trafo hesabı

drizzt

Üye
90kw trafo kaç A akım çeker?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
KW cinsinden trafo olmaz KVA cinsinden olur ayrıca 90kVA trafo da olmaz. Trafo güçleri KVA cinsinden 40, 50, 63, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500.... şeklinde olur. Herhangi bir değer kendinden önceki iki trafo güçlerinin pisagor teoremi(kareleri toplamının karekökü) uygulanmış halidir.
Velevki 90kVA trafo olsaydı. Çekeceği akımı U=:karekok:3*V*I formülüne göre hesaplayabilirsin. V tesisine gelen gerilimdir, U trafonun gücüdür.

ben trafoyu görmedim projeye 90kw yazmışlar.formul içinde teşekkürler hocam makineyi açıp trafoya bakıcam

KW cinsinden trafo olmaz KVA cinsinden olur ayrıca 90kVA trafo da olmaz. Trafo güçleri KVA cinsinden 40, 50, 63, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500.... şeklinde olur. Herhangi bir değer kendinden önceki iki trafo güçlerinin pisagor teoremi(kareleri toplamının karekökü) uygulanmış halidir.
Velevki 90kVA trafo olsaydı. Çekeceği akımı U=:karekok:3*V*I formülüne göre hesaplayabilirsin. V tesisine gelen gerilimdir, U trafonun gücüdür.

Enteresan P=sqrt(3)*U*I yazmadınız da değerlerin adlarını kafanızdan uydurdunuz..
P ye U dediniz U ya V dediniz.
Siz meslekten men edilebilirsiniz, dikkkat edin kendinize....
Ahahahahaha...

Bir arkadaşımın işyerine gitmiştim o yokken muhasebecisine eleman arıyormuşsunuz diye bir cümle kullandım.
Oda bana evet dedi çalışacakmısınız? tesisat bilginiz varmı diye sordu.
Ben eh işte ucundan kenarından biliyorum dedim.
Peki dedi, nötr toprak rengi ne renk olur diye sordu bana.
Bende depoya bakarım Allah ne verdiyse kullanırım ve siyah, sarı, kırmızı, pembe renklerde ırkçılık yapmam dedim.
Maalesef sizinle çalışamayız diye bana yanıt verdi.
O gün arkadaşımla görüşemedik. Bir süre sonra karşılaştık ve bana
Bizim muhasebeciyi yemişsin helal olsun.
Sen muhasebeciye ne dedin diye sordum.
Ya bakma sen o deliye o kablosuz da yakar lambaları diye yanıt verdi.:)

Enteresan P=sqrt(3)*U*I yazmadınız da değerlerin adlarını kafanızdan uydurdunuz..
P ye U dediniz U ya V dediniz.
Siz meslekten men edilebilirsiniz, dikkkat edin kendinize....
Ahahahahaha...
Bugünden itibaren ocak dışıyım :(

Burada değinilmiş olan trafo güçleri dizisi hakkında ufak bir bilgilendirme yapayım.

Serinin adı Renard Serisi ve biz elektrikte genel olarak R10 serisini kullanıyoruz. Formül 10^(i/b) şeklinde. b değeri bu örnek için 10 alınmış durumda ve i=0 için 1 i=1 için 1.25 i=2 için 1.6 diye gidiyor. Sadece trafo güçlerinde değil, sigorta akımlarında benzeri diziye rastlayabilirsiniz. Daha hassas bir çözünürlük gereken dizilerde R20 dizisi de uygulanabilir.

Açıkçası bir trafo üreticisi olarak bize her türlü güçte trafo isteği geliyor. Her ne kadar kendi kataloğumuzda biz de R10 a göre dizmiş olsak da, müşteri ihtiyacına göre ara güçlere denk gelecek trafoları da üretiyoruz. Özellikle birdnen fazla sekonder istendiği zaman, toplam trafo gücü içi dizi değerleri geçerliliğini tamamen yitiriyor.

Asıl sorunun cevabı olarak. 90 kVA trafonun tam yükte çekeceği akım Emodiyatör'ün de belirttiği gibi 130A'dir. Eğer 90kW'lık bir motoru sürmek için bir trafo kullanılmışsa bu durumda takribi olarak 130kVA bir trafoya sahipsiniz demektir ve tam yükte 185-190A civarında akım çekersiniz.

Herkes dilinin döndüğünce yardımcı olmak için fikrini söyledi ama; bence önce soru eksık. trafonun primer ve sekonder gerilimleri verılmeden nasıl .....kadar akım ceker dıyebiliyoruz.
Arada söyluyoruz, lutfen sorularınız acık secik, tekrar soru sormak gereği duyulmadan cevap verıebılsın dıye, kımse muneccım değilki, arkadaşın sordugu trafonun degerlerini bilebilsin..

90kw trafo kaç A akım çeker?

kullandığın trafo tek fazmı 3 fazmı gerilimi nedir.önünde arkasında bazı bilgiler gereklidir.bir sabunl kaç gün gider demeye benzer.günde kaç kez el yıkarsın sabunun büyüklüğü ne vs vs

P=1.732xVxI -----> 90=1.732x380xI -----> I=136A Her fazdan 136 amper akım çekebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri