Trafo gücü-çekilen güç

Iyi günler arkadaşlar benim sormak istediğim şey gücünü bildiğimiz trafonun şebekeden çektiği güç.
Mesela elimdeki 3adet trafonun gücü 360 kVA bunları kWh nasıl cevirebilirim acaba yardımcı olurmusunuz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Iyi günler arkadaşlar benim sormak istediğim şey gücünü bildiğimiz trafonun şebekeden çektiği güç.
Mesela elimdeki 3adet trafonun gücü 360 kVA bunları kWh nasıl cevirebilirim acaba yardımcı olurmusunuz ?

KVA demek görünür güç demektir.Yani aktif ve reaktifi içinde barındırır.Yüksüz bir trafonun kwh değeri diye bir şey söylenemez çünkü bunu bağlanan yükün karakteristiği belirler 360 KVA görünür gücün yükü örnek verirsek 0,70 cosinüs ise maksimum 252 kw güç çekilebilinir.Örneği şöyle değiştirelim cosinüs değerini 0,90 olduğunu varsayalım bu defa trafolarınızın toplam verebileceği aktif güç 324 kw değerine çıkar.Bunu her üç trafo içinde düşünmeniz gerekebilir.Trafolarınızın birinde cosinüs değeri 0,95 iken diğerinde 0,70 olabilir buda çekebileceğiniz aktif gücü değiştirir.Bu nedenle trafolara kompanzasyon yaparsanız 360 kw güç çekebilirsiniz.

Elektrik dağıtım şirketinde yeni ise başladım .trafolarin çektiğii güçleri kayıt altına alıyorum bana gelen trafonun gücü ama bana lazım olan çektiği güç onun için sordum .yardiminiz için teşekkür ederim .

Elektrik dağıtım şirketinde yeni ise başladım .trafolarin çektiğii güçleri kayıt altına alıyorum bana gelen trafonun gücü ama bana lazım olan çektiği güç onun için sordum .yardiminiz için teşekkür ederim .

Çekilen gücü bulmak istersen pensampermetre ile akımını ölçersin R-S-T fazlarının sonra toplarsın 220 ile çarparsın sana kaç KVA güç çekildiğini verir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri