Trafo güç aşımı

lambalar paralel bağlanacak
Bu senin trafo mahalle trafosu mu :)
Herhalde böyle bir trafoyu evde kullanmıyorsundur.
Fark etmez arkadaşım Seri yada paralel de güç aynıdır.
Bu lambaların ve trafonun bir resmini paylaş çok merak ettim :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu hayali bir lamba öyle bir durumda trafonun ve lambaların durumunu merak ettim

Bu hayali bir lamba öyle bir durumda trafonun ve lambaların durumunu merak ettim
Kardeşim öyle söylesene kaç saattir bu nasıl bir lambadır böyle düşünüp duruyorum.
Trafo üzerinde sigorta vardır. Sigortasını attırırsın en fazla.
Tabi böyle bir trafo sanayi tipi yada mahalle trafosudur.
Trafoyu küçültelim biraz :)
50 watt lık trafo olsun
150 wattlık ta lambalar olsun diye soralım soruyu :)
Trafonun aşırı ısınmasına neden olur ve sargıların yanmasına neden olur diyelim.

aşırı akımdan dolayımı?

aşırı akımdan dolayımı?
Evet aşırı yüklenmeden dolayı trafo ısınmaya geçer, ısınır ve yanar.
Bu konuyu neden merak ettiniz acaba?
Özel bir nedeni mi var?

Böyle bir işlem kısa devre yaptığınız anlamına gelir aynı zamanda.

Moderatör tarafında düzenlendi:
lambaların parlaklığında herhangi bir zayıflık olmaz değilmi.Yani önce lambalar normal çalışır sonra trafo yanar

lambaların parlaklığında herhangi bir zayıflık olmaz değilmi.Yani önce lambalar normal çalışır sonra trafo yanar
Hayır lambalar yanmaz. Lambaların yanması için o trafonun 150 watt vermesi gerekir.
Siz burada lambaları o trafoya bağlamakla trafoyu kısa devre yapıyorsunuz. Lambalar çok az bir şekilde ışık verebilir ama en sonunda ya trafo yada lambalar patlar.
150 watt lık lambalar aşırı akım çekmeye başlar.
Voltaj düşer, Amper yükselir.
Düşük voltaj da lambaların patlamasına neden olabilir yada sağlam kalıp trafonun yanmasına neden olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri