Trafo güç aşımı

cemaluri

Üye
50kVA lık trafoya 50kw lik 3 tane lamba bağlanırsa ne olur, trafo patlarmı, yada lambaların parlaklığı azmı olur

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
50kVA lık trafoya 50kw lik 3 tane lamba bağlanırsa ne olur, trafo patlarmı, yada lambaların parlaklığı azmı olur

Teorik olarak 50 kva trafo 50 kw aktif gücü besleyebilir fakat uygulamada bunu gerçekleştiremezsiniz. Çünkü en verimli eletrikle çalışan cihaz olmasına rağmen verim yüzde yüz değildir. Buna ek olarak iletken kayıpları trafo kayıpları da tüketim olarak yansıyacağı için yük tarafında 50 kw tam aktif yük olduğunu varsayarsak şebekeden çekilen güç kayıplar nedeniyle 50 kw den fazla olacaktır. Buda trafo koruma elemanları olan kesici,termik manyetik şalterlerin devreyi açmasına neden olur diyebiliriz. Yükün içinde reaktif varsa zaten kesinlikle besleyemez.

Teorik olarak 50 kva trafo 50 kw aktif gücü besleyebilir fakat uygulamada bunu gerçekleştiremezsiniz. Çünkü en verimli eletrikle çalışan cihaz olmasına rağmen verim yüzde yüz değildir. Buna ek olarak iletken kayıpları trafo kayıpları da tüketim olarak yansıyacağı için yük tarafında 50 kw tam aktif yük olduğunu varsayarsak şebekeden çekilen güç kayıplar nedeniyle 50 kw den fazla olacaktır. Buda trafo koruma elemanları olan kesici,termik manyetik şalterlerin devreyi açmasına neden olur diyebiliriz. Yükün içinde reaktif varsa zaten kesinlikle besleyemez.
Trafo patlarmı, yoksa lambaların parlaklığı çok az olur

Sn, emodiyatör, siz bir adet 50 kw kaldırmaz diyorsunuz Soru sahibi 3 adet lamba baglamakdan bahsediyor
3 X 50 kw = 150 kw

Soruyu sormakta ki amaç nedir acaba?
Seri mi olacak paralel mi :)
Hem ne fark eder ki paralel yada seri :)
Sonuçta tüketim 150 kw
Patlar mı trafo ?
Aşırı yükten dolayı aşırı ısınır sonuç patlar mı :)
Arkadaş o trafoyu neden patlatmak istiyorsun :)
Trafoyu patlatayım derken evi havaya uçurmayasın :)

Ben bu 50 kw lık lambayı çok merak ettim :)
İmalatında 8 lik demir mi kullanılmış nasıl bir lambadır arkadaş :)

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri