Trafo Güçleri Neden kVA olarak belirtilir?

Arkadaşlar merhaba , şunu sormak istiyorum neden trafo gücü kw olarak değil de kVA olarak belirtiliyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sistemdeki cos fi değerine göre trafodan alınacak güç degişim göstere bilir genel olarak kW/0.8 alındı gördüm trafo güçlü belirlenirken

Trafonun voltaji belli, akimi da belli. Ikisini carpinca VA cinsinden gucunu ogrenmis olursun.

Oteki turlu W cinsinden guc yukun reaktifligine baglidir. Oda sana bagli. Yani gelisiguzel bir yuk baglayabilirsin.

O yuzden VA daha gercekci bir etiket degeri olur.

Trafonun voltaji belli, akimi da belli. Ikisini carpinca VA cinsinden gucunu ogrenmis olursun.

Oteki turlu W cinsinden guc yukun reaktifligine baglidir. Oda sana bagli. Yani gelisiguzel bir yuk baglayabilirsin.

O yuzden VA daha gercekci bir etiket degeri olur.
Aslında VA cinsinde olunca reaktife bağlı değil mi? W cinsinde aktif güç sonuçta. Ama anladığım kadarıyla yükün reaktifliği değişeceği için trafodan alınacak güçte değişiklik gösterecek ve bu yüzden VA olarak nitelendirmek daha doğru oluyor doğru muyum?

Arkadaşlar merhaba , şunu sormak istiyorum neden trafo gücü kw olarak değil de kVA olarak belirtiliyor?

Jenerator ve transformatorler yuk degil enerji kaynaklaridir. Ornegin motorlar alici yani yuk olduklarindan akim ile gerilim arasindaki açı guc hesabinda buyuk onem tasir. Bu yuzden kaynaklarda VA, yuklerde W birimi kullanilir.

Aslında VA cinsinde olunca reaktife bağlı değil mi? W cinsinde aktif güç sonuçta. Ama anladığım kadarıyla yükün reaktifliği değişeceği için trafodan alınacak güçte değişiklik gösterecek ve bu yüzden VA olarak nitelendirmek daha doğru oluyor doğru muyum?
Hayır. VA doğrudan çekilen güç. Bunun iki bileşeni var. Aktif (W) ve Reaktif (VAR). Elektrik idaresinden çektiğimiz güç VA. Fakat bunun aktif bileşenine para veriyoruz. İş yerleri ilave olarak reaktif bileşenine de para ödüyor.

Trafonun KVA cinsinden gücü cebinizdeki paranızdır. Bununla ister elma , ister portakal , ya da hem elma hem portakal alırsınız. Ama elma ya da portakal cebinizdeki para değildir.
Çok iyi anladım çok teşekkür ederim.

Çok iyi anladım çok teşekkür ederim.
Teşbihte hata olmaz derler aslında ama elma ve portakal yerine domates ve salatalık kullanıp zülfi yare dokunmak lazımmış 😀 Kendileri artık lüks sınıfına girdi malesef. Bu mesajı akyar abiden başka anlayan çıkmaz herhalde 😀

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri