendinden başka hiç bir tüketim yok.Ölçü OG. de.Dolayısıyla sayaç trafo tüketiminden kaynaklı entüktif reaktifi de yazıyor.Bilindik yaklaşımlar ile %2-%3 sabit kondansatör bağladım.Ancak bu durumda da endüktif ile birlikte kapasitifte yazmaya başladı.

Her faz için monofaze kondansatör mü bağlamalı?Eğer böyle olacaksa ihtiyaç kondansatör hesabını nasıl yapacağım?

Desteğinizi rica ederim.

O.G akım trafosu: 10/5A dönüştürme oranı 2
O.G Gerilim trafosu: 34,5kv/0,1kV dönüştürme oranı 345
1 saatlik endüktif endeks değeri 0,026 olsun.
Gerekli olan sabit kondansatör gücü = Qc
Qc=Akım trf dönüştürme oranı x Gerilim trf dönüştürme oranı x 1 saatlik endüktif endeks
Qc=2x345x0,0026
Qc=17,94kVAr

Siz kendi değerlerinizi girerek hesap yapabilirsiniz. Sayaçtan aldığın endeks 15dk'lık ise x4 yapıp 1saatlik değeri bulmuş olursunuz. Hesabı yapmak için 1 saat beklemenize gerek kalmaz.

Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
Gerekli hesaplamalar ile
çarpan:945
24 saatteki tüketimler
aktif:0,081
endüktif reaktif:0,137
kapasitif reaktif:0

saatte 5,39kvarh endüktif reaktif tüketim
her faza monofaze 1,5 kvar kondansatör bağladım

24 saatte oluşan tüketimler
akktif:0,056
endüktif reaktif:0,010
kapasitif reaktif:0,016

oranlar;
endüktif reaktif/aktif:0,17
kapasitif reaktif/aktif:0,28

herşey burada sıkışıyor.kondansatör devreye alsan kapasitiften cezaya, kondansatör çıkarsan endüktiften cezaya girecek.

alternatif çözümler var ise paylaşmanızı rica ederim.

bu tip yerlerde, akım trafolarını og. kablolarına(og akım trafosu) bağlayıp ag.kompanzasyonu (şönt reaktörlü) yapılarak çözüm üretiebileceğini duydum.Ancak bu yönde uygulamalarda sıkça karşılaştığım bir durum değil ne kadar güvenli, yapılabilir mi? çözüm olacağı kanaatindeyim ama güvenlik açısından da önyargılıyım.

Aydınlatmanızı rica ederim.
Saygılarımla

Kompanzasyon akım trafosu değerleriniz? Yük akımınız? Gece çalışma oluyor mu yük nedir? Transformatör gücü? bağladığınız sabit kondansatör? bilgilerini veriniz.
O.G. ölçümlü sistemlerde O.G. akım trafosundan alınan bilgiyle yapılan kompanzasyon en sağlıklı olan çözümdür.

Trafonuzun bağlı olduğu hattın gerilimi kaç kV ve çok değişkenlik gösteriyor mu?
Trafonuzun gerilim kademesi hangisinde ve çıkış voltajları nedir?

Akım trafosu oranı 1000/5
Trafodan başka yük yok.
zaman zamn çaıltırılan 1 rezistanslı soba, birkaç küçük aydınlatma.
630KVA.Sabit kondansatör bağlanmamış.Bundan dolayı sabit görevi görmesi için manuele alınan her faz için 1,5kvar kondansatör devrede
Hat gerilimi 31500V, Kademe durumunu bilmiyoruz.Çıkış voltajları en son okuduğumuzda 405Vcivarındaydı.Uzak bir mahalde olduğundan voltaj değişkenliğini takip edemiyoruz.

Saygılaırmla

Akım trafosu oranı 1000/5
Trafodan başka yük yok.
zaman zamn çaıltırılan 1 rezistanslı soba, birkaç küçük aydınlatma.
630KVA.Sabit kondansatör bağlanmamış.Bundan dolayı sabit görevi görmesi için manuele alınan her faz için 1,5kvar kondansatör devrede
Hat gerilimi 31500V, Kademe durumunu bilmiyoruz.Çıkış voltajları en son okuduğumuzda 405Vcivarındaydı.Uzak bir mahalde olduğundan voltaj değişkenliğini takip edemiyoruz.

Saygılaırmla
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/reaktörün-kapasitife-etki-oranı.97120/

2.mesajımda hesap yöntemi var. Kompanzasyonu devre dışı bırakıp 15dk'lık bir ölçüm neticesine göre hareket edersiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri