Trafo Güçleri Neden kVA olarak belirtilir?

Kimseler bilimsel yanıt verememiş. Ben vermeye çalışayım.
ÖRNEK 100VA trafomuz var. Bu trafonun gücü kaç watt'tır?
Sekonder sargısı 10V AC ve 10A olsun.
P=10X10=100W
Dikkat edilirse burada doğrudan W olarak ifade ettim.
Peki trafoya farklı yükler bağlarsak...
Gücü 100W olan ve Cosq=0.8 olan bir endüktif yük örneğin bir motor bağlarsak.
Bu trafo bu motoru çalıştırabilir mi? Ne de olsa ikisi de 100W :p:rolleyes:
Belki de çoğu arkadaşlar çalıştırır diyebilir.
Ama Cosq si 0.8 olan bir 100W motor aslında 100W değildir. Bu motorun efektif ve endüktif güçlerinin toplamı takribi 120W civarıdır.
Yani gerçek gücü 100W olan bir motorun endüktif olarak ta artı bir güç gereksinimi bulunmaktadır. İşte biz bu motoru bu trafomuza bağlarsak trafomuz 120W toplam gücü veremeyebilir.
Ama motorumuzu tam kompanze eder de Cosq katsayısını 1 yapabilirsek o zaman trafomuz bu motoru çalıştıracaktır.
Kulağımızı tersten gösterirsek..
100VA bir trafoya Cosq değeri 0.8 olan 80W lık bir motor bağlarsak ta kompanzasyon yapılmadan motorumuzu trafomuz çalıştırabilecektir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kimseler bilimsel yanıt verememiş. Ben vermeye çalışayım.
ÖRNEK 100VA trafomuz var. Bu trafonun gücü kaç watt'tır?
Sekonder sargısı 10V AC ve 10A olsun.
P=10X10=100W
Dikkat edilirse burada doğrudan W olarak ifade ettim.
Peki trafoya farklı yükler bağlarsak...
Gücü 100W olan ve Cosq=0.8 olan bir endüktif yük örneğin bir motor bağlarsak.
Bu trafo bu motoru çalıştırabilir mi? Ne de olsa ikisi de 100W :p:rolleyes:
Belki de çoğu arkadaşlar çalıştırır diyebilir.
Ama Cosq si 0.8 olan bir 100W motor aslında 100W değildir. Bu motorun efektif ve endüktif güçlerinin toplamı takribi 120W civarıdır.
Yani gerçek gücü 100W olan bir motorun endüktif olarak ta artı bir güç gereksinimi bulunmaktadır. İşte biz bu motoru bu trafomuza bağlarsak trafomuz 120W toplam gücü veremeyebilir.
Ama motorumuzu tam kompanze eder de Cosq katsayısını 1 yapabilirsek o zaman trafomuz bu motoru çalıştıracaktır.
Kulağımızı tersten gösterirsek..
100VA bir trafoya Cosq değeri 0.8 olan 80W lık bir motor bağlarsak ta kompanzasyon yapılmadan motorumuzu trafomuz çalıştırabilecektir.
Trafonun kendisi bile bir endüktif yük müşterisidir çok detaylara dalarsak . Hemde bomboş kös kös yüksüz çalışırken bile .

O zaman bir soruda ben sorayım. Trafonun demeraj akımı olur mu? Olursa neden?

Ek açıklama : trafo çıkışı yüksüz ve trafo devreye alınıyor. Demeraj varmıdır yokmudur...

Sanatçının birinden bir cümle duymuştum. Çok hoşuma gitmişti. Onu da buraya ekleyim . Komedi olsun . " Evlilik aynı sosyalizme benziyor . Teoride harika ama uygulamada b....k " 😀
Kapitalizm bu b..k'ları temizliyor.
Paran varsa herşey hallour.
Bende bir örneği bulunuyor. Yaklaşık 30-40 yıl önce üretilmiş bir HP frekans sayıcı trafosu. 40.000 GAUSS luk saclardan üretilmiş.
1.5cm ye 1.5cm kadar karkas alanı olmasına rağmen trafo gücü 30W.
Belirlenen verim 20W ta %99
Kendi üretimim için temin edecektim ama tanesi 100$ imiş.
Üstelik çok almam gerektiği için kargosu vergisi gümrüğü derken fiyat uçmuştu.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri