Trafo ile Elektromıknatıs Yapımı

27serhat27

Üye
Herkese merhabalar press makinesinde kullanmak için güçlü bir elektromıknatısa ihtiyacım oldu, piyasa sordum ve 2000 euro dediler. Çok pahalı geldi ve kendim yapmak istiyorum. İnternet de araştırdım ve trafo ile elektromıknatıs yaptıklarını gördüm.
Bu linklerde örnekleri var. Aklıma takılan birkaç şey var , onları sormak istedim.
1) Attığım linklerin birinde köprü diyot kullanmış birinde kullanmamış ne farkı var?
2) Bildiğiniz üzere press makinesi çok güçlü basınç uyguluyor. örneğin 220 v girişli 12 v çıkışlı 1000 w lık bir trafo ile 200 w arasında güç farkı olur mu?
Önereceğiniz birşey varsa çok mutlu olurum. Tavsiyelere açığım

Tabi ki fark olur. Ne kadar ekmek o kadar köfte. 1000w hem boyut olarak büyük, hem tel çapı düşünüldüğünde kuvvetli olacak. DC kullanilirsa daha kuvvetli olur ancak voltaj seçimi önemli. 220 yi doğrultup veremezsin. Deneme yanılma yapmak gerekir. Büyük ihtimal kalin telli yeni bobin gerekir. Ya da 220-48 gibi bir trafonun sekonder kısmı kullanılarak 48v DC uygulanabilir. Ancak deneme yanılma şart.

Tabi ki fark olur. Ne kadar ekmek o kadar köfte. 1000w hem boyut olarak büyük, hem tel çapı düşünüldüğünde kuvvetli olacak. DC kullanilirsa daha kuvvetli olur ancak voltaj seçimi önemli. 220 yi doğrultup veremezsin. Deneme yanılma yapmak gerekir. Büyük ihtimal kalin telli yeni bobin gerekir. Ya da 220-48 gibi bir trafonun sekonder kısmı kullanılarak 48v DC uygulanabilir. Ancak deneme yanılma şart.
Benim anlamadığım kullanacağım trafonun primer kısmı 220 v. Bende primer kısmını kullanacağım. Ben neden direk 220 veremiyorum. bu konuyu anlamadım. direk şebekeye neden bağlayamıyorum.

Veremezsin çünkü trafoyu ayirinca primerin enduktansini bozdun. Atıyorum 40ohm enduktans gösteriyordu, ayirinca 5 ohm oldu. Kisadevre gibi birşey oldu. Prize sokunca sigorta atar

Dikkatli açar primer sargıya zarar vermezseniz mümkün, kontaktörler de bu etkiyle çalışmaktadır.

Dikkatli açar primer sargıya zarar vermezseniz mümkün, kontaktörler de bu etkiyle çalışmaktadır.
Yani 220 vermek mümkün. Harici bir güç kaynağı kullanmak istemediğimden soruyorum. Peki köprü diyot kullanmasının sebebi nedir?

Karşısında hemen çekecek birşey varsa kurtarabilir ama karşısı boş kalırsa bobin yanar. kontaktor ona göre sarılmış. Kontaktor ve 1000w acik trafoyu karşılaştırmak uygun olmaz

DC verirsen sürekli çeker, AC verirsen saniyede 50 kere çeker bırakır. Yani tutma gucu zayiflar

Son düzenleme:
trafoya böyle bir dönüştürücü kullanıp 12 v versek işe yarar mı? Yoksa değer çok mu düşük kalır?

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri